Pane učiteli, co s tím krvácením?

Hemofilií trpí v České republice necelých tisíc lidí. Jedná se tedy o nemoc poměrně vzácnou. Většina učitelů se s ní proto u svých žáků nejspíše nikdy nesetkala. Pro případ, že by se tak stalo, jsme připravili stručný pomocný manuál.
Pane učiteli, co s tím krvácením?

Hemofilie je vrozená porucha krevní srážlivosti. V krvi je nedostatek jedné z bílkovin (tzv. srážecího faktoru) potřebných pro tvorbu krevní sraženiny (především faktoru VIII nebo IX). To ale neznamená, že by hemofilik při každém poranění extrémně krvácel, jen tento jev trvá déle. Třídní učitel by měl vždy kolektiv dětí seznámit s nemocí jejich spolužáka v rozsahu přiměřeném jejich věku. Dotyčný pak do třídy lépe zapadne, nebude „za divného“ a vyhne se případné šikaně. 

Důležitá je závažnost nemoci

Pokud má váš žák mírnou nebo střední formu hemofilie (snížení koncentrace srážecího faktoru se projeví až při vážnějších poraněních nebo rozsáhlejších operacích), nebude při běžné výuce pravděpodobně potřebovat žádnou speciální péči. Mnoho lidí s mírnou hemofilií totiž ani neví, že ji má. Vaši pozornost si ale zaslouží už student se závažným typem této nemoci (srážecího faktoru má tak málo, že může docházet ke krvácení i při relativně neškodných činnostech). Například při náročných fyzických aktivitách může nastat krvácení do kloubů nebo svalů, které se následně mohou zanítit, otéct a bolet. Aby se těmto událostem předešlo, dostávají někteří hemofilici tzv. profylaktickou léčbu – 2× až 3× týdně je jim aplikována infuze chybějícího srážecího faktoru. Poté je u nich srážení krve téměř na úrovni zdravých dětí.

Pozor hlavně při tělocviku 

Moderní léčba hemofilie je na vysoké úrovni, a proto by neměla nemoc mít příliš výrazný dopad na školní docházku jedince. Je ale zapotřebí si pohovořit s rodiči dotyčného i se žákem samotným. Důkladně se vyptejte na jeho zdravotní stav (např. zda u dítěte dochází ke spontánním krvácením do kloubů a co je spouští, kterým sportům a aktivitám by se mělo vyhýbat apod.). Obecně by se měl student účastnit výuky v co největší možné míře, tělesnou výchovu nevyjímaje. Jedinou výjimkou jsou kolektivní a bojové sporty, které jsou pro hemofiliky vysoce rizikové. Na každé cvičení je pak zapotřebí důsledně používat správné a kvalitní vybavení (hlavně různé chrániče). 

Příznaky krvácení

Poznat vnější krvácení pochopitelně nebývá problém. Obtížnější může být rozeznat to vnitřní.

  • Krvácení do kloubů a svalů. Oblast může být oteklá, teplá nebo napjatá a její citlivost či pohyblivost bývá změněna. Končetina je bolestivá, ztuhlá nebo žák může mít problém ji natáhnout. Je vidět snaha postižené ruce či noze ulevovat.
  • Náraz do hlavy. V místě úderu může být krevní výron a otok. I když tam nic neuvidíte, kontaktujte rodiče nebo centrum léčby hemofilie, kde se dítě léčí.
  • Krvácení v ústech, z trávicího a močového traktu. Může být patrné viditelné krvácení z úst nebo jazyka, stolice nebo moč je červená nebo černá. 

Oprašte vědomosti o poskytnutí první pomoci

  • Drobná poranění. Ošetřit řezné rány a odřeniny stačí běžným způsobem (překrýt náplastí a/nebo obvázat). Místo na několik minut stlačte. Hlubší rány řešte stejně, ale poté hemofilika pošlete k lékaři do centra léčby hemofilie. Modřiny představují problém pouze tehdy, pokud jsou bolestivé (to může znamenat hlubší krvácení) nebo jsou důsledkem poranění hlavy. Nelze podceňovat ani postižení genitálií. V těchto případech žáka pošlete k lékaři.
  • Krvácení z nosu. Na postiženou nosní dírku 10–20 minut tlačte nebo aplikujte chladný obklad na kořen nosu. Pokud to nezabere, informujte buď rodiče, nebo kontaktujte doktora. 
  • Krvácení z jazyka nebo odjinud z ústní dutiny. Zastavit krvácení v ústech bývá obtížné. Může pomoci vycucání kostky ledu. Jinak dítě pošlete do centra léčby hemofilie.
  • Krvácení do kloubů nebo svalů. Na postižené místo dejte něco chladného a dítě okamžitě svěřte do rukou odborníka. 
  • Poranění hlavy. Jakýkoliv úraz hlavy může být pro hemofiliky potencionálně nebezpečný. Je u nich totiž zvýšené riziko rozvoje nitrolebního krvácení. Pokud po nárazu na hlavě nezůstaly žádné stopy (krevní výron ani otok) je nepravděpodobné, že by k němu došlo. Přesto ale dítě nespouštějte z očí, a kdybyste měli jakékoliv pochybnosti (žák je ospalejší, bolí jej hlava, zvrací, má dvojité nebo zamlžené vidění či trpí jinými podobnými příznaky), zkontaktujte centrum léčby hemofilie. Pokud je na hlavě v místě nárazu otok nebo modřina nebo bylo-li dítě v bezvědomí, musí okamžitě k lékaři!

(ivh)

Zdroje:
UK HAEMOPHILIA NURSING COMMUNITY,. Haemophilia in the classroom: A teacher’s guide to Haemophilia. Dostupné také z: www.haemophiliacare.co.uk
Hemofilie. Dostupné také z: www.baxter.cz

Novinky

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Úrazy a pády se během života nevyhnou nikomu. Některé jsou závažnější, z jiných se zase rychle oklepeme a jdeme dál. U hemofiliků ale i zdánlivě nevinný úraz může vyústit v obávanou komplikaci – krvácení do mozku. Jak jej včas rozpoznat a jaká opatření případně učinit?
26. 8. 2022
Jak děti s hemofilií podpořit v kolektivu, při léčbě nebo sportu

Jak děti s hemofilií podpořit v kolektivu, při léčbě nebo sportu

S hemofilií dnes už můžeme žít v mnoha ohledech plnohodnotný život. Přesto sžívání se s nemocí může být pro rodiny malých hemofiliků náročné. Domácí profylaxe, nástup dětí do školky nebo samostatná aplikace léku občas přinášejí rodičům i dětem krušné chvíle. Jak vše zvládnout v klidu a poskytnout dětem potřebnou oporu, poradily Kateřina Altmanová, předsedkyně pacientské organizace Hemojunior, a klinická psycholožka Mgr. Petra Bučková z FN Brno.
15. 6. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop