Hemostáza je složitý proces, který vede k zástavě krvácení. Podílejí se na něm jak krevní destičky, tak i v krvi rozpuštěné bílkoviny – faktory srážlivosti. Porucha krevní srážlivosti může vést k vyšší krvácivosti, nebo naopak k trombofilním stavům, kdy je srážlivost zvýšená.
Během hemostázy se tvoří krevní sraženiny. Jde o důležitou součást zástavy krvácení z poškozené cévy, jejíž stěna je zakryta sraženinou zformovanou z krevních destiček a sítí z fibrinu. Cílem celého děje je zastavit krvácení a zahájit opravu poškozené cévní stěny.
Destičky zahájí svou činnost po poranění cévy
Při poranění cévy se krevní destičky setkávají s obnaženou cévní stěnou a tímto se aktivují. V destičkách jsou skladovány váčky obsahující látky bílkovinné povahy, které se po aktivaci vyprazdňují do krve. Některé z uvolněných látek jsou nezbytné pro srážlivost (von Willebrandův faktor, fibrinogen, …) a dále působí na ostatní destičky, které se také aktivují. Destičky navíc mění svůj tvar z oválného na hvězdicovitý, shlukují se, přilnou k poškozenému místu cévní stěny a vytvoří primární krevní sraženinu.
Koagulační kaskáda – složitý řetězec dějů v krevní plazmě
V krevní plazmě jsou rozpuštěné tzv. koagulační faktory – látky spolupracují na procesu krevní srážlivosti. Celý proces probíhá stupňovitě – zahájením činnosti jednoho faktoru se následně aktivuje faktor další. Na koagulační kaskádě se podílí tzv. vnitřní (závislý především na plazmatických faktorech XII, XI, X, IX a VIII) a vnější systém (ovlivněný tkáňovým faktorem, který se uvolňuje při poranění cévní stěny).
Konečným výsledkem koagulační kaskády je přeměna fibrinogenu na fibrin. Ten tvoří fibrinovou síť, která zpevní primární sraženinu tvořenou destičkami a vzniká pevná sraženina.
Porucha některého článku řetězce krevní srážlivosti vede ke krvácivým stavům. Vedle destičkových poruch (trombocytopenie a trombocytopatie) existují také krvácivé stavy z plazmatických příčin. Vrozená nedostatečnost faktoru VIII tak vede k hemofilii A, snížené množství faktoru IX je příčinou hemofilie B a výsledkem nedostatečnosti von Willebrandova faktoru je von Willebrandova choroba.
(hak)
Zdroje:
Klener et al.: Vnitřní lékařství, Galén 2006