Zimní sporty a hemofilie – jde to dohromady?

Všichni netrpělivě vyhlížíme první letošní sníh, abychom mohli nazout lyže nebo po dlouhé době provětrat sáňky. Lidé trpící hemofilií si mohou čerstvě napadnutý sníh užívat stejně jako všichni ostatní, jen by měli být opatrnější.
Zimní sporty a hemofilie – jde to dohromady?

Základní bezpečností tipy

Ať už se chystáte vyrazit na lyže, snowboard, či brusle, tyto rady vám přijdou vhod:

  • Nečekejte na poslední chvíli – už v předstihu začněte cvičit hlavně ty svalové skupiny, které budete při vámi vybraných zimních sportech potřebovat.
  • Před tím, než se pustíte do akce, zahřejte se – ideálně sestavou několika lehkých cviků.
  • Ujistěte se, že vaše vybavení je v pořádku a že vám správně sedí.
  • Dobře se oblékněte – noste vícero vrstev funkčního oblečení a nezapomeňte na čepici a rukavice.
  • Nepodceňujte sluníčko, i když je pod mrakem – vezměte si s sebou opalovací krém a sluneční brýle
  • Pro začátek si zajistěte hodiny s instruktorem – úplný začátečník se zraní spíš než jeho byť jen trochu zkušenější kolega.

A co pro svou bezpečnost můžete udělat při konkrétních zimních sportech?

Lyže a snowboard

Na sjezdovku si rozhodně nezapomeňte vzít helmu, telefon a svačinu. Noste jasné barvy a dbejte na správně seřízené vázání. Také jezděte jen na sjezdovkách, které odpovídají vašim schopnostem, a pravidelně odpočívejte.

Brusle

Bruslaři se nejčastěji zraní na nerovném ledu, popřípadě když se s někým srazí nebo pokud spadnou do ledové vody. Snažte se těmto situacím předejít tím, že si místo, kde budete bruslit, pečlivě vyberete.

Sáňky a boby

Bobování je zábavné bez ohledu na věk, tak si ho nenechte zkazit zbytečným zraněním. Ujistěte se, že je vaše vybavení v dobrém stavu – pokud ne, pořiďte si nové. Boby, které se dají řídit, jsou určitě bezpečnější. Také si vyberte ten správný svah, který nekončí na silnici a nejsou na něm kameny a stromy. Při jízdě zbytečně nevystrkujte nohy a ruce ze sáněk či bobu.

Pravidelná fyzická aktivita je pro zdraví nesmírně důležitá a to platí i pro lidi trpící hemofilií. Například proto, že svaly posílené cvičením pak poskytují ochranu před krvácením do kloubů. Kromě toho sportování zlepšuje výdrž, umožní zažít pocit vítězství a posiluje týmového ducha. Proto ani v zimě nevysedávejte doma a vyrazte ven.

(mak)

Zdroj: www.bidmc.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop