Osoby s poruchou srážlivosti krve se u zubního lékaře bát nemusí

Na návštěvu u zubního lékaře se těší jen málokdo. Pro lidi trpící vrozenou poruchou srážlivosti krve ale může řada běžných výkonů znamenat nejen svírání žaludku, ale i vážné riziko krvácení. Část z těchto zákroků tedy vyžaduje důkladnou hematologickou přípravu.
Osoby s poruchou srážlivosti krve se u zubního lékaře bát nemusí

Opatrnost nade vše

Stomatologická péče o hemofiliky či přenašečky genu hemofilie je předmětem mnoha odborných diskuzí. Cílem bylo a je vytvářet protokol, kterým by se měli stomatologové a hematologové řídit, aby zákroky byly bezpečné a probíhaly bez komplikací. Protokoly navrhují kombinaci celkové hematologické přípravy ošetřovaného (podání chybějícího koagulačního faktoru) společně s metodami lokálního stavění krvácení, jako je zašití rány nebo použití želatinových destiček či tkáňového lepidla. Výběr prostředků a jejich kombinace vždy závisí na tíži onemocnění (lehké, středně těžké a těžké formě nemoci).

Raději potížím předcházejte 

Abyste předešli zákrokům, u nichž hrozí zvýšené krvácení, jako je odstraňování zubního kamene, ošetření kořenových kanálků a vytržení zubu, soustřeďte se na prevenci.

  • Na preventivní prohlídky je vhodné docházet od 6 měsíců po narození, rodiče jsou poučeni ohledně správného stravování a hygieny dutiny ústní dítěte ve vztahu k zubnímu zdraví (vhodná doba kojení, pití slazených nápojů, používání vhodných pomůcek na očistu chrupu vzhledem k věku dítěte a s tím i vhodné zubní pasty).
  • Běžná prohlídka by se měla odehrát dvakrát ročně a při ní by měla být zhodnocena hygiena dutiny ústní (zda pacient užívá vhodné pomůcky a správnou techniku čištění chrupu), případně zjištěno onemocnění dutiny ústní (zubní kaz, záněty dásní či sliznic nebo nevhodná poloha zubů).

Když je trhání zubů nezbytné

Ani při správné péči o chrup se nelze trhání zubů vždy vyhnout. Někdy vytržení i jinak zcela zdravých zubů požadují ortodontisté z důvodu nedostatku místa v čelisti.

Velmi zrádné pak bývají zuby moudrosti. Jejich nevhodný sklon či obtížné prořezávání působí takové problémy, že je vhodnější je vytrhnout, a to přesto, že při trhání může dojít k závažnému krvácení. Před tímto zákrokem u osob s některou z poruch srážlivosti je vždy potřeba konzultace stomatologa s hematologem. Poté je stanoven léčebný plán zahrnující hematologickou přípravu (podání chybějícího koagulačního faktoru, eventuálně ještě léku na potlačení rozpadu fibrinu – antifibrinolytika) a podání lokálních prostředků stavění krvácení (šití rány, aplikace tkáňového lepidla).

Trhání zubů patří mezi situace, kdy se díky přetrvávajícímu krvácení může poprvé projevit některá méně závažná porucha srážlivosti krve.

Běžné návštěvy zubního lékaře se není třeba obávat

Před běžnou návštěvou zubního lékaře nemusí člověk s poruchou srážlivosti krve podstupovat žádnou speciální přípravu. Během prohlídky ani při zhotovování rentgenů ke krvácení nedochází. Bez většího rizika je možné absolvovat opravu malého kazu. Velký pozor je třeba dávat u ošetření kazů blízkých dřeňové dutině a dásním (u krčků zubu a v mezizubních prostorech). V těchto případech je vhodné konzultovat stav před ošetřením s ošetřujícím hematologem.

Dentální hygiena by měla probíhat na etapy a velmi šetrně. Vždy je nutné, aby byl pacient odeslán na dentální hygienu ošetřujícím zubním lékařem po dohodě s ošetřujícím hematologem. Důvodem tohoto postupu je správné stanovení hematologické přípravy před ošetřením.  

Aby všechny zákroky proběhly bezbolestně, používá se anestezie – povrchová (gel, sprej), místní a svodná (injekční) a celková (nutný pobyt v nemocnici). Jednotlivé typy anestezie lze kombinovat. Pouze při celkové anestezii pacient skutečně neví, že se něco děje, a skýtá to mnohá rizika, a proto se k ní ve stomatologii přistupuje jen výjimečně.

(brbr)

Zdroj: 

http://www1.wfh.org/publication/files/pdf-1190.pdf

 

 

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop