Dlouho platila zásada, že by se lidé s poruchou krevní srážlivosti měli veškeré fyzické aktivitě vyhýbat. Časy se ale změnily. S dostupnou moderní léčbou, která se navíc podává v mnoha případech profylakticky, se mohou i malí hemofilici věnovat celé řadě sportů. Konkrétní ohrožení těchto dětí zkoumali australští lékaři. K čemu došli?
Pod drobnohledem
Dětem a dospívajícím s poruchou krevní srážlivosti hrozí sice při některých aktivitách větší nebezpečí krvácení, celkově je ale nízké. Navíc se liší podle druhu sportu. Ve své studii k tomuto závěru dospěla skupina australských odborníků. Do výzkumu bylo zařazeno 104 australských chlapců s hemofilií ve věku od 4 do 18 let. Účastníci měli středně těžkou až těžkou formu nemoci. Po dobu jednoho roku u nich byly sledovány známky krvácení, aby bylo možné určit, zda krvácivé příhodě předcházel nějaký sport či fyzická aktivita.
- Celkem se vyskytlo 436 případů krvácení.
- Z toho ke 336 případům došlo, aniž by se v předchozích dvou týdnech vyskytla jiná podobná epizoda.
- Alespoň jedno krvácení se během roku objevilo u 88 chlapců.
- Nejčastěji hemofilici krváceli do kolen, kotníků a loktů.
- K většině případů došlo během hodiny po zvýšené fyzické aktivitě – stupeň nebezpečí se ale lišil sport od sportu.
Tvrdá klání jen omezeně
Až třikrát vyšší riziko krvácení v porovnání s nečinností bylo podle studie u kontaktních sportů, jako je fotbal a basketbal. U rugby a wrestlingu riziko dokonce stoupá čtyřnásobně. Náročnou fyzickou aktivitou ale děti stráví jen několik hodin týdně v porovnání s klidným zbytkem dne – proto je absolutní zvýšení krvácivých příhod kvůli sportu nízké. Pro rodiče to znamená, že nekontaktní sporty jsou pro hemofilika vhodné, pokud se ale dítě dožaduje společnosti vrstevníků, může se v omezené míře věnovat i některému ze sportů kontaktních.
Sport a fyzická aktivita jsou pro děti s hemofilií prospěšné. Je ale třeba vybírat sport tak, aby byl přínos cvičení větší než nebezpečí krvácení. Riziko minimalizuje profylaktické podávání faktorů srážlivosti a dostupnost léčby bezprostředně po úrazu.
(hak)
Zdroj: health.usnews.com