Srážení krve: jakou roli hrají destičky a faktory srážlivosti?

Hemostáza je složitý proces, který vede k zástavě krvácení. Podílejí se na něm jak krevní destičky, tak i v krvi rozpuštěné bílkoviny – faktory srážlivosti.
Srážení krve: jakou roli hrají destičky a faktory srážlivosti?

Hemostáza je složitý proces, který vede k zástavě krvácení. Podílejí se na něm jak krevní destičky, tak i v krvi rozpuštěné bílkoviny – faktory srážlivosti. Porucha krevní srážlivosti může vést k vyšší krvácivosti, nebo naopak k trombofilním stavům, kdy je srážlivost zvýšená.

Během hemostázy se tvoří krevní sraženiny. Jde o důležitou součást zástavy krvácení z poškozené cévy, jejíž stěna je zakryta sraženinou zformovanou z krevních destiček a sítí z fibrinu. Cílem celého děje je zastavit krvácení a zahájit opravu poškozené cévní stěny.

Destičky zahájí svou činnost po poranění cévy

Při poranění cévy se krevní destičky setkávají s obnaženou cévní stěnou a tímto se aktivují. V destičkách jsou skladovány váčky obsahující látky bílkovinné povahy, které se po aktivaci vyprazdňují do krve. Některé z uvolněných látek jsou nezbytné pro srážlivost (von Willebrandův faktor, fibrinogen, …) a dále působí na ostatní destičky, které se také aktivují. Destičky navíc mění svůj tvar z oválného na hvězdicovitý, shlukují se, přilnou k poškozenému místu cévní stěny a vytvoří primární krevní sraženinu.

Koagulační kaskáda – složitý řetězec dějů v krevní plazmě

V krevní plazmě jsou rozpuštěné tzv. koagulační faktory – látky spolupracují na procesu krevní srážlivosti. Celý proces probíhá stupňovitě – zahájením činnosti jednoho faktoru se následně aktivuje faktor další. Na koagulační kaskádě se podílí tzv. vnitřní (závislý především na plazmatických faktorech XII, XI, X, IX a VIII) a vnější systém (ovlivněný tkáňovým faktorem, který se uvolňuje při poranění cévní stěny).

Konečným výsledkem koagulační kaskády je přeměna fibrinogenu na fibrin. Ten tvoří fibrinovou síť, která zpevní primární sraženinu tvořenou destičkami a vzniká pevná sraženina.

Porucha některého článku řetězce krevní srážlivosti vede ke krvácivým stavům. Vedle destičkových poruch (trombocytopenie a trombocytopatie) existují také krvácivé stavy z plazmatických příčin. Vrozená nedostatečnost faktoru VIII tak vede k hemofilii A, snížené množství faktoru IX je příčinou hemofilie B a výsledkem nedostatečnosti von Willebrandova faktoru je von Willebrandova choroba.

(hak)

Zdroje:

Klener et al.: Vnitřní lékařství, Galén 2006

en.wikipedia.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop