Stárnutí a hemofilie: s věkem přibývají komplikace

Moderní medicína učinila obrovský pokrok v léčbě mnoha neduhů, bohužel ještě neobjevila zázračný elixír mládí. Proto naše těla stále nahlodává zub času. Stárnutí se nevyhýbá ani hemofilikům, u nichž přibývající léta navíc komplikují léčbu jejich krvácivého onemocnění.
Stárnutí a hemofilie: s věkem přibývají komplikace

Moderní medicína učinila obrovský pokrok v léčbě mnoha neduhů, bohužel ještě neobjevila zázračný elixír mládí. Proto naše těla stále nahlodává zub času. Stárnutí se nevyhýbá ani hemofilikům, u nichž přibývající léta navíc komplikují léčbu jejich krvácivého onemocnění.

Velký krok kupředu

Poslední desetiletí se nesou ve znamení velkých úspěchů v léčbě hemofilie. Důkazem je fakt, že v 60. letech 20. století takto nemocní jedinci umírali kolem 40. roku života. V dnešní době se tito lidé dožívají prakticky stejného věku jako zbytek populace. Vyhlídky na lepší život umožňují především specializovaná hemofilická centra. Ani lékaři však nezastaví běh času, a tak se navzdory profesionální péči postupně objevují choroby, které mají vztah k hemofilii nebo souvisí se stárnutím organismu.

Problémy existují stále 

Hemofilii doprovází spousta komplikací. V současné době se úspěšně daří většině z nich předcházet, v dřívějších dobách však vznikaly mnohem více. Starší hemofilici tak nejednou trpí poškozením kloubů, jater či velkými bolestmi. Jaká onemocnění se objevují nejčastěji?

  • Chronická hepatitida C. Mnoho hemofiliků se nakazilo virem hepatitidy C z krevních transfuzí. I když je v současnosti hrozba nákazy touto cestou velmi nízká, virus již dokázal napáchat velké škody. Ve většině případů totiž způsobuje dlouhodobé onemocnění s rizikem vzniku rakoviny jater nebo jaterního selhání. V neposlední řadě také značně komplikuje samotnou léčbu této nemoci.
  • Hemofilická artropatie. Poškození kloubů je jedním z nejčastějších problémů u starších hemofiliků. Přináší s sebou omezení pohyblivosti, velkou bolest a často i nutnost chirurgického zákroku.
  • Inhibitory. Většinou tato komplikace vzniká u mladých jedinců s těžkou formou choroby. Riziko jejich tvorby pak znovu významně stoupá s vyšším věkem, zejména pak v souvislosti s podáváním faktorů při operačních výkonech.

Přidružené choroby 

Jsou to nejen ty související s věkem, ale často i s nevhodnou životosprávou. Ani hemofilici tak nejsou ušetřeni chorob srdce a cév či nádorového bujení. Riziko vzniku rovněž významně stoupá s věkem, přičemž různé zlozvyky jejich nástup ještě urychlují.

  • Onemocnění srdce a cév – s věkem přibývá případů vysokého krevního tlaku nebo infarktu myokardu.
  • Selhání ledvin – přispívá k němu vysoký krevní tlak či cukrovka a také není výjimkou u starších hemofiliků.
  • Nádorové bujení – sice se hemofilikům nevyhýbá, ale podle některých studií jsou méně ohroženi vznikem zhoubných nádorů než zbytek populace.

Léčba hemofilie významně pokročila dopředu. Z moderní péče však nemohly těžit starší generace pacientů, u nichž se stále objevují četné komplikace. Není také výjimkou, že starší jedinci trpí více chorobami současně. Naštěstí existují specializovaná hemofilická centra, která se o všechny potřebné postarají.

(holi)

Zdroj: Krystyna Zawilska, Maria Podolak‑Dawidziak. Therapeutic problems in elderly patients with hemophilia. Pol Arch Med Wewn. 2012; 122 (11): 567–576.

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop