Žloutenka typu C: jak je to se strašákem hemofiliků dnes?

V dřívějších dobách, kdy se hemofilie léčila pomocí přípravků z krve dárců, se mnoho lidí s touto poruchou nakazilo žloutenkou typu C. Moderní medicína toto riziko již dokázala eliminovat. Jenže jde o nemoc chronickou, a proto i v současnosti s ní stále ještě někteří hemofilici bojují.
Žloutenka typu C: jak je to se strašákem hemofiliků dnes?

Před rokem 1992 bylo až 80 % lidí trpících hemofilií nakažených žloutenkou. Jak je to možné? V té době totiž existovala jen jediná cesta, jak tuto chorobu (hemofilii) léčit – totiž krevní transfuzí a přípravky z ní vyrobenými. Jenže z krve dárců mohli hemofilici získat nejen potřebný faktor, ale také některé nemoci, neboť nebyla možnost, jak zajistit virovou bezpečnost takových léků. Jednou z nich bylo právě „céčko“. V dnešní době je riziko, že se někdo během léčby hemofilie nakazí žloutenkou, minimální. Za to vděčíme mnoha pokrokům medicíny a také podrobným testům, kterými musí všichni dárci krve projít.

Těžko předvídatelný nepřítel

Jakmile se člověk jednou nakazí žloutenkou typu C, je nesnadné předpovědět, co se stane dál. U jednotlivých pacientů se průběh nemoci dramaticky liší. Někteří se uzdraví sami i bez lékařského zásahu, jiným bohužel nemoc nenávratně poškodí játra. Začátek „céčka“ ovšem bývá často podobný. První příznaky připomínají chřipku a patří mezi ně:

  • únava,
  • bolest kloubů a svalů,
  • nevolnost.

Poté buď dochází k uzdravení, nebo nemoc pokračuje do chronického stadia. Přetrvávající žloutenka probíhá často nenápadně, ale způsobuje, že jsou jaterní buňky postupně nahrazovány vazivem. To nakonec může vést až úplnému selhání tohoto orgánu.

Léčba bývá dlouhá a náročná

K terapii žloutenky typu C se dříve používala především látka zvaná interferon. Ta dokáže zabránit viru, aby se množil a napadal další buňky. Dnes existují i modernější léčiva, ale stále platí, že proces uzdravování musí být dlouhodobý a bohužel má řadu nepříjemných vedlejších účinků. Jedná se mimo jiné o:

  • chřipkové příznaky,
  • horečky a zimnice,
  • nevolnost, zvracení a ztrátu chuti k jídlu,
  • deprese.

Ověřeno v praxi

Jak se s výše uvedenými obtížemi vyrovnat? Pacienti, kteří léčbou prošli, doporučují:

  • často odpočívat,
  • pít hodně vody,
  • vyhýbat se alkoholu a kofeinu,
  • jíst zdravě.

Je nutné počítat s tím, že během terapie bude mít člověk méně energie. Proto je dobré stanovit si priority a šetřit si síly především na ně.

Léčba chronické žloutenky C je náročná a zdlouhavá, ale život se zdravými játry za to určitě stojí.

(mak)

Zdroj:
www.hemaware.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop