Umíte si poradit s úrazem malého hemofilika při zimním sportování?

Sněhová nadílka potěší každé dítě. Tím spíš, pokud je spojena i se zimními sporty, při kterých děti vybijí přebytečnou energii a užijí si pobyt na čerstvém vzduchu.
Umíte si poradit s úrazem malého hemofilika při zimním sportování?

Sněhová nadílka potěší každé dítě. Tím spíš, pokud je spojena i se zimními sporty, při kterých děti vybijí přebytečnou energii a užijí si pobyt na čerstvém vzduchu. Zimní radovánky nemusíte odepírat ani malému hemofilikovi. Jen byste měli vědět, jaká rizika hrozí, pokusit se úrazům předejít a připravit se i na jejich ošetření.

Předejděte úrazům vhodným výběrem zimní aktivity

Důležité je, aby si váš potomek vybral z pestré nabídky sportů takový, kde bude nebezpečí úrazu minimální. Vyhnout by se měl pohybu, kde je nejvyšší riziko pádu. Nevhodný je tím pádem hokej, sjezdové lyžování a snowboarding.

Naopak vyřádit se můžete společně na běžkách. Vybírejte ale pečlivě trasu, kde nehrozí pády, a nezapomeňte ani na odpočinek – nic nemotivuje dítě tak jako zastávka v horské restauraci na palačinky s borůvkami nebo na pohár :-). Součástí výstroje by měly být i chrániče na lokty a kolena. Pokud chcete s dítětem podniknout něco neobvyklého, vydejte se na výlet na sněžnicích nebo se nechte svézt na saních tažených spolehlivými psy a řízenými zkušeným psovodem a užijte si rychlou jízdu krajinou. Stejně tak může být dobrodružná, a přesto bezpečná i jízda na skútru.

Jak poznat krvácení

I při vší opatrnosti ale může dojít k pádu, který u hemofilika vyvolá krvácení. Časté je především krvácení do svalů a kloubů. Pokud se objeví otok, zteplání postiženého místa a pocit mravenčení, došlo nejspíš opravdu ke krvácení.

Vzácnější naštěstí bývá vnitřní krvácení. Při jakémkoliv podezření na poranění břicha, hlavy nebo páteře přivolejte rychlou záchrannou službu.

První pomoc v terénu

Při lehkém poranění měkkých tkání nebo povrchových svalů pomohou čtyři kroky, které někdy mohou krvácení zcela zastavit. U větších poranění svalů či při krvácení do kloubu tato opatření uleví od bolesti a otoku do doby, než budou podány koncentráty s faktorem srážlivosti.

  • Klid. Jakmile se objeví krvácení, měla by být postižená končetina v klidu. Omezte veškerý pohyb, pokud jste v terénu, přivolejte pomoc na přepravení dítěte do tepla.
  • Ledování. Postižená místa chlaďte ledem či sněhem v plastovém obalu. Omezíte tím zánět a zabráníte dalšímu krvácení. Chlazení by ale nemělo trvat déle než čtvrt hodiny a vašemu dítěti by nemělo být nepříjemné.
  • Komprese. Stažením končetiny elastickým obinadlem také zpomalíte krvácení. Začněte zdola a postupujte směrem nahoru. Při jakékoliv změně barvy nebo pocitu slabosti stažené končetiny obinadlo povolte.
  • Elevace. Zvednutím končetiny omezíte bolest a zabráníte otoku. Jde o velmi jednoduché, ale účinné opatření.

Je lepší se při zimním dovádění nebezpečí úrazu vyhnout. V případě, že k němu již došlo a objevilo se krvácení, pamatujte na čtyři opatření, díky kterým situaci zvládnete. Ve většině případů pak bývá nutné vyhledat lékaře a následně podat infuzi s faktory srážlivosti.

(hak)

Zdroj: www.hemophilia.ca

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop