Potravinové doplňky při hemofilii: Jsou vůbec k něčemu dobré?

Někteří lidé nedají na doplňky stravy dopustit, jiným tyto produkty připadají zbytečné. Jaký přínos mají pro jedince trpící poruchami srážlivosti krve a zda mohou některé suplementy hemofilikům uškodit, to prozradí následující řádky.
Potravinové doplňky při hemofilii: Jsou vůbec k něčemu dobré?

S doplňky stravy jako by se roztrhl pytel. Ačkoliv se prodávají v lékárnách, nejsou to léky, nýbrž speciální potraviny. Výrobci slibují úžasné účinky, ale zdravý člověk, který se živí vyváženě a rozmanitě, potravinové doplňky k životu nepotřebuje. Při některých onemocněních však mohou přijít vhod. Je hemofilie jedním z nich?

Hlavní je zdravá strava

S nedostatkem srážecího faktoru, který je podkladem hemofilie, vám bohužel žádný doplněk stravy nepomůže. Umělé dodávání srážecího faktoru je jediným způsobem léčby. Něco ale speciální potraviny řešit mohou.

 • Při krvácení ztrácíme železo, které je vázané v červených krvinkách a je potřebné pro jejich tvorbu. Hladinu železa je proto nutné udržovat, a to třeba i pomocí doplňků. Dobře léčený hemofilik by ale neměl zažívat tak rozsáhlá krvácení, aby je nedokázal pokrýt příjmem železa z potravy – z červeného masa, jater a zelené zeleniny.
 • Pro krvetvorbu je dále nezbytný vitamín B12 a kyselina listová, ani ty by ale hemofilikovi za normálních okolností neměly chybět.
 • Doplňování vitamínů C a D neuškodí. „Céčko“ pomáhá vstřebávání železa a posiluje imunitu, D zlepšuje kvalitu kostní tkáně a pozitivně ovlivňuje náladu.

Co se stravy týče, je pro hemofilika především důležité jíst zdravě, střídmě a vyváženě. Rozmanitost potravy mu pomůže získat potřebné živiny, její přiměřená kalorická hodnota zase zabrání vzniku nadváhy. Ta by totiž byla ohromnou zátěží pro hemofilikovy klouby. Kvalitní stravování žádný potravinový doplněk nenahradí.

Víc škody než užitku

Existují však doplňky stravy, které mohou být pro lidi s hemofilií nevhodné. Jsou to ty, které mohou ovlivňovat proces srážení krve. Pozor si dejte hlavně na volně prodejné léky – analgetika s obsahem ibuprofenu či kyseliny acetylsalicylové. Z potravinových doplňků nemusí být vhodné:

 • vysoké dávky vitamínu E,
 • rybí olej (omega-3 nenasycené mastné kyseliny),
 • bromelain (extrakt z enzymů ananasu),
 • ginkgo biloba,
 • lněné semínko,
 • psyllium,
 • česnek,
 • zázvor,
 • bylinky, jako je řemdihák, řimbaba, vodilka, ploštičník (mohou se vyskytnout v bylinných směsích, často skryté pod anglickými či latinskými názvy).

Jednorázové nebo občasné užití některé z těchto potravin, ať už na talíři, či ve formě doplňku stravy, samozřejmě nevadí. Je ale bezpečnější se vyvarovat jejich velkých dávek nebo častého a pravidelného užívání koncentrovaných suplementů, které by již mohlo rovnováhu krevní srážlivosti u hemofilika ovlivnit.

Nakupujte rozumně

Než tedy začnete užívat doplněk stravy – třeba i jen ve formě speciálního bylinného čaje –, je rozumné poradit se se svým lékařem. Ten ale nemusí a pravděpodobně ani nebude mít o trhu s potravinovými doplňky dokonalý přehled. Buďte proto především vy sami rozumní. Nezapomeňte, že žádný doplněk není pro vaše zdraví nezbytný. Pokud tedy kromě hemofilie netrpíte jinou chorobou, na kterou vám byl doporučen. V oblasti doplňků stravy platí, že méně je někdy více.

(luko)

Zdroje: 

www.hog.org

https://health.ucsd.edu/specialties/hematology/hemophilia/education/Pages/joint.aspx

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop