Poznejte komplikace provázející hemofilii

Jako by samotná hemofilie nestačila, může tato krvácivá nemoc vést i k různým další zhoršením zdravotního stavu. Většina potíží se objevuje v souvislosti s vlastní poruchou srážlivosti, vzácněji ale mohou přijít i s její léčbou.
Poznejte komplikace provázející hemofilii

Jako by samotná hemofilie nestačila, může tato krvácivá nemoc vést i k různým další zhoršením zdravotního stavu. Většina potíží se objevuje v souvislosti s vlastní poruchou srážlivosti, vzácněji ale mohou přijít i s její léčbou.

1. Krvácení do svalů

Hemofilie může způsobit hluboké krvácení do svalů, které vede k otoku končetiny. Při něm dochází k útlaku nervů, což se projeví necitlivostí, nebo naopak výraznou bolestí. V těžkých případech vede toto krvácení až k neochotě/nemožnosti hýbat končetinou.

2. Poškození kloubů

Bolest po krvácení do kloubu může být tak silná, že činí jakýkoliv pohyb problematickým. Opakované krvácení do nitra kloubu poškozuje kloubní chrupavku a vede k jejímu opotřebení. Pokud hemofilik nedostává odpovídající léčbu faktorem krevní srážlivosti, hrozí mu poškození kloubů, takzvaná hemofilická artropatie.

3. Infekce

V předchozích letech hrozila hemofilikům nákaza virem HIV nebo hepatitidy, které se přenášely kontaminovanými produkty z krve dárců. V dnešní době procházejí dárcové krve důkladným screeningem, který by měl riziko nákazy snížit na minimum. K dispozici jsou i faktory srážlivosti uměle vyrobené metodami genetického inženýrství (tzv. rekombinantní), u kterých infekce nehrozí.

4. Nežádoucí reakce na léčbu

U některých hemofiliků rozpozná imunitní systém faktory srážlivosti podané k léčbě krvácení jako tělu cizí bílkoviny. Pak může dojít k vytvoření inhibitorů – látek, které faktory srážlivosti zablokují tak, že jsou neúčinné. Lékaři ale mají k dispozici prostředky pokračovat v léčbě i u osob s hemofilií a inhibitory.

Vhodná léčba hemofilie může snížit riziko nepříjemných komplikací, vždy je však nutné řídit se pokyny hematologa.

(hak)

Zdroj: www.mayoclinic.com

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop