Operace hemofilika se bez strategie a plánování neobejde

Nástup koncentrátů koagulačních faktorů vnesl do léčby hemofilie doslova revoluci. S jejich pomocí lze dnes provádět i ty nejsložitější chirurgické výkony.
Operace hemofilika se bez strategie a plánování neobejde

Nástup koncentrátů koagulačních faktorů vnesl do léčby hemofilie doslova revoluci. S jejich pomocí lze dnes provádět i ty nejsložitější chirurgické výkony. Každá operace je však značným zásahem do organismu i bez hemofilie. Ztížené podmínky lze u hemofilika vyvážit dobrou souhrou operačního týmu, přípravou pacienta a vyloučením všech rizikových faktorů.

Bez srážecích faktorů ani ránu

  • Základem přípravy na jakoukoliv operaci nebo invazivní výkon s možností krvácení je aplikace koagulačního faktoru FVIII, který v krvi při hemofilii typu A chybí.
  • Při hemofilii je obsah faktorů v plazmě velmi nízký, proto se v dnešní době používají výhradně jejich koncentráty.
  • V současné době jsou v ČR k dispozici také nejmodernější preparáty vyráběné rekombinantní technologií, při jejichž přípravě nebyly použity žádné lidské ani zvířecí proteiny, a jsou proto velmi bezpečné.
  • Pro výpočet potřebné dávky faktoru se vychází z předpokladu, že jedna jednotka faktoru na kg hmotnosti hemofilika zvýší plazmatickou hladinu faktoru FVIII o 2 %.
  • Před plánovaným chirurgickým zákrokem bývá zvykem procentuální vzestup plazmatické hladiny FVIII po aplikaci určitého množství koncentrátu předem ověřit.
  • Pro jednotlivé typy krvácení či operací jsou obvykle k dispozici podrobná doporučení s udáním cílové hladiny příslušného faktoru, která umožňují profylaktické podávání před vlastním výkonem.

Strategický plán na scéně

  • Pro zdárný průběh operace je nutné celou proceduru předem naplánovat ve spolupráci s odborníky ve spádovém hemofilickém centru.
  • Pokud je riziko krvácení příliš vysoké, lékaři plánovaný výkon raději odloží.
  • Nezbytným předpokladem úspěšné operace je dokonalá souhra mezi ošetřujícím hematologem, operatérem a anesteziologem a dále zajištění dostatečného množství koncentrátu FVIII v období před zákrokem i po něm.
  • Dobrá příprava zahrnuje rovněž kalkulaci potřebné dávky a vyloučení přítomnosti inhibitoru.
  • Hladina faktoru FVIII se kontroluje podle rozsahu operace občas i během zákroku a v případě potřeby se doplňuje bolusovou injekcí nebo ve formě infuze.
  • Standardní součástí pooperační péče o hemofilika je podávání FVIII až do úplného zhojení, obvykle po dobu jednoho až dvou týdnů, někdy i déle.

Pozor na volně prodejné léky

Po operaci ani před ní by hemofilici neměli užívat žádné léky, které mohou ovlivňovat krevní srážlivost. Jedná se zejména o volně prodejné léky na bolest, ke kterým patří deriváty kyseliny acetylsalicylové, známý aspirin, ale i protizánětlivé léky, jako je třeba ibuprofen. V rámci podpůrné terapie je kontraindikována aplikace nitrosvalových injekcí. Součástí opatření proti krvácení je i fyzikální chlazení, tzv. „ledování“ postiženého místa a v případě zubařských výkonů i podání látek k tlumení krvácení.

S chladnou hlavou

K úspěchu každé operace významně přispívá i osobní pohoda pacienta. Je prokázáno, že pokud ví, co ho čeká, sníží se tím hladina stresu, který je významným faktorem ovlivňujícím mimo jiné třeba vnímání bolesti a délku hojení, což se následně promítá i do procesu rekonvalescence. Nepodceňujte proto psychickou stránku věci, a máte-li nějaké dotazy nebo pochybnosti, svěřte je ošetřujícímu lékaři.

(hkh)

Zdroje:
www.cnhp.registry.cz
www.ahcdo.org.au

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop