Světový den hemofilie upozorní na nedostatečnou léčbu hemofiliků v mnoha zemích světa

Jako každý rok i letos proběhne 17. dubna Světový den hemofilie, který se koná v den narození zakladatele Světové hemofilické federace Franka Schnabela.
Světový den hemofilie upozorní na nedostatečnou léčbu hemofiliků v mnoha zemích světa

Jako každý rok i letos proběhne 17. dubna Světový den hemofilie, který se koná v den narození zakladatele Světové hemofilické federace Franka Schnabela. Hlavním cílem Světového dne hemofilie je informovat veřejnost o problému krvácivých onemocnění, o kterých i dnes stále koluje řada mýtů a zkreslených představ. Motto letošního Světového dne hemofilie „Close the gap“ („Zrušte rozdíly“) upozorňuje na smutnou skutečnost, že na celém světě tři čtvrtiny lidí s hemofilií stále nemají možnost správné diagnostiky a léčby svého onemocnění.

„Světový den hemofilie v České republice dává již tradičně prostor k setkávání pacientům s hemofilií a jejich rodinám v rámci pacientských organizací. Měl by však být také příležitostí k setkávání s veřejností a k předávání informací o tomto onemocnění. Toto umožňuje snazší zapojování malých hemofiliků do školních aktivit a starších mužů pak do sociálního a pracovního života,“ říká MUDr. Ester Pindurová, lékařka Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol v Praze.

Když se porouchá“ krevní srážlivost

Hemofilie je nejčastějším onemocněním ze skupiny takzvaných krvácivých onemocnění, která se projevují poruchami srážlivosti krve. Chybění některého ze srážecích faktorů v krvi je příčinou nekontrolovaných krvácení, ke kterým často dochází působením jen minimálního násilí nebo i zcela spontánně. Na rozdíl od rozšířeného názoru není pro hemofiliky největším rizikem úplné vykrvácení z vnějšího poranění, ale spontánně se objevující vnitřní krvácení do kloubů, svalů a vnitřních orgánů. V rozvinutých zemích se dnes hemofilie léčí dodáním chybějícího srážecího faktoru přímo do krve, přesto pacientům hrozí při neadekvátní léčbě vážné poškození kloubů a z toho plynoucí trvalá invalidita. Hemofilie, která patří mezi geneticky přenosná onemocnění, postihuje téměř výhradně chlapce a v historii jí trpěli i někteří známí členové evropských panovnických rodů.

Webové stránky pomáhající hemofilikům

U příležitosti Světového dne hemofilie byly spuštěny nové webové stránky určené především pacientům s tímto onemocněním a jejich rodinám, ale i zainteresované veřejnosti. Na stránkách Hemofilie.cz lze kromě podrobných informací o příčinách, komplikacích a léčbě hemofilie najít řadu praktických doporučení pro pacienty nebo jejich rodiče, poradnu odborného lékaře a pravidelně uveřejňované novinky týkající se hemofilie.

V České republice je v současné době registrováno přibližně 900 hemofiliků, část z nich sdružuje Český svaz hemofiliků. V České republice byl také v minulém roce poprvé vyhlášen samostatný Národní den hemofilie, který připadá na 22. června.

Český svaz hemofiliků (ČSH)

Občanské sdružení lidí trpících hemofilií, jejich rodinných příslušníků, odborníků, zástupců farmaceutických firem vyrábějících léčebné preparáty, přátel a sponzorů zastupuje přibližně 900 hemofiliků z České republiky. ČSH se mj. zabývá zvyšováním informovanosti o hemofilii, podporou zájmů svých členů ve vztahu ke zdravotnické veřejnosti i státním a veřejným institucím. Více informací na www.hemofilici.cz.

Sdružení Hemojunior

Hemojunior je dobrovolná organizace založená z iniciativy rodičů hemofilických dětí. Sdružení pomáhá hemofilickým dětem přirozeně se zapojit do běžného života a zároveň podporovat jejich rodiče, kteří mohou sdílet své zkušenosti s tímto onemocněním. Hemojunior pravidelně pořádá rodinná setkání a podílí se na aktivním využití volného času celé rodiny. Pro hemofilické děti organizuje rekondiční pobyty. Více informací na www.hemojunior.cz

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop