Prevence je lepší než léčba – i u hemofilie

Strategie v léčbě hemofiliků se celosvětově různí. Důvody k rozdílným přístupům nejsou vždy jen odborné, často hrají významnou roli i finanční aspekty.
Prevence je lepší než léčba – i u hemofilie

Strategie v léčbě hemofiliků se celosvětově různí. Důvody k rozdílným přístupům nejsou vždy jen odborné, často hrají významnou roli i finanční aspekty. Skupina italských farmakoekonomů si dala za cíl zjistit, zda i u hemofilie platí známé úsloví, že prevence se vyplatí více než léčba.

Různý přístup

Hlavním rysem těžké hemofilie je nedostatek srážecího faktoru VIII, který způsobuje nemocným opakovaná krvácení do kloubů a svalů. Moderní léčba je proto zaměřena na preventivní podávání tohoto faktoru. To umožňuje osobám s hemofilií vést prakticky normální život jen s drobnými omezeními. Někdy je však hlavně z ekonomických důvodů zvolen jiný přístup – podávání léčiva jen při komplikacích nebo podle potřeby. Italští vědci a ekonomové společně zkoumali, která strategie je výhodnější.

Nepříjemné a drahé komplikace

Nade vši pochybnost je různými velkými studiemi prokázáno, že preventivní podávání zlepšuje kvalitu života nemocných a zabraňuje vážným komplikacím – hlavně poškození nosných kloubů. Strategie založená na podávání srážecího faktoru jen v případě komplikací je ekonomicky zdánlivě výhodnější, jenže osoby s hemofilií, u nichž byl zvolen tento přístup, pak častěji trpěly krvácením do kloubů, což vedlo k jejich postupnému ztuhnutí. Dospěli tak mnohem dříve do stadia, kdy byla nutná ortopedická operace, která sama představuje vysoké náklady.

Prevence se vyplatí

Italští vědci shrnuli svá zjištění do následujících bodů:

  • Cenově nejefektivnější z různých léčebných přístupů v léčbě hemofilie je preventivní podávání srážecího faktoru, a to i přesto že je v přímém srovnání nákladů nejdražší.
  • Ostatní strategie jsou sice z krátkodobého hlediska levnější, vedou však k závažným a nákladově náročným komplikacím.

(jav)

Zdroj:
www.ncbi.nlm.nih.gov

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop