Trpíte chronickou chorobou? Pak pozor na deprese!

Hemofilie patří mezi chronická onemocnění. Ta bývají spojena s dlouhotrvajícími zdravotními komplikacemi a omezenými možnostmi léčby. Není proto divu, že takový stav nepříznivě ovlivňuje psychiku nemocného a může vést k vážným psychickým obtížím, například k depresi.
Trpíte chronickou chorobou? Pak pozor na deprese!

Hledáme-li komplikace nějakého onemocnění, obvykle přemýšlíme o těch tělesných. Neměli bychom však zapomínat ani na ty duševní, protože v případě chronických chorob právě ty nemocné často provázejí. Depresivní příznaky pociťuje podle odhadů odborníků zhruba třetina osob trpících závažnými zdravotními problémy.

Příčin je několik

Důvody, proč lidská psychika reaguje na přítomnost dlouhodobého onemocnění často depresí, není nikterak těžké najít. Patří mezi ně:

 • obtížná léčitelnost choroby,
 • dlouhotrvající obtěžující zdravotní obtíže,
 • nutnost omezení v běžných aktivitách.

Častější výskyt

Zatímco v běžné populaci se riziko rozvoje depresivního stavu pohybuje od 10 do 25 % u žen a mezi 5 až 12 % u mužů, v případě nemocných s chronickým onemocněním vzrůstá toto číslo na 25–33 %. Nebezpečí je větší pro osoby, které již v minulosti podobný stav prodělaly. Souvislost lze také nalézt mezi výskytem deprese a závažností vlastní choroby či rozsahu jejího dopadu na běžný život.

Nepřehlížejte varovné signály

Přítomnost deprese nepříznivě ovlivňuje příznaky souběžně probíhajícího chronického onemocnění, zvláště pak co se vnímání bolesti a únavy týče. Takto nemocní obvykle omezují kontakt s okolím, což ve svém důsledku neprospívá ani fyzickému, ani psychickému zdraví. Depresivní symptomy bývají okolím často přehlíženy a chronickou chorobou maskovány. Po zaléčení tělesných příznaků pak obvykle více vystupují na povrch. Patří mezi ně:

 • trvale skleslá nálada,
 • ztráta zájmů a potěšení z aktivit,
 • nerozhodnost, zhoršená pozornost,
 • zpomalení pohybů, monotónní tichá řeč a mimika,
 • snížené sebevědomí a sebedůvěra,
 • pocity beznaděje, viny, opakované myšlenky na smrt,
 • pesimistický pohled do budoucna,
 • únava i po nepatrné námaze,
 • ztráta váhy nebo naopak přírůstek hmotnosti či neobvykle zvýšená chuť k jídlu,
 • nespavost nebo větší potřeba spánku,
 • brzká ranní probouzení,
 • ztráta sexuální touhy.

Pokud u sebe nebo někoho blízkého podobné příznaky zaznamenáte, neváhejte se obrátit na odborníka. S výběrem toho vhodného by vám měl pomoci praktický lékař nebo i hematolog, ke kterému pravidelně docházíte.

(veri)

Zdroj: www.webmd.com

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop