Naděje pro hemofiliky: důležitý faktor produkují i plíce!

Výzkumy ohledně tvorby srážecího faktoru VIII přinesly povzbudivý výsledek: tento faktor umí vyrábět nejen játra, ale i plíce. Vědci z Londýna a Lisabonu o tom přinesli důkazy a naznačili, že léčba krvácivých chorob by v budoucnu mohla být ještě účinnější než dosud.
Naděje pro hemofiliky: důležitý faktor produkují i plíce!

Játra a plíce mají minimálně jednu věc společnou – oba orgány umí vytvořit srážecí faktor VIII (FVIII). Během vědecké studie odborníci zkoumali množství a kvalitu tohoto faktoru, který vyrábějí plíce. Předchozí studie ukázaly, že faktor VIII může být produkován také v ledvinách a ve slezině.

Tajemství buněk plicních cév

Výzkumníci z Velké Británie pomocí speciálních technik hodnotili malé množství vzorků plicní tkáně a krve. Zjistili, že místem tvorby a vylučování faktoru VIII jsou tzv. endotelové buňky. Ty tvoří výstelku plicních cév. (Když si cévu představíte jako trubku, pak by endotelové buňky tvořily vnitřní stěnu této trubky.) Endotelové buňky se nachází v cévách celého těla a tento objev znamená, že tělo má obrovské rezervy srážecího faktoru VIII.

Nerozlučná dvojka

Dále odborníci zjistili, že FVIII a von Willebrandův faktor (vWF), jež spolu kolují v krvi, jsou umístěny a skladovány ve stejných endoteliálních buňkách plic. Podávání desmopresinu (umělý hormon užívaný k léčbě von Willebrandovy choroby a mírné hemofilie A) podporuje uvolňování FVIII a vWF z těchto úložišť do krve. To znovu potvrzuje, že plíce by mohly být významným zdrojem faktoru VIII. Bádání také poskytlo důkaz, že zvýšené hladiny FVIII a vWF v plicích přispívají k tvorbě krevních sraženin v žilách (tzv. žilní tromboembolická nemoc). Studie naznačuje, že krevní cévy v plicích hrají klíčovou roli v tom, jak se mění krevní sraženina vytvořená v těle. Vědci se nyní snaží přijít na kloub tomu, jak přesně chování plicních cév ovlivňuje onemocnění, při kterých vznikají krevní sraženiny.

Záhada rozluštěna

Přestože studie ještě neobjasnila všechno, pomohla vyřešit alespoň jednu záhadu. S postupujícím onemocněním jater, která běžně faktor VIII tvoří, hladina FVIII ve skutečnosti vzroste, zatímco množství jiných faktorů klesá. Dříve se předpokládalo, že nemocná játra nemohou vylučovat FVIII. Tým vědců nyní pomohl vysvětlit tento jev. Když při onemocnění jater jejich funkce klesá, plicní endotelové buňky stále produkují významné množství faktoru VIII.

Možnost nové léčby

Samozřejmě je zapotřebí ještě další výzkum na větším počtu vzorků za účelem ověření všech výše uvedených a zatím předběžných zjištění. Objasnění mechanismu, jak plíce upravují proces srážení krve, by pak mohlo otevřít cestu pro novou, účinnější léčbu krvácivých chorob. Ukazuje se, že játra nejsou jediným zdrojem faktoru VIII.

(hah)

Zdroj:
https://hemaware.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop