Těhotenství a porod s poruchou srážlivosti: jak probíhají?

I ženy s krvácivým onemocněním mohou otěhotnět a porodit dítě. Přenašečky genu pro hemofilii v některých případech trpí krvácivými obtížemi podobně jako muži, jen v mírnější formě.
Těhotenství a porod s poruchou srážlivosti: jak probíhají?

I ženy s krvácivým onemocněním mohou otěhotnět a porodit dítě. Přenašečky genu pro hemofilii v některých případech trpí krvácivými obtížemi podobně jako muži, jen v mírnější formě. Co ale ženy s hemofilií nebo s von Willebrandovou nemocí čeká v těhotenství a při porodu a na co by se měly připravit?

Kdo bude o těhotnou pečovat?

Je velmi důležité, aby o ženu v období gravidity a porodu pečoval tým odborníků:

  • gynekolog, který je informovaný o krvácivém onemocnění,
  • hematolog, který se postará, aby porucha srážlivosti zůstala po celou dobu pod kontrolou,
  • případně anesteziolog, který bude u porodu a měl by znát omezení dané nemocí ženy.

Jaké komplikace hrozí v prvním trimestru?

Ženy s poruchou krevní srážlivosti mohou častěji prodělat spontánní potrat, především během prvního trimestru. Riziko potratu lze v jistých případech snížit preventivním podáváním chybějícího faktoru srážlivosti. Nemusí to však být potřeba vždy.

Jsou ženy s krvácivým onemocněním v těhotenství ohroženy častějším krvácením?

Ne, ve skutečnosti má řada žen v graviditě méně krvácivých epizod než za normálních okolností. Vysoké hladiny  těhotenských hormonů podporují tvorbu bílkovin důležitých pro srážlivost krve. Dochází ke zvýšení hladiny von Willebrandova faktoru, faktoru VIII a dalších koagulačních faktorů (s výjimkou faktoru XI). Většina žen má během těhotenství a porodu jen málo krvácivých obtíží.

Přesto by ale hladiny koagulačních faktorů, především s blížícím se datem porodu, měly být pravidelně sledovány. Lékaři tak budou připraveni na to, zda bude potřeba podávat koncentráty s chybějícími faktory srážlivosti. Někdy bývá při porodu podáván i desmopresin, který zvyšuje tvorbu von Willebrandova faktoru a faktoru VIII.

Jsou během porodu třeba speciální opatření?

Jestliže vyšetření krve odhalí, že by žena mohla v průběhu porodu nebo po něm krvácet, podává se preventivně léčba. Podle situace jde o:

  • desmopresin,
  • antifibrinolytika,
  • koncentrát s von Willebrandovým faktorem,
  • koncentráty s chybějícími faktory srážlivosti.

Pokud prenatální vyšetření neprokázalo opak, mělo by se počítat s možnou poruchou srážlivosti i u plodu. Porod by měl proto probíhat maximálně šetrně pro matku i dítě. Cílem je přirozený porod bez instrumentálních zásahů, ideálně pod dohledem hemofilického centra. 

Pokud lze, měl by se personál vyhnout:

  • epidurální anestezii,
  • vakuové extrakci nebo použití kleští,
  • podávání injekcí do svalu,
  • nepotřebné epiziotomii (nástřihu hráze),
  • císařskému řezu (pokud před ním žena nedostala faktory srážlivosti).

U žen s genem pro hemofilii nebo s dalšími poruchami srážlivosti, nejčastěji s von Willebrandovou nemocí, je v období těhotenství a porodu potřeba věnovat pozornost i krvácivému onemocnění. Přesto ale mohou nastávající maminky prožít těhotenství i porod bez komplikací.

(hak)

Zdroje: 
www.cdc.gov
www.hemophilia.ca

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop