Proč jsou hemofilií postiženi jen muži?

Hemofilie je geneticky podmíněná porucha srážlivosti krve. Je pohlavně vázaná, má tedy odlišné projevy u jednotlivých pohlaví. V následujícím článku se vám pokusíme vysvětlit, proč jí trpí převážně jen muži a jakou roli při přenosu mají ženy.
Proč jsou hemofilií postiženi jen muži?

Hemofilie je geneticky podmíněná porucha srážlivosti krve. Je pohlavně vázaná, má tedy odlišné projevy u jednotlivých pohlaví. V následujícím článku se vám pokusíme vysvětlit, proč jí trpí převážně jen muži a jakou roli při přenosu mají ženy.

Na vině je genetika. Hemofilie je totiž pohlavně vázané onemocnění, které se dědí recesivně. To znamená, že ženy jsou jen přenašečky bez příznaků a u mužů se onemocnění projeví chorobnou krvácivostí.

Hemofilie je způsobena mutací (nebo abnormalitou) genu, který kontroluje produkci jednoho z více proteinů podílejících se na krevním srážení. Tyto geny se nacházejí na chromozomu X. Chromozom X je jedním z páru pohlavních chromozomů, které určují pohlaví jedince. Dva chromozomy X značí ženské pohlaví, XY mužské. „Recesivní“ znamená, že mutovaný gen je exprimován, tedy vyvolává symptomy, jen když i druhý chromozom X je mutovaný (u ženy) nebo chybí (u muže).

Je pravda, že jsou hemofilií postiženi jen muži?

Téměř. Muži mají větší šanci, protože mají jen jeden chromozom X, který získali od matky, a druhý je chromozom Y od otce. Proto je mutovaný chromozom X exprimován, chybí totiž jeho přirozená kopie. Na druhou stranu, jelikož mají ženy dva chromozomy X a jeden z nich nese mutaci, ten druhý je normální a chrání tak nositelku před těžkou formou hemofilie. Ženy se závažnými příznaky hemofilie musí mít mutace na obou chromozomech X, jeden je získán od matky a druhý od otce, a to se stane skutečně velmi zřídka. Některé ženy s jedním mutovaným genem mohou zvýšeně krvácet ve srovnání se zdravými. Většina žen s jedním mutovaným a druhým normálním chromozomem jsou jen přenašečky. Neprojevují se u nich příznaky, ale genovou mutaci přenášejí dále na děti.

Šance na přenos hemofilie

Existuje řada možností, jak se může hemofilie přenášet v rodině. Pokud je matka nositelkou a muž zdravý, má jejich dítě 50% šanci, že gen ponese dál. Chromozom Y mu předá otec, a má tak 50% šanci, že po matce zdědí mutovaný chromozom X. Dcera tohoto páru nebude mít hemofilii, ale má 50% šanci, že zdědí mutovaný gen po matce a stane se přenašečkou. Když má muž s hemofilií dítě se zdravou ženou, která ani nepřenáší mutovaný gen, žádný syn nebude trpět hemofilií, neboť otec jim vždy předá chromozom Y a matka normální X. Pokud budou mít dcery, zdědí všechny od otce abnormální chromozomy X, takže se stanou přenašečkami.

Dívka s těžkou hemofilií se tedy může narodit, pokud je:

  • matka přenašečka a otec postižen hemofilií,
  • matka přenašečka, otec zdravý a během vývoje plodu dojde ke spontánní mutaci zbývajícího chromozomu X,
  • matka zdravá, otec s hemofilií a během vývoje plodu dojde ke spontánní mutaci zbývajícího chromozomu X. 

Tyto tři situace jsou extrémně vzácné, ale je nutné na ně myslet, pokud se u dívek objeví nevysvětlitelné krvácení. Přestože je hemofilie nevyléčitelné onemocnění, máme k dispozici pár terapeutických možností. Proto je důležitá správná diagnostika a vyhýbání se aktivitám, u kterých hrozí poranění.

(bri)

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop