Podezřelé krvácení může být příznakem hemofilie

Hemofilie nejčastěji vzniká, když dítě zdědí „vadné“ geny od rodičů. Chlapci jsou přitom klinicky postiženi mnohem častěji než dívky.
Podezřelé krvácení může být příznakem hemofilie

Hemofilie nejčastěji vzniká, když dítě zdědí "vadné" geny od rodičů. Chlapci jsou přitom klinicky postiženi mnohem častěji než dívky. Ovšem zhruba 30 % hemofiliků ve své rodině žádného příbuzného s touto poruchou nemá. Geny totiž mohou být poškozeny kdykoliv během vývoje plodu, proto u části pacientů vzniká hemofilie jako nová mutace. A jak se takové dítě pozná?

Příznaky v raném dětství

První náznaky hemofilie můžeme sledovat již během prvního roku života. Týká se to především hochů s těžkou formou hemofilie.

  • Při růstu zubů nebo při kousnutí do jazyka dochází k prodlouženému krvácení.
  • Když se dítě učí lézt, objevují se hematomy (modřiny) měkkých tkání, jakmile si dítě začne stoupat a/nebo chodit, může se objevit i první kloubní krvácení.

Nemoc prozradí zranění 

U starších dětí je spektrum příznaků poněkud rozsáhlejší. Souvisí to také s tím, že tyto děti již umí chodit a většinu krvácení si přivodí nějakým zraněním. Krvácení se může týkat různých částí těla, nejčastěji jsou to:

  • klouby – postiženo bývá koleno, loket, kotník, rameno, zápěstí nebo kyčel;
  • svaly a měkké tkáně – v oblasti pánve, lýtka, čela, horní končetiny, Achillovy šlachy;
  • dutina ústní – po vytrhnutí zubu nebo při poranění;
  • močové ústrojí – projeví se hnědočerveně zbarvenou močí obsahující krev.

Příznaky u dospělých lidí jsou zcela shodné jako u starších dětí jen s tím rozdílem, že krvácení bývá méně časté. To však není způsobeno zlepšením nemoci, ale tím, že si postižený na sebe dává větší pozor.

Diagnózu určí lékař 

Kromě akutního ošetření krvácení je potřeba co nejrychleji navštívit pediatra a o příznacích ho informovat. Pediatr vyloučí jiné možné důvody krvácení (např. poměrně častý nedostatek krevních destiček či jiné poruchy krve) a v případě, že vysloví podezření na vrozenou poruchu krevního srážení (např. právě hemofilie), odešle neprodleně dítě do jednoho ze specializovaných hemofilických center.

(holi)

Zdroj: www.hemophilia.ca

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop