Potvrzeno: hemofilie nechrání před vznikem srdečních chorob!

Nemoci srdce a cév si ročně vyžádají desítky tisíc lidských životů po celém světě. Nějakou dobu se myslelo, že porucha srážení krve určitým způsobem chrání oběhový systém. Statistiky úmrtí však hovoří jasně: onemocněním srdce a cév trpí i hemofilici.
Potvrzeno: hemofilie nechrání před vznikem srdečních chorob!

Už víme, že naše planeta není plochá, ale kulatá. Také jsme zjistili, že mor se nepřenáší zkaženou vodou, ale vinou blech. Vědci ze Spojených států amerických nyní pracují na vyvrácení dalšího vžitého omylu, že hemofilie chrání před vznikem chorob oběhového systému.

Hemofilici výjimku nemají

V mezistátní studii s více než třemi tisíci účastníky odborníci potvrdili, že nemoci srdce a cév jsou třetí nejčastější příčinou úmrtí. Více lidských životů měla na svědomí jen infekce virem HIV a nitrolební krvácení. Z výsledků výzkumu vyplynulo i následující:

  • S postupujícím věkem mizí rozdíl mezi hemofiliky a ostatní populací, alespoň co se týče chorob oběhového systému. Riziko úmrtí na infarkt či mozkovou mrtvici je v obou skupinách prakticky stejné.
  • V další studii, provedené na bezmála dvou stovkách hemofiliků, vyšlo najevo ještě více alarmující zjištění. Pokud jsou hemofilici vystaveni rizikovým faktorům, jako jsou kouření a vysoký tlak krve, mají dvojnásobně vyšší riziko úmrtí na infarkt myokardu či mozkovou mrtvici než zbytek populace.
  • Vžitý omyl, který dlouho koloval mezi populací hemofiliků, byl tak nejspíše navždy vyvrácen. V rozvoji infarktu a mozkové mrtvice totiž hraje důležitou roli vznik krevní sraženiny. V dřívějších dobách, před zavedením terapie faktorem srážení, mohl jeho kritický nedostatek možná stát za menším výskytem těchto chorob u hemofiliků.

Prevence chrání klouby i srdce

V současnosti se stále více sází na prevenci. Potížím se srdcem a cévami je totiž lepší předcházet, než se snažit opravit napáchané škody. S bojem proti chorobám oběhového systému je vhodné začít co nejdříve. Klíčovou částí je fyzické cvičení. Šetrný plán, s jehož výběrem pomohou lékaři, totiž chrání nejen srdce, ale i pohybový aparát. Avšak samotné cvičení nic nevyřeší. Pro dokonalou prevenci je potřeba:

  • změnit jídelníček,
  • zanechat kouření,
  • nezanedbávat preventivní prohlídky, jejichž součásti by mělo být měření tlaku krve či hladiny cholesterolu a cukru v krvi.

Pokud se ke svému srdci budete chovat šetrně, odvděčí se vám dlouhým a kvalitním životem.

(holi)

Zdroje:
www.hemaware.org
www.aboveandbeyondhemophilia.net

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop