Strategie v léčbě hemofiliků se celosvětově různí. Důvody k rozdílným přístupům nejsou vždy jen odborné, často hrají významnou roli i finanční aspekty. Skupina italských farmakoekonomů si dala za cíl zjistit, zda i u hemofilie platí známé úsloví, že prevence se vyplatí více než léčba.
Různý přístup
Hlavním rysem těžké hemofilie je nedostatek srážecího faktoru VIII, který způsobuje nemocným opakovaná krvácení do kloubů a svalů. Moderní léčba je proto zaměřena na preventivní podávání tohoto faktoru. To umožňuje osobám s hemofilií vést prakticky normální život jen s drobnými omezeními. Někdy je však hlavně z ekonomických důvodů zvolen jiný přístup – podávání léčiva jen při komplikacích nebo podle potřeby. Italští vědci a ekonomové společně zkoumali, která strategie je výhodnější.
Nepříjemné a drahé komplikace
Nade vši pochybnost je různými velkými studiemi prokázáno, že preventivní podávání zlepšuje kvalitu života nemocných a zabraňuje vážným komplikacím – hlavně poškození nosných kloubů. Strategie založená na podávání srážecího faktoru jen v případě komplikací je ekonomicky zdánlivě výhodnější, jenže osoby s hemofilií, u nichž byl zvolen tento přístup, pak častěji trpěly krvácením do kloubů, což vedlo k jejich postupnému ztuhnutí. Dospěli tak mnohem dříve do stadia, kdy byla nutná ortopedická operace, která sama představuje vysoké náklady.
Prevence se vyplatí
Italští vědci shrnuli svá zjištění do následujících bodů:
- Cenově nejefektivnější z různých léčebných přístupů v léčbě hemofilie je preventivní podávání srážecího faktoru, a to i přesto že je v přímém srovnání nákladů nejdražší.
- Ostatní strategie jsou sice z krátkodobého hlediska levnější, vedou však k závažným a nákladově náročným komplikacím.
(jav)
Zdroj:
www.ncbi.nlm.nih.gov