Principem domácí péče, kterou poskytují v celé republice desítky různých organizací, je péče o pacienty v pohodlí domova, ovšem se zachováním veškeré odbornosti zdravotní péče. Pacienti nemusí kvůli úkonům, které se dají provádět i doma, dojíždět do nemocnic a ambulancí. Domácí péče znamená nejen komfort, minimalizaci stresu z návštěvy zdravotnického zařízení a usnadnění organizačních záležitostí, ale také omezení kontaktu s potenciálně infekčním nemocničním prostředím. Výhod domácí péče mohou využívat i hemofilici.
Co všechno agentury domácí péče zajišťují?
Škála úkonů, které mohou speciálně vyškolené zdravotní sestry provádět přímo u pacientů doma, je velmi široká. V případě hemofiliků se jedná o nitrožilní podávání léků, péči o cévní přístup, převazy ran, rehabilitaci a celkové sledování zdravotního stavu. Agentury domácí péče mohou pomoci také se zapůjčením různých zdravotních pomůcek.
Domácí péče je hrazená z pojištění
Pokud máte doma hemofilika, pro kterého by mohla být domácí péče přínosem, nemusíte se obávat finanční zátěže. Domácí péči totiž předepisuje praktický lékař a je hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Agentury domácí péče navíc fungují i o víkendech a během státních svátků a zdravotní sestry se mohou starat o děti i dospělé.
Jak s agenturami domácí péče začít?
S poukazem na domácí péči, který vám vystaví lékař, se můžete obrátit na některou z agentur poskytujících domácí péči ve vašem okolí. Jejich seznam je k dispozici na speciálních internetových stránkách a vybírat je můžete podle okresu či města, kde bydlíte. Ideální je spojit se s agenturou telefonicky, abyste mohli prodiskutovat všechny důležité informace, potřeby, představy a organizační záležitosti. Při první návštěvě se pak sestra seznámí se zdravotním stavem hemofilika, zjistí, jaké léky zrovna užívá, a prohlédne si prostředí, ve kterém pacient žije. Podle toho může sestavit ošetřovatelský plán pro domácí péči. Sestra pak vede pečlivé záznamy ve formě zdravotnické dokumentace a všechny potřebné informace pravidelně předává i vašemu ošetřujícímu lékaři.
(pak)
Zdroj: https://www.agenturydomacipece.cz
Autor článku: Mgr. Petra Dulíková