Očkování je důležité i pro děti s hemofilií

Starost o malého hemofilika často obnáší početné návštěvy hematologického oddělení a dalších specialistů, ale neměla by být opomíjena ani klasická zdravotní péče o dítě, včetně pravidelného očkování.
Očkování je důležité i pro děti s hemofilií

Starost o malého hemofilika často obnáší početné návštěvy hematologického oddělení a dalších specialistů, ale neměla by být opomíjena ani klasická zdravotní péče o dítě, včetně pravidelného očkování. Dodržování očkovacího kalendáře pomáhá chránit vaše děti před některými nemocemi a mělo by tak být prioritou každého rodiče, a to i rodiče dítěte s hemofilií.

Aplikace očkovací látky

  • Ošetřující lékař provádějící očkování by měl použít nejmenší možnou jehlu a po aplikaci by měl na dané místo působit tlakem déle než obvykle (zhruba 5 minut), aby zastavil krvácení.
  • Je-li to možné, měla by být preferována podkožní (tzv. subkutánní) aplikace očkovací látky. Je-li nutné podání látky do svalu (tzv. intramuskulárně), měl by být použit některý větší sval, např. stehenní. Injekce do svalu by se ale měly používat jen velmi výjimečně a po konzultaci s hematologem.
  • Není vhodné po dobu cca 2 dní před a po očkování podávat injekce faktoru krevního srážení (zvyšuje se tím riziko vzniku inhibitoru).
  • Pokud by ošetřující lékař měl jakékoli pochybnosti, měl by zkontaktovat vašeho hematologa a na případné otázky se dotázat.

Možné komplikace

Oblast vpichu může lehce otéct a zčervenat. Je to poměrně častá reakce na očkování a za nějaký čas se tento projev upraví. Napomoci tomu mohou léky obsahující látku paracetamol (např. Paralen). Nicméně není radno ani tento příznak úplně podceňovat, a to zejména po injekcích do svalu. Pokud dítě omezí pohyb dané končetiny, je nutné myslet na možné krvácení do svalu. V takovém případě se otok i zčervenání postupně zhoršují. Zkusíte-li rozsah bezbolestného pohybu končetiny, zjistíte omezení. Tehdy je ideální spojit se s vaším hematologickým centrem a požádat o radu.

Proč je pro hemofilika očkování tak důležité?

Součástí základního očkovacího schématu je i vakcína proti žloutence typu B. Toto velmi závažné virové onemocnění je přenášeno krví. Některé preparáty pro léčbu hemofilie jsou odvozeny právě z krve a zároveň mohou hemofilici častěji potřebovat krevní transfuzi. Přestože každá darovaná krev je velmi pečlivě testována, existuje mizivé riziko nákazy (nákaza žloutenkou typu B se vyskytne zhruba u 1 z jednoho milionu krevních transfuzí). Právě očkování toto riziko ještě snižuje, a vy se tak nemusíte zákeřného onemocnění obávat.

(boba)

Zdroje:
www.hemaware.org/story/immunizations-and-hemophilia

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop