Nedržte své děti doma, i venku si lze hrát bezpečně

Bezpečnostní opatření u jedinců s hemofilií jsou téměř stejná jako u ostatních dětí. Všechny občas spadnou, pořežou se či odřou. Rodiče se proto snaží vytvořit potomkům prostředí bez rizik. Není přitom cílem držet dítě doma, ale spíše včas předcházet zbytečným nehodám stávajícím se venku.
Nedržte své děti doma, i venku si lze hrát bezpečně

Aktivitu je nutné rozvíjet. I když to někdy vyžaduje spoustu pozornosti rodičů, každé dítě by mělo dostat možnost ukojit svou zvědavost a touhu po dobrodružství. V bezpečí pokoje se jim sice nic nestane, ale také si nic neužijí. Pokud máte pocit, že dítě například příliš často padá, a nechcete ho nechávat venku hrát si na tvrdé zemi či asfaltu, pořiďte mu chrániče. Těmi se dají vypolstrovat kolena i lokty, a to nejen zvenku přes oblečení – můžete využít i nenápadnější verzi, kdy se chrániče schovají pod nohavice či rukávy.

Bezpečná lokalita 

  • Při hraní venku nejprve zkontrolujte hřiště a okolí, zdali se tam nevyskytují ostré předměty, dráty, střepy a podobně.
  • Nebezpečí skrývají také hluboké díry, které mohou být zalité vodou. Dítě si je pak snadno splete s obyčejnou louží a poraněný kotník je na světě.
  • Vybavte proto potomka kvalitní obuví s pevnou podrážkou, která ochrání dětská chodidla.

Důležitá je důvěra

Starší děti už nepotřebují takový dozor jako ty mladší. Důležitější je, aby samy věděly, že mají chodit jen po chodníku, rozhlédnout se před přecházením ulice a neběhat bez rozmyslu pro míč. Při jízdě na kole či na kolečkových bruslích by neměly nikdy zapomenout helmu a chrániče. Všechna tato opatření se ale týkají úplně všech dětí bez ohledu na to, zda trpí hemofilií, či ne. V určitém věku proto musíte potomkovi začít důvěřovat a přestat ho bedlivě sledovat, jako když byl ještě maličký. Jedině tak se z něj stane samostatný člověk, kterému jeho onemocnění nebude nijak bránit v každodenních aktivitách.

Z dětské perspektivy

Úrazy nejsou jen záležitostí venkovních her. Dospělí si často neuvědomují, čeho všeho jsou malé děti schopné. Většina nehod v domě je pak důsledkem toho, že rodiče schopnosti potomků podcení. Jsou pak překvapení, kam všude se dostanou a co vše je cestou potká. Jako první krok je proto dobré prohlédnout si byt z dětské perspektivy, tedy ze země. Zjistíte tak, co vše mají vaši potomci vlastně v dosahu.

(jez)

Zdroj: 
www.hog.org

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop