Sex a hemofilie. Jde to dohromady?

Intimita je důležitou součástí života každého z nás, jedince s poruchou krevní srážlivosti pochopitelně nevyjímaje. Sex je však svým způsobem pro tělo náročný, což si mnoho hemofiliků uvědomuje. Je tato aktivita pro ně bezpečná a jak lze předcházet případnému ohrožení?
Sex a hemofilie. Jde to dohromady?

Vzácné komplikace

Sex představuje namáhavou fyzickou aktivitu, podobně jako například sport. U jedinců s těžší formou hemofilie proto existuje potenciální riziko krvácení do kloubů a svalů, zejména pak v oblasti pánve, boků a stehen. Bývá sice vzácné, ale může být závažné. Upozornit na něj může bolest, brnění či ztráta citlivosti v dané oblasti a též omezení v pohybu, jež se objeví během milování nebo po něm. V takovém případě je potřeba vyhledat okamžitou lékařskou pomoc. Krvácením a tvorbou podlitin jsou během aktu lásky nejvíce ohroženy hojně prokrvené a zatěžované partie, jako je genitál, konečník či ústa. Pokud se po sexu objeví krvácení z penisu, jeho otok a bolest či červené zbarvení moči, je třeba neodkladně navštívit lékaře.

Vyhněte se potížím

Abyste se zmíněným komplikacím vyhnuli, držte se následujících rad.

  • Je třeba nalézt bezpečnou polohu s co možná nejmenším zatěžování velkých a bolestivých kloubů. Rizikovější pohyby přenechte svému protějšku.
  • Obecně lze osobám s poruchou krevní srážlivosti doporučit méně razantní formy milování a užívání lubrikačního gelu k prevenci poranění a následného krvácení.
  • Dále je vhodné nemít styk v opilosti či pod vlivem drog, kdy je nebezpečí zranění rovněž vyšší.

Stejně jako pro všechny ostatní také pro osoby s hemofilií platí pravidla bezpečného sexu ve smyslu předcházení pohlavně přenosným chorobám nebo nechtěnému otěhotnění. Nebojte se o milování a o všem, co k němu patří, mluvit nejen se svým lékařem, ale též partnerem. Jistě nejste jediní, kdo zažívá v této oblasti nejistotu.

(veri)

Zdroj:
https://stepsforliving.hemophilia.org

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop