S důkladnou přípravou může i hemofilik procestovat celý svět!

Ať už plánujete výlet autem, vlakem, nebo letecky, pokud vy nebo vaše dítě trpíte hemofilií, musíte brát na nemoc stále ohled. Přesto si lze putování užít se vším všudy.
S důkladnou přípravou může i hemofilik procestovat celý svět!

Černé na bílém 

Pokud jste léčeni v hemofilickém centru pro hemofilii, požádejte tuto instituci o vystavení lékařského potvrzení či léčebného plánu, se kterými můžete cestovat. Dokument by měl obsahovat:

  • kontakt na vaše centrum či osobu, která případně může dodat doplňující informace o vaší nemoci nebo potvrdit, že hemofilií trpíte, 
  • oznámení, že ze zdravotních důvodů musíte mít například jehly, chladicí sáčky a podobně během cesty u sebe,
  • potřebný dokument v angličtině si můžete stáhnout na stránkách www.hemofilici.cz,
  • detailní instrukce, co dělat v případě akutních potíží,
  • jakékoliv jiné důležité informace ohledně vašeho zdravotního stavu. 

V cílové destinaci si předem najděte hemofilické centrum léčby hemofilie, případně odborného lékaře či nemocnici. To vám dodá jistotu a v akutních případech budete hned vědět, na koho se obrátit. 

Originály šetří nervy 

Léčiva vozte vždy v původních obalech. Pokud například cestujete s faktory, vezměte i originální krabičky. Zejména pokud se přesouváte letecky, ušetříte personálu potřebu léčivo identifikovat a vyloučit jako potenciálně nebezpečné. Vám odpadne boj s časem a zbytečný stres. Pokud jsou krabičky příliš velké, složte je, nebo alespoň vystřihněte název a ten mějte u sebe.

Pamatujte na chlazení

Je-li to nutné a možné, budete muset léky přechovávat v chladu.

  • Při cestování lodí je vhodné vyžádat si pokoj s chladničkou.
  • Letecké společnosti též umí zajistit správné klima během dlouhého letu – je ale lepší podat si žádost o tuto službu v dostatečném předstihu.
  • Pokud cestujete autem a máte přenosnou chladničku, zvažte sledování teploty teploměrem. Tak lze kontrolovat stav léků a nemusíte jen hádat, zda jsou ještě „dobré“, či ne.
  • Jestli již předem víte, že budete delší dobu bez chladničky, vezměte si s sebou cestovní chladicí sáčky.

Jakmile se léky jednou ohřejí, už je znovu nechlaďte – mohlo by se tím negativně ovlivnit jejich datum spotřeby.

Dejte vědět předem

Zvažte, zda není vhodné o vašem onemocnění informovat osoby v cílové destinaci. Hotely, letecké společnosti a výletní lodě obvykle preferují vědět, že s nimi cestují zákazníci se zvláštními potřebami. Mohou tak snáze a rychleji pomoci s případnými požadavky a být připraveni v případě obtíží.

Zdravotní průkaz vždy s sebou!

Ať už máte náramek, řetízek, či kartičku, vždy s sebou mějte označení s informací o svém zdravotním stavu. V případě nehody tak bude okolí rychle seznámeno s vaším stavem. Některé chytré telefony mají dnes již aplikace, kam lze uložit upozornění na to, že trpíte hemofilií. 

Nedovolte stresu a strachu z krvácení kazit vám si dovolenou. Díky důkladné přípravě a výše uvedeným radám můžete být v klidu, protože jste nic nezanedbali. 

(cean)

Zdroj:
www.hemohelper.com

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop