Těžká forma hemofilie se projeví již v dětství

Lékaři po přítomnosti hemofilie obvykle pátrají v okamžiku, kdy se u dotyčného objeví typické příznaky nebo se choroba vyskytla u jeho příbuzných. Zatímco někdy je onemocnění odhaleno velmi brzy, ještě před narozením, u části nemocných nemusí být diagnóza hemofilie vyřčena nikdy.
Těžká forma hemofilie se projeví již v dětství

Příznaky hemofilie se mohou v závislosti na tíži onemocnění výrazně lišit. Lehké formy bývají provázeny obtížně stavitelným krvácením při chirurgických operacích či závažném úrazu, zatímco samovolné krvácení se u takto nemocných nevyskytuje. Není proto nikterak vzácné, že je choroba zjištěna až v dospělosti nebo zůstane skryta po celý život. Oproti tomu odhalení těžkého typu hemofilie na sebe obvykle nenechá dlouho čekat. Onemocnění se nejčastěji prozradí již během prvních dvou let života, a to:

  • obtížně stavitelným krvácením z přerušeného pupečníku ihned po porodu,
  • nezvyklým krvácením nebo tvorbou krevního výronu po očkování či podání jiné injekce miminku,
  • zvýšenou tvorbou modřin u dítěte poté, co se začne plazit či lézt,
  • špatně zastavitelným krvácením po obřízce u malých chlapců.

V průběhu času 

V pozdějším věku může být důvodem k vyšetření krevní srážlivosti:

  • nezvykle dlouhé krvácení po dentálních zákrocích (například vytržení zubu) či u drobných poranění,
  • snadná tvorba modřin,
  • bolesti, napětí a otoky kloubů,
  • opakovaná přítomnost krve v moči či stolici,
  • časté krvácení z nosu,
  • jakékoliv nevysvětlitelné samovolné krvácení.

Kontrola plodu v děloze

V případě, že se v rodině hemofilie vyskytuje, měla by budoucí maminka zvážit takzvané prenatální vyšetření plodu, prováděné během těhotenství. To je schopné odhalit, zda bude dítě onemocněním trpět a jak závažnou formou. Pokud se potvrdí těžký typ hemofilie u plodu mužského pohlaví, mělo by se dítě narodit v hemofilickém centru, případně může být rodičům nabídnuto i zvážení umělého přerušení těhotenství.

(veri)

Zdroj:
www.mayoclinic.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop