Současná léčba hemofilie je uzpůsobená individuálním potřebám jednotlivce

Každý člověk je jiný, a je proto důležité zohlednit individualitu i při léčbě. S tím pomáhá tzv. personalizovaná medicína, která optimalizuje zdravotní péči pro potřeby jednotlivce.
Současná léčba hemofilie je uzpůsobená individuálním potřebám jednotlivce

Správná léčba (nejen) hemofilie by se měla přizpůsobovat organismu jednotlivce a aktuálnímu životnímu stylu konkrétních osob. Při individuální úpravě léčby jsou kromě typu hemofilie důležité i další faktory, zejména:

  • věk a hmotnost,

  • genetické předpoklady,

  • fyzická aktivita,

  • farmakokinetika podávaných léčiv.

Farmakokinetika jako základ

Právě farmakokinetika, kterou si lze jednoduše představit jako procesy, jež se s léčivem v organismu dějí, se mezi jednotlivci může významně lišit. Klinické hodnocení léčiva sice ukáže jeho ideální dávkovací schéma, rozdíly mezi jednotlivci ale přesto mohou u některých osob vést k:

  • nedostatečnému, nebo naopak nepřiměřeně vysokému účinku léku,

  • podávání zbytečně velkých dávek léku,

  • jejich častějším nežádoucím účinkům.

Principem je např. rozdílná rychlost zpracování látky organismem, rozdílné množství tukové tkáně, v níž se některé látky hromadí, nebo změněná funkce ledvin, kterými se látky vylučují.

Znalost všech kroků, kterými látka v organismu prochází, však v mnohém pomáhá. Vhodně využité nebo upravené znalosti o chování léčiv a jejich lékových formách v těle umožní například prodloužení působení léčiva, a tedy snížení frekvence dávkování. V případě srážecích faktorů je to výhodné zejména u aktivních osob, pro které je častá aplikace léku omezující a nepříjemná.

Přilněte k léčbě

Výzkum ukazuje, že znalost výhod a významu léčby zlepšuje její správné užívání (tzv. adherenci k léčbě). U osob s hemofilií to znamená především nižší riziko krvácivých příhod, protože základní strategií léčby je jejich prevence. Při vysoké adherenci k léčbě se pak mnohem méně objevují situace, kdy je nutné zastavit akutní krvácení. Navíc se ukazuje, že předcházení krvácivým příhodám, tzv. profylaxe, zahájené od raného věku přináší nejlepší výsledky.

(mir)

 

Zdroje:

https://hemophilianewstoday.com/2017/10/16/improved-drugs-tailored-strategies-may-improve-hemophilia-treatment-adherence/

https://hemaware.org/mind-body/taking-peek-pharmacokinetic-pk-studies

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop