Při hemofilii nepodceňujte stravování!

Tato nemoc je sice nevyléčitelná, ovšem díky správné terapii a dalším podpůrným metodám se dá udržet pod kontrolou.
Při hemofilii nepodceňujte stravování!

Tato nemoc je sice nevyléčitelná, ovšem díky správné terapii a dalším podpůrným metodám se dá udržet pod kontrolou. Důležitá nejsou pouze cvičení a rehabilitace, ale také zdravé a vyvážené stravování. U hemofiliků je klíčový především dostatek vitamínů K, C a vápníku.

Podpořte léčbu

Hemofilie je dědičná choroba, kdy je v krvi nedostatek srážlivého faktoru. Lidé s hemofilií jsou tak náchylnější ke krvácení, ať už způsobenému při úrazu, či vzniklému samovolně. Nemoc je navždy, ale velmi účinně se dá léčit dodáváním chybějících srážlivých faktorů do těla. Každý člověk s touto chorobou by si měl také hlídat, co jí, a nedopustit, aby tělu něco chybělo.

Vitamín K

Dokáže zmírnit projevy hemofilie, protože pomáhá při srážlivosti krve, a to dvěma způsoby:

  • zvyšuje tvorbu protrombinu, což je další látka v krvi podílející se na tvorbě krevní sraženiny, tedy na zastavení krvácení;
  • podílí se na tvorbě glykogenu, který zlepšuje funkci jater, kde jsou některé srážlivé faktory tvořeny.

Potraviny bohaté na vitamín K:

  • špenát, brokolice, zelí, kapusta, hlávkový salát, petržel
  • hovězí a vepřová játra
  • oves, celozrnné výrobky
  • čočka, fazole, hrách
  • sójové boby, tofu
  • avokádo, kiwi, banán, švestky

Vitamín C

Je známý především svým vlivem na imunitu člověka v boji proti nachlazení a dalším nemocem. Již méně je známá jeho důležitost v hojení ran.

  • Podílí se na tvorbě kolagenu, což je hlavní součást kůže – při správné tvorbě této látky je pokožka pevnější a méně náchylná k poranění.
  • Při nedostatku vitamínu C vznikají rozsáhlejší modřiny.

Potraviny bohaté na vitamín C:

  • ovoce: kiwi, černý rybíz, citrusy, jahody, ananas, borůvky, maliny, meloun
  • zelenina: špenát, brokolice, celer, papriky, květák, zelí, rajčata, brambory
  • bazalka, oregano, chilli papričky
  • česnek, cibule

Vápník

Tělo dospělého muže obsahuje až 1,2 kilogramu vápníku. Je to prvek důležitý z několika hledisek:

  • vápník je nezbytný pro správnou přestavbu a stabilitu kostí – to je u hemofiliků stěžejní, protože každá zlomenina poškodí i tkáně okolo a v nich může docházet k rozsáhlému krvácení;
  • podílí se i na vlastním procesu srážení krve.

Potraviny bohaté na vápník:

  • mléko, tvaroh, jogurty, sýry a další mléčné výrobky
  • sójové boby, tofu
  • brokolice, kapusta, květák, špenát
  • mořské ryby – tuňák, losos, sardinky
  • mandle, ořechy
  • mák
  • fíky

Odlehčete svým kloubům

Čím více jsou klouby zatěžovány, tím častěji dochází k úrazu. Proto je pro hemofilika velmi důležité hlídat si svoji hmotnost, aby své klouby nezatěžoval a nezvyšoval tak riziko krvácivých epizod. Další informace k tomuto tématu si můžete přečíst na odkazu http://www.hemoacademy.cz/novinky/mate-hemofilii-redukujte-nadbytecna-kila-521.

Stravování se velmi výrazně odráží na zdravotním stavu každého člověka. Zaměřte se proto na to, aby jídlo bylo pro vaše tělo spíše lékem než jedem.

(vesa)

Zdroj: www.livestrong.com

Navštivte také: agenturydomacipece.cz 

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop