Poznejte hemofilii včas!

Zda vaše dítě či kdokoliv z blízkého okolí trpí hemofilií, můžete poznat podle několika příznaků. Některé jsou velmi závažné, jiné méně. Pojďme se podívat, co je typické u dětí a dospělých a co všechno může hemofilie způsobovat.
Poznejte hemofilii včas!

Čerstvě prořezané zoubky jsou u všech dětí poměrně ostré. U maličkých hemofiliků ale způsobují krvácení z protilehlých dásniček a jazyka. Naopak krvácení do kloubů je u dětí do dvou let věku jen výjimečné. Častější jsou výrazné modřiny, které vznikají i po malých pádech, když se děti učí chodit. Ty společně s výše zmíněným krvácením v dutině ústní nejčastěji přivedou lékaře k podezření na hemofilii.

Bolesti kloubů i krev v moči

Starší děti a dospělí trpí nejčastěji následujícími projevy této nemoci:

 • Krvácení do kloubů – nejvíce jsou postižena kolena, nejméně pak kyčle. U každého člověka může být ale četnost jiná. Toto krvácení vzniká často jako následek malého zranění či podvrtnutí. Některé krvácení ale začíná bez jasné příčiny, nejčastěji je tomu tak u kloubů, kde k tomuto jevu došlo již v minulosti. Každá další příhoda může již vznikat spontánně.  
 • Krvácení do svalů a měkkých tkání – může být i velmi nebezpečné. Krev vede ve svalech k jejich stažení a otoku. Zduřelý sval pak občas způsobí uskřinutí důležitých nervů či zúžení dýchacích cest. 
 • Krvácení do dutiny ústní – bývá časté, způsobeno je náhodným přikousnutím tváře, jazyka či rtu při jídle nebo při pádu. Jsou-li u hemofilika plánované extrakce či jiné zákroky, musí svého zubního lékaře na svoji nemoc vždy upozornit. 
 • Krev v moči – její přítomnost může být u menších dětí zaviněna i prudkým pádem na zadeček.
 • Krvácení do mozku – velmi nebezpečný jev, který se projevuje následovně:
  • dlouhodobá nebo zvyšující se bolest hlavy,
  • časté zvracení,
  • spavost nebo jiné změny v chování,
  • náhlá únava nebo nepohyblivost ruky či nohy,
  • ztuhlost krku či bolest při pohybu,
  • dvojité vidění,
  • šilhání,
  • ztráta koordinace a rovnováhy,
  • křeče a záchvaty podobné epilepsii.

Krvácení do mozku je jednou z možných příčin úmrtí u hemofiliků, proto je potřeba jeho projevy dobře znát a včas na ně myslet.

Šance na kvalitní život

Pokud máte podezření na hemofilii ať už u sebe, svého známého či dítěte, neváhejte a jděte se poradit s lékařem. Hemofilie je závažná nemoc, se kterou se ale dá díky moderní a hlavně včasné léčbě vést téměř normální plnohodnotný život.

(jez)

Zdroj:
www.hemophilia.ca

 

Novinky

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Úrazy a pády se během života nevyhnou nikomu. Některé jsou závažnější, z jiných se zase rychle oklepeme a jdeme dál. U hemofiliků ale i zdánlivě nevinný úraz může vyústit v obávanou komplikaci – krvácení do mozku. Jak jej včas rozpoznat a jaká opatření případně učinit?
26. 8. 2022
Jak děti s hemofilií podpořit v kolektivu, při léčbě nebo sportu

Jak děti s hemofilií podpořit v kolektivu, při léčbě nebo sportu

S hemofilií dnes už můžeme žít v mnoha ohledech plnohodnotný život. Přesto sžívání se s nemocí může být pro rodiny malých hemofiliků náročné. Domácí profylaxe, nástup dětí do školky nebo samostatná aplikace léku občas přinášejí rodičům i dětem krušné chvíle. Jak vše zvládnout v klidu a poskytnout dětem potřebnou oporu, poradily Kateřina Altmanová, předsedkyně pacientské organizace Hemojunior, a klinická psycholožka Mgr. Petra Bučková z FN Brno.
15. 6. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop