Od bolesti při hemofilii dokáže ulevit led i bandáže

Krvácení do kloubů a svalů vyvolává bolest a bolest odrazuje od zdraví prospěšného pohybu. Svaly a klouby z tohoto důvodu mohou oslabovat a být náchylnější ke vzniku krvácení. Jak se s tímto začarovaným kruhem bolesti a hemofilie vyrovnat?
Od bolesti při hemofilii dokáže ulevit led i bandáže

Asi pětina evropské populace trpí chronickou bolestí způsobenou různými příčinami. Nastavení ideálního léčebného režimu může být komplikované, protože bolest je subjektivní a každý ji vnímá jinak. Čím může být toto vnímání ovlivněno? Různými biologickými, psychologickými i společenskými faktory, například:

 • závažností nemoci či zranění,
 • vrozenou dispozicí,
 • obavou, že bolest je způsobena závažnějším stavem,
 • přístupem k lékařské péči,
 • společenskými a kulturními předsudky,
 • prožíváním bolesti lidmi v blízkém okolí,
 • pocitem bezmoci.

U lidí trpících krvácivými nemocemi je správná léčba bolesti zvláště důležitá. Nezvládnutí tohoto problému se totiž pojí s depresí, úzkostí a vztekem.  

Druh potíží je určující 

Lidé s poruchami srážení krve hodnotí svou průměrnou denní bolest na škále od 1 do 10 číslem 5. Bohužel, tento jev je často přehlížen a není správně léčen. Podle odhadů chybí dostatečná úleva 40 až 60 % lidí trpících chronickou bolestí. Přitom správně zvolený postup léčby může od potíží významně ulevit. To je vzhledem k tomu, že bolest je stresující stav a ovlivňuje duševní i tělesné zdraví, nanejvýš žádoucí. Prvním krokem je správně odlišit, jakým typem bolesti trpíte:

 1. Akutní neboli krátkodobá (v řádu hodin až dnů) může být velmi silná. Pokud je spojena s krvácivými epizodami, vyžaduje rychlé podání léčby.
 2. Chronická čili dlouhodobá bolest (trvá měsíce i déle) je charakteristická dlouhotrvajícím nepohodlím. Často souvisí s předchozím zraněním kloubů nebo jiných částí těla (např. dřívějšími krvácivými epizodami). 

Úleva ve 4 krocích 

Pokud se jedná o akutní bolest spojenou s krvácením do kloubů nebo svalů, je na místě podání srážecích faktorů. Více než třetina lidí s krvácivými poruchami však špatně identifikuje chronickou bolest jako akutní. Přesto platí, že pokud si nejste jisti, aplikujte srážecí faktor. Pokud stav nepoleví, je na místě zvážit jiné možné příčiny než akutní krvácení. Pro léčbu krátkodobé bolesti byl vypracován tzv. postup RICE, který zahrnuje 4 kroky:

 1. Odpočinek (rest). Během 24–48 hodin omezte námahu postižené části těla. Je-li možnou příčinou bolesti krvácení, může pomoci znehybnění kloubu.
 2. Ledování (ice). Ochlazení zasaženého místa způsobí stažení cév a uleví od bolesti a otoků.
 3. Stlačení (compression). Užití elastické bandáže zmírní obtíže a zároveň pomáhá předcházet dalšímu krvácení.
 4. Zvýšená poloha (elevation). Udržování postižené části těla ve zvýšené poloze pomáhá zmenšovat otoky.                                                                 

Pozor na aspirin

Hemofilici musejí při volbě léků proti bolesti zachovávat obezřetnost. Některé preparáty patřící do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků, jako například aspirin nebo ibuprofen, mohou negativně ovlivňovat funkci krevních destiček. Tím zhoršují schopnost srážení krve. Existují však i jiné možnosti léčby, například léky, které též ulevují od bolesti, ale působí cíleněji a funkci krevních destiček nijak nenarušují. Vždy je však vhodné poradit se s lékařem v centru pro léčbu hemofilie. Mezi doplňkové formy zvládání bolesti patří transkutánní elektrická nervová stimulace, tedy aplikace mírného elektrického proudu přes pokožku. A důležitou roli hraje též pravidelná fyzická aktivita. Ta posiluje svaly a zpevňuje klouby, čímž napomáhá předcházet vzniku krvácení, a tedy i bolesti akutní, z níž se později může vyvinout ta chronická. 

(marz) 

Zdroje:
https://stepsforliving.hemophilia.org/
www.internimedicina.cz

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop