Nenechte kvůli poruše krvácivosti trpět svoji duši!

Člověka tvoří nejen tělo, ale také psychika. Obojí může onemocnět a bolet. V případě fyzických potíží hledáme pomoc u lékaře běžně. Nestyďme se oslovit odborníka i kvůli duševnímu utrpení. Hemofilikům může taková podpora přijít opravdu vhod.
Nenechte kvůli poruše krvácivosti trpět svoji duši!

Pocity jsou běžnou součástí našich životů. Ne vždy je lze označovat jako správné nebo špatné. Často říkáme těm, které vnímáme jako bolestivé, „negativní pocity“. A naopak ty, které nám způsobují potěšení, označujeme za „pozitivní“. Oba typy pocitů k životu prostě patří.

Někdy je líp, jindy hůř 

U každého z nás tu a tam převládnou negativní myšlenky. Nikdo se totiž nerodí jako optimista za každé situace. Nejedná se tudíž o nic neobvyklého, když se občas cítíte smutně. Co je skutečně důležité, že jste své negativní pocity rozpoznali. Pak je můžete přijmout jako běžnou součást života s tím, že když přišly, zase odejdou. Nikdo nemůže změnit své dojmy kvůli vám a ani naopak to nefunguje. Jak se cítíte, záleží jen na vás.

Když je skleslý hemofilik 

U lidí s poruchami srážlivosti krve a u jejich rodin se nejčastěji objevují následující negativní pocity:

  • strach,
  • hněv,
  • vina,
  • frustrace,
  • smutek,
  • žárlivost,
  • zmatek,
  • deprese,
  • osamělost,
  • odmítnutí,
  • sebelítost.

Může vás přepadnout jen jeden negativní pocit nebo jejich kombinace. Nic však netrvá věčně. Stejně jako se po dešti objeví na obloze slunce a duha, tak i pocity přicházejí a odcházejí. Cítíte-li se se svými dojmy sám, uvědomte si, že existují i další lidé, kteří se léčí se stejnou poruchou srážlivosti jako vy. Zkuste někoho takového oslovit a promluvit si o svých duševních stavech. Uvidíte, že se vám uleví. Pokud máte problémy s navazováním kontaktů, určitě vám rády pomohou organizace, které u nás působí, Český svaz hemofiliků (ČSH) nebo Hemojunior

Nekazte si život

Negativní pocity se někdy mohou stát větším problémem a obtěžovat člověka v každodenním životě. Může s vámi cloumat vztek, občas i „rupnou“ nervy, jindy se vám podaří své pocity před druhými schovat. Emoce ale významně ovlivňují vztahy k ostatním lidem. Proto pozor na to, ať na vás děti nemají vzpomínku jako na starého mrzouta. Řešením není přetvářka ani zalézt do kouta a tiše trpět. Se svými pocity můžete pracovat. Kromě toho, že si najdete spřízněnou duši, lze o pomoc požádat i psychologa. Je mnoho cest, jak navzdory chronické nemoci najít v životě radost.

(hah)

Zdroje:
www.hog.org
www.hemofilici.cz
www.hemojunior.cz

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop