Spontánní krvácení: ničí svaly více, než se dosud zdálo

U hemofiliků s těžkou formou nemoci dochází následkem poruchy krevní srážlivosti k samovolnému vnitřnímu krvácení. Často bývají postiženy klouby, což vede k jejich ztuhnutí a k omezení hybnosti celých končetin.
Spontánní krvácení: ničí svaly více, než se dosud zdálo

U hemofiliků s těžkou formou nemoci dochází následkem poruchy krevní srážlivosti k samovolnému vnitřnímu krvácení. Často bývají postiženy klouby, což vede k jejich ztuhnutí a k omezení hybnosti celých končetin. Ukazuje se, že vnitřní krvácení ohrožuje tělo daleko dříve, než osoba s hemofilií sama pocítí fyzický problém.

Pohybový aparát trpí

Spontánní krvácení do kloubů se vyskytuje u osob s těžkou formou hemofilie (hladina faktoru pod 1 %), což se týká přibližně jedné třetiny osob s touto poruchou krevní srážlivosti. Pokud není krvácení včas rozpoznáno a léčeno, vede k postižení kloubů, ale i svalů a k omezení pohybu končetinami. Britští vědci si vytyčili za cíl blíže prozkoumat stav pohybového aparátu mladých hemofiliků a zjistit, k jakým změnám ve struktuře hybného ústrojí krvácení vede.

Škodlivé neviditelné krvácení

Umožnily jim to nové zobrazovací metody a poznatky o funkci svalů. Díky nim je možné zjistit i takové poškození svalu, které dosud nečiní žádné obtíže a není ho možné zjistit prostým pohmatem či zkouškou hybnosti. Lékaři vyšetřili ultrazvukem svaly celkem 38 chlapců. 19 bylo hemofiliků s krvácením do hlezenního kloubu, 19 dětí s normálním vývojem. Dospěli k zajímavému a závažnému zjištění: lýtkové svaly hemofilických dětí byly postiženy následky předchozího krvácení do hlezna, aniž by se to ještě zatím jakkoli projevilo na jejich funkci.

Spolupracujte s lékařem

Spontánní krvácení do kloubů vede u mladých hemofiliků k poškození svalů končetin velmi brzy. Proto je nezbytné spolupracovat s ošetřujícím lékařem a dodržovat jeho doporučení. Jedním z nich může být podstoupení ultrazvukového vyšetření – to pomůže odhalit neviditelné krvácení ještě předtím, než začne působit obtíže.

(jav)

Navštivte také: agenturydomacipece.cz 

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop