Potvrzeno: hemofilie nechrání před vznikem srdečních chorob!

Nemoci srdce a cév si ročně vyžádají desítky tisíc lidských životů po celém světě. Nějakou dobu se myslelo, že porucha srážení krve určitým způsobem chrání oběhový systém. Statistiky úmrtí však hovoří jasně: onemocněním srdce a cév trpí i hemofilici.
Potvrzeno: hemofilie nechrání před vznikem srdečních chorob!

Už víme, že naše planeta není plochá, ale kulatá. Také jsme zjistili, že mor se nepřenáší zkaženou vodou, ale vinou blech. Vědci ze Spojených států amerických nyní pracují na vyvrácení dalšího vžitého omylu, že hemofilie chrání před vznikem chorob oběhového systému.

Hemofilici výjimku nemají

V mezistátní studii s více než třemi tisíci účastníky odborníci potvrdili, že nemoci srdce a cév jsou třetí nejčastější příčinou úmrtí. Více lidských životů měla na svědomí jen infekce virem HIV a nitrolební krvácení. Z výsledků výzkumu vyplynulo i následující:

  • S postupujícím věkem mizí rozdíl mezi hemofiliky a ostatní populací, alespoň co se týče chorob oběhového systému. Riziko úmrtí na infarkt či mozkovou mrtvici je v obou skupinách prakticky stejné.
  • V další studii, provedené na bezmála dvou stovkách hemofiliků, vyšlo najevo ještě více alarmující zjištění. Pokud jsou hemofilici vystaveni rizikovým faktorům, jako jsou kouření a vysoký tlak krve, mají dvojnásobně vyšší riziko úmrtí na infarkt myokardu či mozkovou mrtvici než zbytek populace.
  • Vžitý omyl, který dlouho koloval mezi populací hemofiliků, byl tak nejspíše navždy vyvrácen. V rozvoji infarktu a mozkové mrtvice totiž hraje důležitou roli vznik krevní sraženiny. V dřívějších dobách, před zavedením terapie faktorem srážení, mohl jeho kritický nedostatek možná stát za menším výskytem těchto chorob u hemofiliků.

Prevence chrání klouby i srdce

V současnosti se stále více sází na prevenci. Potížím se srdcem a cévami je totiž lepší předcházet, než se snažit opravit napáchané škody. S bojem proti chorobám oběhového systému je vhodné začít co nejdříve. Klíčovou částí je fyzické cvičení. Šetrný plán, s jehož výběrem pomohou lékaři, totiž chrání nejen srdce, ale i pohybový aparát. Avšak samotné cvičení nic nevyřeší. Pro dokonalou prevenci je potřeba:

  • změnit jídelníček,
  • zanechat kouření,
  • nezanedbávat preventivní prohlídky, jejichž součásti by mělo být měření tlaku krve či hladiny cholesterolu a cukru v krvi.

Pokud se ke svému srdci budete chovat šetrně, odvděčí se vám dlouhým a kvalitním životem.

(holi)

Zdroje:
www.hemaware.org
www.aboveandbeyondhemophilia.net

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop