Přehled agentur domácí péče

Hemofilici, využijte nejen v této době výhod domácí péče! Agentury, které poskytují domácí péči, si mnozí spojují s nemohoucími seniory nebo pacienty s onkologickým onemocněním. Poskytování pravidelné zdravotní péče v domácích podmínkách je ale možné i u jiných diagnóz, například u hemofilie. Vyplatí se to nejen v této době, kdy se všichni snaží vyhnout nákaze omezením pobytu v nemocničním prostředí.
Přehled agentur domácí péče

Principem domácí péče, kterou poskytují v celé republice desítky různých organizací, je péče o pacienty v pohodlí domova, ovšem se zachováním veškeré odbornosti zdravotní péče. Pacienti nemusí kvůli úkonům, které se dají provádět i doma, dojíždět do nemocnic a ambulancí. Domácí péče znamená nejen komfort, minimalizaci stresu z návštěvy zdravotnického zařízení a usnadnění organizačních záležitostí, ale také omezení kontaktu s potenciálně infekčním nemocničním prostředím. Výhod domácí péče mohou využívat i hemofilici.

Co všechno agentury domácí péče zajišťují?

Škála úkonů, které mohou speciálně vyškolené zdravotní sestry provádět přímo u pacientů doma, je velmi široká. V případě hemofiliků se jedná o nitrožilní podávání léků, péči o cévní přístup, převazy ran, rehabilitaci a celkové sledování zdravotního stavu. Agentury domácí péče mohou pomoci také se zapůjčením různých zdravotních pomůcek.

Domácí péče je hrazená z pojištění

Pokud máte doma hemofilika, pro kterého by mohla být domácí péče přínosem, nemusíte se obávat finanční zátěže. Domácí péči totiž předepisuje praktický lékař a je hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Agentury domácí péče navíc fungují i o víkendech a během státních svátků a zdravotní sestry se mohou starat o děti i dospělé.

Jak s agenturami domácí péče začít?

S poukazem na domácí péči, který vám vystaví lékař, se můžete obrátit na některou z agentur poskytujících domácí péči ve vašem okolí. Jejich seznam je k dispozici na speciálních internetových stránkách a vybírat je můžete podle okresu či města, kde bydlíte. Ideální je spojit se s agenturou telefonicky, abyste mohli prodiskutovat všechny důležité informace, potřeby, představy a organizační záležitosti. Při první návštěvě se pak sestra seznámí se zdravotním stavem hemofilika, zjistí, jaké léky zrovna užívá, a prohlédne si prostředí, ve kterém pacient žije. Podle toho může sestavit ošetřovatelský plán pro domácí péči. Sestra pak vede pečlivé záznamy ve formě zdravotnické dokumentace a všechny potřebné informace pravidelně předává i vašemu ošetřujícímu lékaři.

(pak)

Zdroj: https://www.agenturydomacipece.cz

Autor článku: Mgr. Petra Dulíková

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop