Život s hemofilií v otázkách a odpovědích

<p>Možná jste si již položili některou z následujících otázek a hledáte na ni odpověď.
Život s hemofilií v otázkách a odpovědích

Co mě nejvíce ohrožuje a čemu se mám vyvarovat?

Hemofilie je porucha srážlivosti krve a lidé s touto nemocí jsou nejvíce ohroženi krvácením. To může být vnější – z různých druhů ran – nebo vnitřní – do svalů, orgánů a kloubů. Právě krvácení do kloubů je nejčastějším problémem hemofiliků, a pokud je opakované, může vést až ke kloubnímu poškození. Lidé s hemofilií by se proto měli vyvarovat těžkých fyzických aktivit a situací, při kterých je vysoké riziko vzniku úrazu.

Mohu sportovat?

Nejenže lidé s hemofilií mohou sportovat, ale sport je jim dokonce doporučován. Přiměřená sportovní aktivita vede ke správnému vývoji kostí a k posilování svalů. Ty pak lépe chrání klouby před přetěžováním a nitrokloubním krvácením. Mezi sporty vhodné pro hemofiliky patří například plavání, chůze či badminton. Nedoporučují se kontaktní sporty, jako jsou fotbal, florbal nebo hokej, a dále sporty, kde je vyšší riziko pádu a úrazu, např. sjezdové lyžování a bruslení. Přizpůsobte sportovní aktivitu svojí fyzické kondici a zdravotnímu stavu. Svůj význam mají také ochranné pomůcky – helmy, chrániče atd.

Mohu cestovat do zahraničí?

V cestování vám nic nebrání, ale je nezbytné se na zahraniční cestu náležitě připravit.

  • Poraďte se o cestě se svým ošetřujícím lékařem.
  • Najděte si informace o zdravotním systému státu, kam chcete jet – zjistěte si, jaká je dostupnost zdravotní péče a kde je nejbližší nemocnice, resp. hemofilické centrum.
  • Vezměte si s sebou zprávu o svém zdravotním stavu v jazyce dané země.
  • Uzavřete si cestovní pojištění a neopomeňte se při tom zmínit, že máte hemofilii.

Jaké je riziko, že moje děti budou mít také hemofilii?

Hemofilie je ve většině případů dědičná nemoc, která postihuje pouze muže. Ženy mohou být bezpříznakové přenašečky. Muž, který má hemofilii, bude mít všechny syny zdravé a všechny jeho dcery budou přenašečky. Naopak žena, která je přenašečka, bude mít 50% riziko, že se jí narodí syn s hemofilií či dcera přenašečka.

Budu žít kratší dobu než lidé bez hemofilie?

V minulosti tomu tak bylo. Ale v současné době díky novým znalostem o hemofilii a lepším možnostem léčby je vysoce pravděpodobné, že se dožijete stejného věku jako lidé bez této nemoci.

Hemofilici mají šanci vést stejně kvalitní a stejně dlouhý život jako osoby bez hemofilie!

(mev)

Zdroj: www.haemophiliacare.co.uk< /A>

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop