Spontánní krvácení: ničí svaly více, než se dosud zdálo

U hemofiliků s těžkou formou nemoci dochází následkem poruchy krevní srážlivosti k samovolnému vnitřnímu krvácení. Často bývají postiženy klouby, což vede k jejich ztuhnutí a k omezení hybnosti celých končetin.
Spontánní krvácení: ničí svaly více, než se dosud zdálo

U hemofiliků s těžkou formou nemoci dochází následkem poruchy krevní srážlivosti k samovolnému vnitřnímu krvácení. Často bývají postiženy klouby, což vede k jejich ztuhnutí a k omezení hybnosti celých končetin. Ukazuje se, že vnitřní krvácení ohrožuje tělo daleko dříve, než osoba s hemofilií sama pocítí fyzický problém.

Pohybový aparát trpí

Spontánní krvácení do kloubů se vyskytuje u osob s těžkou formou hemofilie (hladina faktoru pod 1 %), což se týká přibližně jedné třetiny osob s touto poruchou krevní srážlivosti. Pokud není krvácení včas rozpoznáno a léčeno, vede k postižení kloubů, ale i svalů a k omezení pohybu končetinami. Britští vědci si vytyčili za cíl blíže prozkoumat stav pohybového aparátu mladých hemofiliků a zjistit, k jakým změnám ve struktuře hybného ústrojí krvácení vede.

Škodlivé neviditelné krvácení

Umožnily jim to nové zobrazovací metody a poznatky o funkci svalů. Díky nim je možné zjistit i takové poškození svalu, které dosud nečiní žádné obtíže a není ho možné zjistit prostým pohmatem či zkouškou hybnosti. Lékaři vyšetřili ultrazvukem svaly celkem 38 chlapců. 19 bylo hemofiliků s krvácením do hlezenního kloubu, 19 dětí s normálním vývojem. Dospěli k zajímavému a závažnému zjištění: lýtkové svaly hemofilických dětí byly postiženy následky předchozího krvácení do hlezna, aniž by se to ještě zatím jakkoli projevilo na jejich funkci.

Spolupracujte s lékařem

Spontánní krvácení do kloubů vede u mladých hemofiliků k poškození svalů končetin velmi brzy. Proto je nezbytné spolupracovat s ošetřujícím lékařem a dodržovat jeho doporučení. Jedním z nich může být podstoupení ultrazvukového vyšetření – to pomůže odhalit neviditelné krvácení ještě předtím, než začne působit obtíže.

(jav)

Navštivte také: agenturydomacipece.cz 

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop