Krvácení do trávicího traktu u hemofiliků není zcela běžné, ale pokud se objeví, jedná se o velmi závažný stav. Příznaky mohou být různorodé, závisí především na oblasti, kde k úniku krve dochází.
Kdy hned k lékaři
Na první pohled spolu příznaky vůbec nemusí souviset, ale po vysvětlení příčin jistě uznáte pravý opak.
- Kašlání či zvracení čerstvé (červené) nebo natrávené (tmavě hnědé až černé) krve. Nastává v případě krvácení do jícnu nebo žaludku.
- Krev ve stolici. Pokud je červená, jedná se nejspíše o krvácení do střev, v případě krvácení do jícnu nebo žaludku bude stolice černá a mazlavá, takzvaná meléna.
- Bolesti břicha.
- Pocit slabosti a bledost kůže. Při dlouhodobějších ztrátách krve trávicím ústrojím dochází k vzniku chudokrevnosti a tím k horšímu zásobování tkání kyslíkem.
Pokud na sobě pozorujete některé výše uvedené potíže, je nutné urychleně kontaktovat lékaře! Ten neprodleně určí příčinu a lokalitu krvácení a zahájí vhodnou léčbu.
Za co hemofilie nemůže
U takto nemocných samozřejmě může dojít k bolestem břicha nebo krvácení i ze zcela jiných příčin:
- Hemofilik může onemocnět i dalšími chorobami, které jsou v dané populaci velmi časté. Jedná se zejména o zánět slepého střeva, pankreatitidu, peptický vřed či rakovinu tlustého střeva.
- Zvracení natrávené krve může způsobit i nadměrný příjem alkoholu nebo užití aspirinu.
- Jasně červená krev ve stolici může pocházet z hemoroidů nebo střevních polypů.
- Některé léky způsobují ztmavnutí stolice (například léky s železem), před jejich použitím se proto vždy informujte o vedlejších účincích.
Krvácení do trávicího traktu patří vždy mezi velmi závažné stavy, u nichž je potřeba co nejrychleji určit příčinu a začít s vhodnou léčbou.
(holi)
Zdroj: www.hog.org