Připravte se na zimní dovolenou v zahraničí

Zimní cestování má své kouzlo. Zasněžené hory a údolí, zářivé večerní ulice měst s bílým kobercem, hřejivý grog a teplo u krbu.
Připravte se na zimní dovolenou v zahraničí

Zimní cestování má své kouzlo. Zasněžené hory a údolí, zářivé večerní ulice měst s bílým kobercem, hřejivý grog a teplo u krbu. A neexistuje žádný důvod, proč by si tuto zimní romantiku měli právě hemofilici odepřít. Jen je třeba vše pořádně promyslet a naplánovat.

Vše si dobře naplánujte

Přestože doufáte, že vám hemofilie nebude zimní dovolenou nijak komplikovat, připravte se raději na všechny varianty. Proberte své plány cestovat s lékařem, ten vám s ohledem na váš zdravotní stav cestu schválí, nebo ji doporučí přesunout na jiné období. Pokud je vaším cílem civilizovaná země, neměl by pro vás být problém sehnat na místě odpovídající zdravotní péči. Zjistěte si ale předem na internetu, kde je v dané destinaci nejbližší lékařská pohotovost nebo nemocnice a kde je v blízkosti hemofilické centrum.

Doma byste rozhodně neměli zapomenout:

  • údaje o nemoci a o svém zdravotním stavu – můžete svého hematologa požádat i o krátkou zprávu v angličtině,
  • telefonický kontakt na svého lékaře,
  • dostatečnou zásobu léků pro případ krvácení, potřebné jehly i infuzní sety,
  • obvazy a náplasti pro ošetření drobných poranění,
  • kartičku zdravotní pojišťovny a údaje k cestovnímu pojištění.

Cestujte s léky po ruce

Při cestě autobusem nebo letadlem mějte léky při ruce. Především u delších letů je velmi důležité, abyste měli infuze pro případ krvácení po ruce – tedy v příručním zavazadle. Na vysvětlení mějte při kontrole na letišti připravenou lékařskou zprávu, která dokládá i nutnost mít léky u sebe.

Vyhněte se nebezpečným sportům

Pokud jsou vaším cílem hory, pamatujte, že některé sporty jsou pro hemofilika méně vhodné, a některé dokonce velmi nebezpečné. Vyhněte se bruslím, sjezdovému lyžování a snowboardingu. Naopak velmi vhodné jsou běžky, nordic walking nebo chůze.

Zimní dovolenou si můžete užít i s hemofilií. Pokud nepodceníte přípravu a budete rozumní, jistě půjde o zážitek, na který budete zbytek roku vzpomínat.

(hak)

Zdroj: www.rush.edu

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop