Správné poskytnutí první pomoci při krvácení může zachránit zdraví nejen hemofilikovi

Víte, jak poskytnout první pomoc při krvácení? Nikdy nevíte, kdy se vám tahle dovednost bude hodit.
Správné poskytnutí první pomoci při krvácení může zachránit zdraví nejen hemofilikovi

Víte, jak poskytnout první pomoc při krvácení? Nikdy nevíte, kdy se vám tahle dovednost bude hodit. 

Při krvácení je nejdůležitější vytvoření sraženiny, která krvácení zastaví a umožní zahájit hojení poškozené tkáně. Tak jako například led se jen těžko vytvoří na rychle tekoucí vodě i k vytvoření sraženiny je třeba zastavit tekoucí krev. Nejlepším možným způsobem zastavení krvácení je proto vyvinutí dostatečného tlaku přímo na ránu.

Obecné zásady první pomoci

  • Před ošetřením si nasaďte gumové rukavice kvůli zabránění přenosu možné infekce.
  • Malé ranky očistěte vodou a mýdlem, okolí rány můžete dezinfikovat; dezinfekci však neaplikujte přímo do rány.
  • Na ránu přiložte pokud možno sterilní gázový čtverec a pevně jej přitiskněte. Pokud nemáte gázu, můžete v nouzi použít i čistý vyžehlený kapesník nebo jinou tkaninu.

Jak ošetřit menší ránu

  • Oblast poranění opatrně omyjte vodou a mýdlem.
  • Překryjte sterilní gázou a pevně přitiskněte nebo požádejte zraněného, ať si gázu sám pevně tiskne na místo poranění.
  • Přelepte náplastí.
  • Obvaz měňte denně nebo vždy, když je vlhký.
  • Pokud je rána větší nebo se krvácení nedaří zastavit, kontaktujte svého lékaře.
  • Jestliže přiložená gáza nasákne krví, přidejte druhou, případně další vrstvu gázy, přitom však spodní vrstvy gázy NEodstraňujte.

Jak ošetřit větší krvácení

  • Mezi vážnější poranění se řadí hlubší bodné, sečné nebo řezné rány, zhmoždění nebo sedření větší části kůže a prudké krvácení, které se nedaří zastavit.
  • V takovém případě ránu neomývejte a nic do ní neaplikujte (ani dezinfekci).
  • Okamžitě přivolejte lékařskou pomoc.
  • Před příchodem pomoci se snažte omezit krvácení tak, že přímo na ránu vyvinete co největší tlak: buď přiložte jeden nebo více tlakových obvazů (hotový obvaz z lékárny) nebo několik vrstev gázy či jiné čisté tkaniny; vrstvy gázy můžete pevně upevnit obvazem, pozor však na jeho přílišné utažení a případné zaškrcení postiženého místa.

(vek)

Zdroj: hemophilianavigator.com

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop