Velmi vzácné onemocnění spojené s deficitem faktoru XI

Zatímco typy hemofilie označované A a B jsou veřejnosti již poměrně známé, o tomto vzácném onemocnění slyšel málokdo. Jeho výskyt je nižší a bývá obvykle méně závažné. Na rozdíl od A a B však postihuje stejně často muže i ženy. Co ještě obnáší tato porucha?
Velmi vzácné onemocnění spojené s deficitem faktoru XI

Onemocnění spočívá ve vrozeném deficitu srážecího faktoru 11 (fXI) v krevní plazmě. Deficit v tomto případě znamená sníženou hladinu nebo úplné chybění faktoru. Deficit fXI vykazuje takzvanou autozomální dědičnost. To zjednodušeně řečeno znamená, že pokud je chybný gen přítomen u rodiče, syn i dcera mají stejnou možnost, že zdědí onemocnění. Jiná situace je u hemofilií A a B. Zde přítomnost odlišnosti genu na pohlavním chromozomu způsobuje, že se nemoc vyskytuje mnohem častěji u chlapců.

Mnoho podob

Některé dědičné choroby mají jasně dáno, zda k jejich vzniku stačí defektní gen od jednoho rodiče, či se musí sejít geny od obou. V případě deficitu fXI to tak ale není. I lidé nesoucí pouze jeden vadný gen (heterozygoti) mají deficit fXI, ovšem menší než osoby se dvěma vadnými geny (homozygoti). Stupeň deficitu srážecího faktoru XI přitom nutně nemusí odpovídat závažnosti onemocnění. Někteří jedinci s výrazně nižší hladinou fXI nemusí trpět opakovanými krváceními, zatímco u jiných s jen lehce sníženou hladinou může být srážlivost krve výrazně narušena. Vysvětlení pro toto pozorování zatím neznáme.

Běžnější, než si myslíme

Výskyt této nemoci v populaci je obtížné stanovit. Řada lidí nesoucích mutaci a třeba i vykazujících sníženou hladinu fXI není odhalena právě kvůli tomu, že se u nich neprojevují dostatečně výrazné příznaky krvácení. Množství diagnostikovaných případů v americké (a dá se předpokládat, že i české) populaci je okolo 1 nemocného na 100 000 obyvatel. To z tohoto onemocnění činí chorobu 10× vzácnější, než je hemofilie A. V některých izolovaných etnických skupinkách je ale deficit fXI daleko častější. Typickým příkladem jsou aškenázští Židé, kde výskyt u 8 % populace činí z deficitu fXI nejčastější genetickou chorobu.

Složitá léčba 

Nejednotnost v klinických projevech komplikuje nejen diagnostiku onemocnění, ale i jeho léčbu. Zatímco u hemofiliků A a B se dá z hladiny srážecího faktoru alespoň přibližně usuzovat na závažnost choroby a na množství faktoru, které je potřeba dodat, u deficitu fXI taková souvislost neplatí. Léčba se tak stanovuje především na základě osobní historie krvácení.

  • Doplňování faktoru XI je určeno hlavně pro ty, u kterých hrozí spontánní krvácení.
  • Pro specifické situace, jako je například akutní krvácení z nosu nebo příprava na chirurgický výkon, existují i jiné preparáty. Ty v organismu dočasně zlepší schopnost zástavy krvácení.

Obecně ale platí, že krvácení při deficitu fXI nebývá závažné a život ohrožující.

(luko)

Zdroje:
http://emedicine.medscape.com
www.hemophilia.ca

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop