Od bolesti při hemofilii dokáže ulevit led i bandáže

Krvácení do kloubů a svalů vyvolává bolest a bolest odrazuje od zdraví prospěšného pohybu. Svaly a klouby z tohoto důvodu mohou oslabovat a být náchylnější ke vzniku krvácení. Jak se s tímto začarovaným kruhem bolesti a hemofilie vyrovnat?
Od bolesti při hemofilii dokáže ulevit led i bandáže

Asi pětina evropské populace trpí chronickou bolestí způsobenou různými příčinami. Nastavení ideálního léčebného režimu může být komplikované, protože bolest je subjektivní a každý ji vnímá jinak. Čím může být toto vnímání ovlivněno? Různými biologickými, psychologickými i společenskými faktory, například:

 • závažností nemoci či zranění,
 • vrozenou dispozicí,
 • obavou, že bolest je způsobena závažnějším stavem,
 • přístupem k lékařské péči,
 • společenskými a kulturními předsudky,
 • prožíváním bolesti lidmi v blízkém okolí,
 • pocitem bezmoci.

U lidí trpících krvácivými nemocemi je správná léčba bolesti zvláště důležitá. Nezvládnutí tohoto problému se totiž pojí s depresí, úzkostí a vztekem.  

Druh potíží je určující 

Lidé s poruchami srážení krve hodnotí svou průměrnou denní bolest na škále od 1 do 10 číslem 5. Bohužel, tento jev je často přehlížen a není správně léčen. Podle odhadů chybí dostatečná úleva 40 až 60 % lidí trpících chronickou bolestí. Přitom správně zvolený postup léčby může od potíží významně ulevit. To je vzhledem k tomu, že bolest je stresující stav a ovlivňuje duševní i tělesné zdraví, nanejvýš žádoucí. Prvním krokem je správně odlišit, jakým typem bolesti trpíte:

 1. Akutní neboli krátkodobá (v řádu hodin až dnů) může být velmi silná. Pokud je spojena s krvácivými epizodami, vyžaduje rychlé podání léčby.
 2. Chronická čili dlouhodobá bolest (trvá měsíce i déle) je charakteristická dlouhotrvajícím nepohodlím. Často souvisí s předchozím zraněním kloubů nebo jiných částí těla (např. dřívějšími krvácivými epizodami). 

Úleva ve 4 krocích 

Pokud se jedná o akutní bolest spojenou s krvácením do kloubů nebo svalů, je na místě podání srážecích faktorů. Více než třetina lidí s krvácivými poruchami však špatně identifikuje chronickou bolest jako akutní. Přesto platí, že pokud si nejste jisti, aplikujte srážecí faktor. Pokud stav nepoleví, je na místě zvážit jiné možné příčiny než akutní krvácení. Pro léčbu krátkodobé bolesti byl vypracován tzv. postup RICE, který zahrnuje 4 kroky:

 1. Odpočinek (rest). Během 24–48 hodin omezte námahu postižené části těla. Je-li možnou příčinou bolesti krvácení, může pomoci znehybnění kloubu.
 2. Ledování (ice). Ochlazení zasaženého místa způsobí stažení cév a uleví od bolesti a otoků.
 3. Stlačení (compression). Užití elastické bandáže zmírní obtíže a zároveň pomáhá předcházet dalšímu krvácení.
 4. Zvýšená poloha (elevation). Udržování postižené části těla ve zvýšené poloze pomáhá zmenšovat otoky.                                                                 

Pozor na aspirin

Hemofilici musejí při volbě léků proti bolesti zachovávat obezřetnost. Některé preparáty patřící do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků, jako například aspirin nebo ibuprofen, mohou negativně ovlivňovat funkci krevních destiček. Tím zhoršují schopnost srážení krve. Existují však i jiné možnosti léčby, například léky, které též ulevují od bolesti, ale působí cíleněji a funkci krevních destiček nijak nenarušují. Vždy je však vhodné poradit se s lékařem v centru pro léčbu hemofilie. Mezi doplňkové formy zvládání bolesti patří transkutánní elektrická nervová stimulace, tedy aplikace mírného elektrického proudu přes pokožku. A důležitou roli hraje též pravidelná fyzická aktivita. Ta posiluje svaly a zpevňuje klouby, čímž napomáhá předcházet vzniku krvácení, a tedy i bolesti akutní, z níž se později může vyvinout ta chronická. 

(marz) 

Zdroje:
https://stepsforliving.hemophilia.org/
www.internimedicina.cz

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop