Tejpování: barevné pásky pomůžou s otokem

Hemofilici jsou náchylnější ke krvácení do kloubů i měkkých tkání. Následkem bývá otok, bolest a v případě dlouhodobého krvácení i poškození kloubů. S tím pomáhají různobarevné pásky neboli tejpy, které postižené části těla vracejí co nejdříve do provozu.
Tejpování: barevné pásky pomůžou s otokem

Výhody znají sportovci i hemofilici

Možná jste si v posledních letech u sportovců všimli, že mají novou ozdobu v podobě různých pásek na ramenou, stehnech či holeních. Těmto páskám se říká tejp či tejpa (z anglického tape = páska) a metoda jejich používání se nazývá taping. Ačkoliv tejpám dříve nebyla věnována taková pozornost, sportovci nebo lidé s poruchami srážení krve je znají již přes 30 let. „U hemofiliků se jedná o nesmírně užitečnou metodu, která pomáhá s léčbou otoku odváděním přebytečné tekutiny a krve,“ objasňuje americká fyzioterapeutka Cindy Bailyová, vedoucí fyzioterapeutického programu v centru léčby hemofilie v Los Angeles. V jakých případech je vhodné taping užít?

  • Při krvácení do kloubu.
  • Objeví-li se krvácení do měkké tkáně.
  • Byla-li voperována náhrada kloubu. 

Jak kouzelná páska funguje

Tejpy jsou vyrobené z elastické bavlny široké asi 5 centimetrů. Silné jsou jako nejsvrchnější vrstva kůže, tedy epidermis, jejíž vlastnosti také napodobují. Neobsahují latex, takže jsou hypoalergenní a nedráždí kůži. Jejich jedinečné vlastnosti spočívají ve schopnostech přilnavosti a protažení o 30 až 40 %. Přilnutí na kůži zajišťuje teplocitlivá vrstva ze speciální lékařské pryskyřice. Díky tomu není problém jít si s přilepenou tejpou zaplavat nebo se sprchovat. Své elastické vlastnosti si může udržet až 5 dní, nicméně časem slábnou. Kouzlo kineziotapingu tedy spočívá v tom, že po aplikaci na konkrétní místo páska působí tahem vyplývajícím z pružnosti materiálu. Díky tomu se kůže pod ní nadlehčí a umožní obnovení odtoku mízy, která se nahromadila a vytvořila otok. 

Jemná masáž 

Při vyvrtnutí nebo natažení se používají jednotlivé proužky. U komplikovanějších zranění, například krvácení do kloubu, se využívá složitějších kombinací, které mohou připomínat chobotnici. Při tejpování otoku se páska nenatahuje, pouze se připevní na kůži v oblasti kloubu v poloze, ve které nepůsobí bolest. Když hemofilik s takto ošetřeným kloubem provádí běžné denní činnosti, připevněná tejpa dělá jemné masážní pohyby. Díky tomu se v postižené oblasti obnovuje oběh tekutin a zmírňuje otok, zánět a bolest.

Zdravý dříve a déle

Tejpování není technika vyhrazená pouze profesionálům a mnoho lidí si s ní poradí doma. Fyzioterapeutka Bailyová odhaduje, že po třetí lekci zvládne manipulaci s ní většina jejích pacientů. Případné nedostatky upravuje při další kontrole. „Když otok ustoupí, původní tejpu sejmu a připevním novou v jiné pozici,“ doplňuje. V jakých případech by kineziotaping neměl být používán? Pokud člověka trápí: 

  • otevřená rána na kůži,
  • rakovina,
  • infekce,
  • horečka,
  • rozsáhlé křečové žíly,
  • hluboká i povrchová žilní trombóza.

U pacientů s poruchami srážení krve se dá kineziotaping kombinovat s dalšími metodami léčby. Důležitý je zejména proto, že aplikace tejpy výrazně snižuje dobu, po kterou musí být kloub po úrazu nebo operaci znehybněný. To do budoucna znamená zdravější chrupavky a zachování hybnosti kloubu. 

(marz) 

Zdroj:
www.hemaware.org

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop