Poznejte hemofilii včas!

Zda vaše dítě či kdokoliv z blízkého okolí trpí hemofilií, můžete poznat podle několika příznaků. Některé jsou velmi závažné, jiné méně. Pojďme se podívat, co je typické u dětí a dospělých a co všechno může hemofilie způsobovat.
Poznejte hemofilii včas!

Čerstvě prořezané zoubky jsou u všech dětí poměrně ostré. U maličkých hemofiliků ale způsobují krvácení z protilehlých dásniček a jazyka. Naopak krvácení do kloubů je u dětí do dvou let věku jen výjimečné. Častější jsou výrazné modřiny, které vznikají i po malých pádech, když se děti učí chodit. Ty společně s výše zmíněným krvácením v dutině ústní nejčastěji přivedou lékaře k podezření na hemofilii.

Bolesti kloubů i krev v moči

Starší děti a dospělí trpí nejčastěji následujícími projevy této nemoci:

 • Krvácení do kloubů – nejvíce jsou postižena kolena, nejméně pak kyčle. U každého člověka může být ale četnost jiná. Toto krvácení vzniká často jako následek malého zranění či podvrtnutí. Některé krvácení ale začíná bez jasné příčiny, nejčastěji je tomu tak u kloubů, kde k tomuto jevu došlo již v minulosti. Každá další příhoda může již vznikat spontánně.  
 • Krvácení do svalů a měkkých tkání – může být i velmi nebezpečné. Krev vede ve svalech k jejich stažení a otoku. Zduřelý sval pak občas způsobí uskřinutí důležitých nervů či zúžení dýchacích cest. 
 • Krvácení do dutiny ústní – bývá časté, způsobeno je náhodným přikousnutím tváře, jazyka či rtu při jídle nebo při pádu. Jsou-li u hemofilika plánované extrakce či jiné zákroky, musí svého zubního lékaře na svoji nemoc vždy upozornit. 
 • Krev v moči – její přítomnost může být u menších dětí zaviněna i prudkým pádem na zadeček.
 • Krvácení do mozku – velmi nebezpečný jev, který se projevuje následovně:
  • dlouhodobá nebo zvyšující se bolest hlavy,
  • časté zvracení,
  • spavost nebo jiné změny v chování,
  • náhlá únava nebo nepohyblivost ruky či nohy,
  • ztuhlost krku či bolest při pohybu,
  • dvojité vidění,
  • šilhání,
  • ztráta koordinace a rovnováhy,
  • křeče a záchvaty podobné epilepsii.

Krvácení do mozku je jednou z možných příčin úmrtí u hemofiliků, proto je potřeba jeho projevy dobře znát a včas na ně myslet.

Šance na kvalitní život

Pokud máte podezření na hemofilii ať už u sebe, svého známého či dítěte, neváhejte a jděte se poradit s lékařem. Hemofilie je závažná nemoc, se kterou se ale dá díky moderní a hlavně včasné léčbě vést téměř normální plnohodnotný život.

(jez)

Zdroj:
www.hemophilia.ca

 

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop