Operace hemofilika: základem je důsledná příprava

Každý zákrok s sebou nese určitá rizika – ať už jde o drobný výkon u zubaře, či o velký zásah, jakým může být například náhrada kyčelního kloubu. U hemofiliků je nebezpečí komplikací ještě o něco vyšší. Jak se na operaci co nejlépe připravit?
Operace hemofilika: základem je důsledná příprava

U lidí trpících hemofilií je základem úspěšného zákroku plánování. Jsou samozřejmě výkony, které je potřeba provést akutně, ale i těm by měla předcházet důsledná předoperační příprava. Ne všechny nemocnice jsou však na pacienty s poruchou srážlivosti krve připravené. Je proto lepší vybrat si zařízení, které má s operacemi hemofiliků zkušenosti.

Hlavní je spolupráce

S volbou specializovaného pracoviště vám může poradit odborník, u kterého jste pro hemofilii sledováni. Tím ale jeho účast nekončí. Chirurg, který vás bude operovat, by se s vaším hematologem měl spojit a zákrok pak připraví společně. Operace by měla proběhnout v jednom z hemofilických center (jejich seznam např. zde: http://cnhp.registry.cz/index.php?pg=sit-center). Součástí plánovaní ovšem musíte být i vy a vaše rodina. Předtím, než nastoupíte do nemocnice, se ujistěte, že:

  • víte, jaká je předpokládaná doba hospitalizace,
  • rozumíte tomu, co vás čeká,
  • máte doma všechny léky a další zdravotnický materiál, který by mohl být po návratu potřeba.

Tak jako od každého jiného pacienta i od vás bude chirurg vyžadovat předoperační vyšetření. Jeho součástí budou zajisté i testy krevní srážlivosti. Počítejte s tím, že doba, kterou strávíte v nemocnici, může být delší, než je běžné.

Na krvácení si dejte pozor i u zubaře

Mezi nejčastější zákroky patří ty, které provádějí lékaři v zubních ordinacích. Většině těchto výkonů se dá samozřejmě předcházet. Především tím, že se budete o svůj chrup pečlivě starat. Důležité jsou samozřejmě i pravidelné prohlídky. Při výběru zubaře je opět lepší vsadit na toho, který má s poruchami srážlivosti krve více zkušeností, respektive spolupracuje s hemofilickým centrem. Pokud budete muset nějaký zákrok podstoupit, je nutné, aby se dentista spojil s vaším hematologem. Měli byste se dozvědět, jak a kdy užívat srážecí faktor, případně které další léky je vhodné si pořídit. Po výkonu si dejte pozor na umrtvenou část tváře a úst. Můžete si totiž způsobit zranění, které si v důsledku ztráty citu ve tváři ani neuvědomíte.

(mak)

Zdroj:
www.hog.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop