Poznejte hemofilii včas!

Zda vaše dítě či kdokoliv z blízkého okolí trpí hemofilií, můžete poznat podle několika příznaků. Některé jsou velmi závažné, jiné méně. Pojďme se podívat, co je typické u dětí a dospělých a co všechno může hemofilie způsobovat.
Poznejte hemofilii včas!

Čerstvě prořezané zoubky jsou u všech dětí poměrně ostré. U maličkých hemofiliků ale způsobují krvácení z protilehlých dásniček a jazyka. Naopak krvácení do kloubů je u dětí do dvou let věku jen výjimečné. Častější jsou výrazné modřiny, které vznikají i po malých pádech, když se děti učí chodit. Ty společně s výše zmíněným krvácením v dutině ústní nejčastěji přivedou lékaře k podezření na hemofilii.

Bolesti kloubů i krev v moči

Starší děti a dospělí trpí nejčastěji následujícími projevy této nemoci:

 • Krvácení do kloubů – nejvíce jsou postižena kolena, nejméně pak kyčle. U každého člověka může být ale četnost jiná. Toto krvácení vzniká často jako následek malého zranění či podvrtnutí. Některé krvácení ale začíná bez jasné příčiny, nejčastěji je tomu tak u kloubů, kde k tomuto jevu došlo již v minulosti. Každá další příhoda může již vznikat spontánně.  
 • Krvácení do svalů a měkkých tkání – může být i velmi nebezpečné. Krev vede ve svalech k jejich stažení a otoku. Zduřelý sval pak občas způsobí uskřinutí důležitých nervů či zúžení dýchacích cest. 
 • Krvácení do dutiny ústní – bývá časté, způsobeno je náhodným přikousnutím tváře, jazyka či rtu při jídle nebo při pádu. Jsou-li u hemofilika plánované extrakce či jiné zákroky, musí svého zubního lékaře na svoji nemoc vždy upozornit. 
 • Krev v moči – její přítomnost může být u menších dětí zaviněna i prudkým pádem na zadeček.
 • Krvácení do mozku – velmi nebezpečný jev, který se projevuje následovně:
  • dlouhodobá nebo zvyšující se bolest hlavy,
  • časté zvracení,
  • spavost nebo jiné změny v chování,
  • náhlá únava nebo nepohyblivost ruky či nohy,
  • ztuhlost krku či bolest při pohybu,
  • dvojité vidění,
  • šilhání,
  • ztráta koordinace a rovnováhy,
  • křeče a záchvaty podobné epilepsii.

Krvácení do mozku je jednou z možných příčin úmrtí u hemofiliků, proto je potřeba jeho projevy dobře znát a včas na ně myslet.

Šance na kvalitní život

Pokud máte podezření na hemofilii ať už u sebe, svého známého či dítěte, neváhejte a jděte se poradit s lékařem. Hemofilie je závažná nemoc, se kterou se ale dá díky moderní a hlavně včasné léčbě vést téměř normální plnohodnotný život.

(jez)

Zdroj:
www.hemophilia.ca

 

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop