Pane učiteli, co s tím krvácením?

Hemofilií trpí v České republice necelých tisíc lidí. Jedná se tedy o nemoc poměrně vzácnou. Většina učitelů se s ní proto u svých žáků nejspíše nikdy nesetkala. Pro případ, že by se tak stalo, jsme připravili stručný pomocný manuál.
Pane učiteli, co s tím krvácením?

Hemofilie je vrozená porucha krevní srážlivosti. V krvi je nedostatek jedné z bílkovin (tzv. srážecího faktoru) potřebných pro tvorbu krevní sraženiny (především faktoru VIII nebo IX). To ale neznamená, že by hemofilik při každém poranění extrémně krvácel, jen tento jev trvá déle. Třídní učitel by měl vždy kolektiv dětí seznámit s nemocí jejich spolužáka v rozsahu přiměřeném jejich věku. Dotyčný pak do třídy lépe zapadne, nebude „za divného“ a vyhne se případné šikaně. 

Důležitá je závažnost nemoci

Pokud má váš žák mírnou nebo střední formu hemofilie (snížení koncentrace srážecího faktoru se projeví až při vážnějších poraněních nebo rozsáhlejších operacích), nebude při běžné výuce pravděpodobně potřebovat žádnou speciální péči. Mnoho lidí s mírnou hemofilií totiž ani neví, že ji má. Vaši pozornost si ale zaslouží už student se závažným typem této nemoci (srážecího faktoru má tak málo, že může docházet ke krvácení i při relativně neškodných činnostech). Například při náročných fyzických aktivitách může nastat krvácení do kloubů nebo svalů, které se následně mohou zanítit, otéct a bolet. Aby se těmto událostem předešlo, dostávají někteří hemofilici tzv. profylaktickou léčbu – 2× až 3× týdně je jim aplikována infuze chybějícího srážecího faktoru. Poté je u nich srážení krve téměř na úrovni zdravých dětí.

Pozor hlavně při tělocviku 

Moderní léčba hemofilie je na vysoké úrovni, a proto by neměla nemoc mít příliš výrazný dopad na školní docházku jedince. Je ale zapotřebí si pohovořit s rodiči dotyčného i se žákem samotným. Důkladně se vyptejte na jeho zdravotní stav (např. zda u dítěte dochází ke spontánním krvácením do kloubů a co je spouští, kterým sportům a aktivitám by se mělo vyhýbat apod.). Obecně by se měl student účastnit výuky v co největší možné míře, tělesnou výchovu nevyjímaje. Jedinou výjimkou jsou kolektivní a bojové sporty, které jsou pro hemofiliky vysoce rizikové. Na každé cvičení je pak zapotřebí důsledně používat správné a kvalitní vybavení (hlavně různé chrániče). 

Příznaky krvácení

Poznat vnější krvácení pochopitelně nebývá problém. Obtížnější může být rozeznat to vnitřní.

  • Krvácení do kloubů a svalů. Oblast může být oteklá, teplá nebo napjatá a její citlivost či pohyblivost bývá změněna. Končetina je bolestivá, ztuhlá nebo žák může mít problém ji natáhnout. Je vidět snaha postižené ruce či noze ulevovat.
  • Náraz do hlavy. V místě úderu může být krevní výron a otok. I když tam nic neuvidíte, kontaktujte rodiče nebo centrum léčby hemofilie, kde se dítě léčí.
  • Krvácení v ústech, z trávicího a močového traktu. Může být patrné viditelné krvácení z úst nebo jazyka, stolice nebo moč je červená nebo černá. 

Oprašte vědomosti o poskytnutí první pomoci

  • Drobná poranění. Ošetřit řezné rány a odřeniny stačí běžným způsobem (překrýt náplastí a/nebo obvázat). Místo na několik minut stlačte. Hlubší rány řešte stejně, ale poté hemofilika pošlete k lékaři do centra léčby hemofilie. Modřiny představují problém pouze tehdy, pokud jsou bolestivé (to může znamenat hlubší krvácení) nebo jsou důsledkem poranění hlavy. Nelze podceňovat ani postižení genitálií. V těchto případech žáka pošlete k lékaři.
  • Krvácení z nosu. Na postiženou nosní dírku 10–20 minut tlačte nebo aplikujte chladný obklad na kořen nosu. Pokud to nezabere, informujte buď rodiče, nebo kontaktujte doktora. 
  • Krvácení z jazyka nebo odjinud z ústní dutiny. Zastavit krvácení v ústech bývá obtížné. Může pomoci vycucání kostky ledu. Jinak dítě pošlete do centra léčby hemofilie.
  • Krvácení do kloubů nebo svalů. Na postižené místo dejte něco chladného a dítě okamžitě svěřte do rukou odborníka. 
  • Poranění hlavy. Jakýkoliv úraz hlavy může být pro hemofiliky potencionálně nebezpečný. Je u nich totiž zvýšené riziko rozvoje nitrolebního krvácení. Pokud po nárazu na hlavě nezůstaly žádné stopy (krevní výron ani otok) je nepravděpodobné, že by k němu došlo. Přesto ale dítě nespouštějte z očí, a kdybyste měli jakékoliv pochybnosti (žák je ospalejší, bolí jej hlava, zvrací, má dvojité nebo zamlžené vidění či trpí jinými podobnými příznaky), zkontaktujte centrum léčby hemofilie. Pokud je na hlavě v místě nárazu otok nebo modřina nebo bylo-li dítě v bezvědomí, musí okamžitě k lékaři!

(ivh)

Zdroje:
UK HAEMOPHILIA NURSING COMMUNITY,. Haemophilia in the classroom: A teacher’s guide to Haemophilia. Dostupné také z: www.haemophiliacare.co.uk
Hemofilie. Dostupné také z: www.baxter.cz

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop