Náhrada kloubu při hemofilii – nic není nemožné

Krvácení do kloubů většina hemofiliků dobře zná. Bohužel dlouhodobé a opakované krvácení klouby nenávratně poškozuje a někdy nezbývá než chirurgické řešení, mnohdy s cílem nahradit poničený kloub. Bát se jí však nemusíte, zvlášť když přidáte správnou rehabilitaci po operaci i před ní.
Náhrada kloubu při hemofilii – nic není nemožné

Následky krvácení do kloubů u hemofiliků lékaři souhrnně označují jako hemofilickou artropatii. Ta je spojená s omezenou pohyblivostí a velkou bolestí v kloubech. Postihuje hlavně kolena, lokty a kotníky. U mnohých lidí s hemofilií je v průběhu života nutná úplná náhrada některého nebo některých kloubů. Týká se to nejčastěji kloubu kolenního a kyčelního.

Rizika se daří snižovat

Operace u lidí s hemofilií s sebou pochopitelně nese větší rizika než u ostatních pacientů. Mezi nejzávažnější patří těžké krvácení a infekce. Naštěstí díky rozvoji operačních technik, dostupnosti koncentrátů srážecích faktorů a pokroků ve výrobě protéz je totální náhrada kloubu možná i u jedinců s hemofilií. K potlačení rizik slouží řada opatření, například:

  • užití cementu obsahujícího antibiotika,
  • zajištění vysoké hladiny srážecích faktorů již před operací,
  • použití celkové anestezie místo spinální, aby se zabránilo krvácení do páteřního kanálu.

Význam rehabilitace

Lidem s hemofilií se obecně doporučuje žít zdravým životním stylem a pravidelně cvičit. Fyzická aktivita pomáhá udržet svaly silné a pružné, čímž se chrání i klouby. Cvičit se má pravidelně alespoň třikrát týdně po dobu 30 minut.

Cvičení je i součástí rehabilitačního programu. Rehabilitace hraje důležitou roli nejen po operaci, ale také před ní. Pomáhá předcházet hemofilické artropatii i v její léčbě.

  • Cílem předoperační rehabilitace je trénovat svaly. Silné svaly jsou nezbytné pro správnou funkci kloubů a rychlejší hojení.
  • Účelem pooperační rehabilitace je zmírnit bolest a otok a posílit rozsah pohybu v novém kloubu.

Chirurgické řešení uleví od bolesti, zbaví ztuhlosti a nepohodlí a tím výrazně zlepší kvalitu života. Díky speciálním opatřením se výkonu nemusíte obávat. Úspěch operace navíc podpoří rehabilitace.

(ave)

Zdroj:
www.nordorthopaedics.com

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop