Jako by samotná hemofilie nestačila, může tato krvácivá nemoc vést i k různým další zhoršením zdravotního stavu. Většina potíží se objevuje v souvislosti s vlastní poruchou srážlivosti, vzácněji ale mohou přijít i s její léčbou.
1. Krvácení do svalů
Hemofilie může způsobit hluboké krvácení do svalů, které vede k otoku končetiny. Při něm dochází k útlaku nervů, což se projeví necitlivostí, nebo naopak výraznou bolestí. V těžkých případech vede toto krvácení až k neochotě/nemožnosti hýbat končetinou.
2. Poškození kloubů
Bolest po krvácení do kloubu může být tak silná, že činí jakýkoliv pohyb problematickým. Opakované krvácení do nitra kloubu poškozuje kloubní chrupavku a vede k jejímu opotřebení. Pokud hemofilik nedostává odpovídající léčbu faktorem krevní srážlivosti, hrozí mu poškození kloubů, takzvaná hemofilická artropatie.
3. Infekce
V předchozích letech hrozila hemofilikům nákaza virem HIV nebo hepatitidy, které se přenášely kontaminovanými produkty z krve dárců. V dnešní době procházejí dárcové krve důkladným screeningem, který by měl riziko nákazy snížit na minimum. K dispozici jsou i faktory srážlivosti uměle vyrobené metodami genetického inženýrství (tzv. rekombinantní), u kterých infekce nehrozí.
4. Nežádoucí reakce na léčbu
U některých hemofiliků rozpozná imunitní systém faktory srážlivosti podané k léčbě krvácení jako tělu cizí bílkoviny. Pak může dojít k vytvoření inhibitorů – látek, které faktory srážlivosti zablokují tak, že jsou neúčinné. Lékaři ale mají k dispozici prostředky pokračovat v léčbě i u osob s hemofilií a inhibitory.
Vhodná léčba hemofilie může snížit riziko nepříjemných komplikací, vždy je však nutné řídit se pokyny hematologa.
(hak)
Zdroj: www.mayoclinic.com