Žloutenka typu C: jak je to se strašákem hemofiliků dnes?

V dřívějších dobách, kdy se hemofilie léčila pomocí přípravků z krve dárců, se mnoho lidí s touto poruchou nakazilo žloutenkou typu C. Moderní medicína toto riziko již dokázala eliminovat. Jenže jde o nemoc chronickou, a proto i v současnosti s ní stále ještě někteří hemofilici bojují.
Žloutenka typu C: jak je to se strašákem hemofiliků dnes?

Před rokem 1992 bylo až 80 % lidí trpících hemofilií nakažených žloutenkou. Jak je to možné? V té době totiž existovala jen jediná cesta, jak tuto chorobu (hemofilii) léčit – totiž krevní transfuzí a přípravky z ní vyrobenými. Jenže z krve dárců mohli hemofilici získat nejen potřebný faktor, ale také některé nemoci, neboť nebyla možnost, jak zajistit virovou bezpečnost takových léků. Jednou z nich bylo právě „céčko“. V dnešní době je riziko, že se někdo během léčby hemofilie nakazí žloutenkou, minimální. Za to vděčíme mnoha pokrokům medicíny a také podrobným testům, kterými musí všichni dárci krve projít.

Těžko předvídatelný nepřítel

Jakmile se člověk jednou nakazí žloutenkou typu C, je nesnadné předpovědět, co se stane dál. U jednotlivých pacientů se průběh nemoci dramaticky liší. Někteří se uzdraví sami i bez lékařského zásahu, jiným bohužel nemoc nenávratně poškodí játra. Začátek „céčka“ ovšem bývá často podobný. První příznaky připomínají chřipku a patří mezi ně:

  • únava,
  • bolest kloubů a svalů,
  • nevolnost.

Poté buď dochází k uzdravení, nebo nemoc pokračuje do chronického stadia. Přetrvávající žloutenka probíhá často nenápadně, ale způsobuje, že jsou jaterní buňky postupně nahrazovány vazivem. To nakonec může vést až úplnému selhání tohoto orgánu.

Léčba bývá dlouhá a náročná

K terapii žloutenky typu C se dříve používala především látka zvaná interferon. Ta dokáže zabránit viru, aby se množil a napadal další buňky. Dnes existují i modernější léčiva, ale stále platí, že proces uzdravování musí být dlouhodobý a bohužel má řadu nepříjemných vedlejších účinků. Jedná se mimo jiné o:

  • chřipkové příznaky,
  • horečky a zimnice,
  • nevolnost, zvracení a ztrátu chuti k jídlu,
  • deprese.

Ověřeno v praxi

Jak se s výše uvedenými obtížemi vyrovnat? Pacienti, kteří léčbou prošli, doporučují:

  • často odpočívat,
  • pít hodně vody,
  • vyhýbat se alkoholu a kofeinu,
  • jíst zdravě.

Je nutné počítat s tím, že během terapie bude mít člověk méně energie. Proto je dobré stanovit si priority a šetřit si síly především na ně.

Léčba chronické žloutenky C je náročná a zdlouhavá, ale život se zdravými játry za to určitě stojí.

(mak)

Zdroj:
www.hemaware.org

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop