Prevence je lepší než léčba – i u hemofilie

Strategie v léčbě hemofiliků se celosvětově různí. Důvody k rozdílným přístupům nejsou vždy jen odborné, často hrají významnou roli i finanční aspekty.
Prevence je lepší než léčba – i u hemofilie

Strategie v léčbě hemofiliků se celosvětově různí. Důvody k rozdílným přístupům nejsou vždy jen odborné, často hrají významnou roli i finanční aspekty. Skupina italských farmakoekonomů si dala za cíl zjistit, zda i u hemofilie platí známé úsloví, že prevence se vyplatí více než léčba.

Různý přístup

Hlavním rysem těžké hemofilie je nedostatek srážecího faktoru VIII, který způsobuje nemocným opakovaná krvácení do kloubů a svalů. Moderní léčba je proto zaměřena na preventivní podávání tohoto faktoru. To umožňuje osobám s hemofilií vést prakticky normální život jen s drobnými omezeními. Někdy je však hlavně z ekonomických důvodů zvolen jiný přístup – podávání léčiva jen při komplikacích nebo podle potřeby. Italští vědci a ekonomové společně zkoumali, která strategie je výhodnější.

Nepříjemné a drahé komplikace

Nade vši pochybnost je různými velkými studiemi prokázáno, že preventivní podávání zlepšuje kvalitu života nemocných a zabraňuje vážným komplikacím – hlavně poškození nosných kloubů. Strategie založená na podávání srážecího faktoru jen v případě komplikací je ekonomicky zdánlivě výhodnější, jenže osoby s hemofilií, u nichž byl zvolen tento přístup, pak častěji trpěly krvácením do kloubů, což vedlo k jejich postupnému ztuhnutí. Dospěli tak mnohem dříve do stadia, kdy byla nutná ortopedická operace, která sama představuje vysoké náklady.

Prevence se vyplatí

Italští vědci shrnuli svá zjištění do následujících bodů:

  • Cenově nejefektivnější z různých léčebných přístupů v léčbě hemofilie je preventivní podávání srážecího faktoru, a to i přesto že je v přímém srovnání nákladů nejdražší.
  • Ostatní strategie jsou sice z krátkodobého hlediska levnější, vedou však k závažným a nákladově náročným komplikacím.

(jav)

Zdroj:
www.ncbi.nlm.nih.gov

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop