Pane učiteli, co s tím krvácením?

Hemofilií trpí v České republice necelých tisíc lidí. Jedná se tedy o nemoc poměrně vzácnou. Většina učitelů se s ní proto u svých žáků nejspíše nikdy nesetkala. Pro případ, že by se tak stalo, jsme připravili stručný pomocný manuál.
Pane učiteli, co s tím krvácením?

Hemofilie je vrozená porucha krevní srážlivosti. V krvi je nedostatek jedné z bílkovin (tzv. srážecího faktoru) potřebných pro tvorbu krevní sraženiny (především faktoru VIII nebo IX). To ale neznamená, že by hemofilik při každém poranění extrémně krvácel, jen tento jev trvá déle. Třídní učitel by měl vždy kolektiv dětí seznámit s nemocí jejich spolužáka v rozsahu přiměřeném jejich věku. Dotyčný pak do třídy lépe zapadne, nebude „za divného“ a vyhne se případné šikaně. 

Důležitá je závažnost nemoci

Pokud má váš žák mírnou nebo střední formu hemofilie (snížení koncentrace srážecího faktoru se projeví až při vážnějších poraněních nebo rozsáhlejších operacích), nebude při běžné výuce pravděpodobně potřebovat žádnou speciální péči. Mnoho lidí s mírnou hemofilií totiž ani neví, že ji má. Vaši pozornost si ale zaslouží už student se závažným typem této nemoci (srážecího faktoru má tak málo, že může docházet ke krvácení i při relativně neškodných činnostech). Například při náročných fyzických aktivitách může nastat krvácení do kloubů nebo svalů, které se následně mohou zanítit, otéct a bolet. Aby se těmto událostem předešlo, dostávají někteří hemofilici tzv. profylaktickou léčbu – 2× až 3× týdně je jim aplikována infuze chybějícího srážecího faktoru. Poté je u nich srážení krve téměř na úrovni zdravých dětí.

Pozor hlavně při tělocviku 

Moderní léčba hemofilie je na vysoké úrovni, a proto by neměla nemoc mít příliš výrazný dopad na školní docházku jedince. Je ale zapotřebí si pohovořit s rodiči dotyčného i se žákem samotným. Důkladně se vyptejte na jeho zdravotní stav (např. zda u dítěte dochází ke spontánním krvácením do kloubů a co je spouští, kterým sportům a aktivitám by se mělo vyhýbat apod.). Obecně by se měl student účastnit výuky v co největší možné míře, tělesnou výchovu nevyjímaje. Jedinou výjimkou jsou kolektivní a bojové sporty, které jsou pro hemofiliky vysoce rizikové. Na každé cvičení je pak zapotřebí důsledně používat správné a kvalitní vybavení (hlavně různé chrániče). 

Příznaky krvácení

Poznat vnější krvácení pochopitelně nebývá problém. Obtížnější může být rozeznat to vnitřní.

  • Krvácení do kloubů a svalů. Oblast může být oteklá, teplá nebo napjatá a její citlivost či pohyblivost bývá změněna. Končetina je bolestivá, ztuhlá nebo žák může mít problém ji natáhnout. Je vidět snaha postižené ruce či noze ulevovat.
  • Náraz do hlavy. V místě úderu může být krevní výron a otok. I když tam nic neuvidíte, kontaktujte rodiče nebo centrum léčby hemofilie, kde se dítě léčí.
  • Krvácení v ústech, z trávicího a močového traktu. Může být patrné viditelné krvácení z úst nebo jazyka, stolice nebo moč je červená nebo černá. 

Oprašte vědomosti o poskytnutí první pomoci

  • Drobná poranění. Ošetřit řezné rány a odřeniny stačí běžným způsobem (překrýt náplastí a/nebo obvázat). Místo na několik minut stlačte. Hlubší rány řešte stejně, ale poté hemofilika pošlete k lékaři do centra léčby hemofilie. Modřiny představují problém pouze tehdy, pokud jsou bolestivé (to může znamenat hlubší krvácení) nebo jsou důsledkem poranění hlavy. Nelze podceňovat ani postižení genitálií. V těchto případech žáka pošlete k lékaři.
  • Krvácení z nosu. Na postiženou nosní dírku 10–20 minut tlačte nebo aplikujte chladný obklad na kořen nosu. Pokud to nezabere, informujte buď rodiče, nebo kontaktujte doktora. 
  • Krvácení z jazyka nebo odjinud z ústní dutiny. Zastavit krvácení v ústech bývá obtížné. Může pomoci vycucání kostky ledu. Jinak dítě pošlete do centra léčby hemofilie.
  • Krvácení do kloubů nebo svalů. Na postižené místo dejte něco chladného a dítě okamžitě svěřte do rukou odborníka. 
  • Poranění hlavy. Jakýkoliv úraz hlavy může být pro hemofiliky potencionálně nebezpečný. Je u nich totiž zvýšené riziko rozvoje nitrolebního krvácení. Pokud po nárazu na hlavě nezůstaly žádné stopy (krevní výron ani otok) je nepravděpodobné, že by k němu došlo. Přesto ale dítě nespouštějte z očí, a kdybyste měli jakékoliv pochybnosti (žák je ospalejší, bolí jej hlava, zvrací, má dvojité nebo zamlžené vidění či trpí jinými podobnými příznaky), zkontaktujte centrum léčby hemofilie. Pokud je na hlavě v místě nárazu otok nebo modřina nebo bylo-li dítě v bezvědomí, musí okamžitě k lékaři!

(ivh)

Zdroje:
UK HAEMOPHILIA NURSING COMMUNITY,. Haemophilia in the classroom: A teacher’s guide to Haemophilia. Dostupné také z: www.haemophiliacare.co.uk
Hemofilie. Dostupné také z: www.baxter.cz

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop