Rehabilitace u dětí s hemofilií

Pro malé hemofiliky jsou léčba jejich onemocnění i vhodná rehabilitace klíčové. Opakované krvácení do svalů a kloubů totiž může vést k různým deformitám, které narušují další růst.
Rehabilitace u dětí s hemofilií

Pro malé hemofiliky jsou léčba jejich onemocnění i vhodná rehabilitace klíčové. Opakované krvácení do svalů a kloubů totiž může vést k různým deformitám, které narušují další růst. Proto je u dětí doporučována profylaktická léčba a později často upravována na míru. Nezbytnou součástí přístupu k malým pacientům je ale i vhodná fyzioterapie.

Pro posílení celkové kondice 

Hlavním úkolem fyzioterapie u dětí s hemofilií je omezit dlouhodobý dopad onemocnění na jejich pohybový aparát. Toho může být dosaženo:

  • včasným rozpoznáním krvácení a vhodnou následnou rehabilitací,
  • podporou a vzděláváním malých hemofiliků i jejich rodičů, aby zdravotnímu stavu i potřebné rehabilitaci porozuměli,
  • výběrem vhodné fyzické aktivity a sportu, kde je snížené riziko krvácení.

Vhodná rehabilitace může velmi významně přispět k celkovému zdraví malých hemofiliků. Cílem fyzioterapie je:

  • zlepšit svalovou sílu,
  • přispět k vnímání vlastního těla,
  • zlepšit rovnováhu a koordinaci,
  • omezit či rozhýbat ztuhnutí svalů,
  • zmírnit bolest.

Jaké metody rehabilitace se u dětí využívají?

Dítě s hemofilií v úvodu léčby vyšetří rehabilitační lékař, který naordinuje, jak bude terapie probíhat a jaké metody jsou v daném případě vhodné. Často se užívají:

  • měkké tkáňové techniky a masáže,
  • cvičení podle manželů Bobathových,
  • hydroterapie (cvičení ve vodě),
  • fyzikální léčba (elektroterapie, fototerapie, ultrazvuk),
  • kryoterapie – léčba chladem při akutním krvácení,
  • míčkování,
  • hippoterapie.

Pro rehabilitační léčbu je velmi důležitá spolupráce dítěte i celé rodiny. Jen pravidelným cvičením je možné dosáhnout výrazného zlepšení zdravotního stavu malého pacienta.

(hak)

Zdroje:
Textbook of Hemophilia, Christine A. Lee, Erik E.
Fyzioterapie – nezbytná součást léčby hemofilie, Greplová E.

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop