Světový den hemofilie aneb vstupte do Zeměráje

Světový den hemofilie je každoroční událost věnovaná závažné krvácivé nemoci. Celá planeta vyjádří svou podporu hemofilikům v pátek 17. dubna. Pozadu nezůstane ani Česká republika. Pro malé i velké bude připraven výlet do Zeměráje, pořádaný Českým svazem hemofiliků.

Závažnost krvácivé poruchy si připomínáme již od roku 1989. Datum 17. dubna nebylo zvoleno náhodně. V tento den se totiž narodil Frank Schnabel, zakladatel Světové hemofilické federace. Na jeho počest se každý rok ve stejné datum konají různé akce na podporu jedinců s krvácivým onemocněním. Česká republika nabízí hemofilikům zdravotní péči na špičkové úrovni, nemocní v jiných koutech planety takové štěstí však mít nemusí. Z tohoto důvodu je potřeba:

  • zvýšit povědomí o krvácivé nemoci,
  • poučit širokou veřejnost o projevech a průběhu choroby,
  • pokusit se odstranit hluboce zakořeněné mýty – například ten, že hemofilie je nakažlivou chorobou (zbytečné předsudky totiž mnohdy zabraňují poskytnutí první pomoci a mohou vést ke zbytečné invalidizaci, či dokonce úmrtí nemocných).

Vzhůru za dobrodružstvím! 

Český svaz hemofiliků nezůstává pozadu a drží krok s celosvětovým děním. Tento rok připravil nejen pro lidi s touto nemocí speciální program. Akce se uskuteční dne 25. dubna v přírodním zážitkovém parku Zeměráj. Ten se nachází v bezprostřední blízkosti malebné přírody nedaleko Orlické přehrady. Pořadatelé připravují nabitý program pro malé i velké dobrodruhy. Na účastníky tak čekají různé hry, hlavolamy a dobrodružné úkoly. Samozřejmostí je i posezení a poklábosení se starými i novými přáteli v prostředí autentické středověké vesnice. Areál je dostupný i pro hůře pohyblivé, což ocení zejména vozíčkáři. Celou akci pořádá pod svou záštitou Český svaz hemofiliků ve spolupráci s Hemojuniorem.

Světový den hemofilie si rozhodně nezaslouží být opomíjenou akcí. Svou podporu hemofilikům můžete vyjádřit jakýmkoliv způsobem, ať už prostřednictvím sociálních sítí, uspořádáním osvětové akce, nebo návštěvou Zeměráje. Každý vstřícný krok se totiž počítá.

(holi)


HLEDÁŠ HELP? HEMOJUNIOR!

Dočetli jste až sem a stále vám něco chybí? Navštivte webové stránky Hemojunioru, který pomáhá dětem s hemofilií, jejim rodinám a přátelům. Staňte se našimi přáteli i vy!

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.

LÉČBA HEMOFILIE

Základem léčby hemofilie je umělé dodání srážecího faktoru, který v krvi osob s hemofilií chybí. U každého jednotlivce se musí léčba nastavit individuálně v závislosti na tíži onemocnění a aktuální hladině srážecího faktoru v krvi.

Centra pomoci

Všechna centra

ZPRAVODAJ

Aktuální novinky přímo do Vaší schránky.