Známí hemofilici – od historie po současnost

Hemofilie se dočkala značné pozornosti již v 19. století. Krvácivou poruchu totiž proslavila britská královna Viktorie. Nemoc se však nevyhýbá ani slavným lidem dneška. Důkazem jsou známí herci či sportovci, kteří hemofilií trpí.

Královna Viktorie byla nejen slavnou britskou panovnicí, ale také nositelkou hemofilie typu B. Právě ve spojitosti s královskou rodinou hovoříme o hemofilii jako o „královské nemoci“. Viktorie předala krvácivou poruchu svým potomkům a díky politickým sňatkům také všem významným královským rodinám v Evropě.

Dědičné prokletí

Jejímu synovi princi Leopoldovi byla hemofilie diagnostikována již v dětství. Princ se navzdory tehdejším nepříznivým vyhlídkám dožil dospělosti. Rok po narození prvního potomka však nešťastně uklouzl, poranil si hlavu a koleno a do rána zemřel na následky krvácení. Obdobný osud postihl i tři Viktoriiny pravnuky, kteří taktéž zemřeli na následky nezastavitelného krvácení. Dvojitou nepřízeň osudu zakusil i potomek ruského trůnu Alexej Nikolajevič. Od mala bojoval s příznaky krvácivého onemocnění, jehož původ můžeme vystopovat až k jeho prababičce Viktorii. Malý carevič však nezemřel na následky hemofilie. S ostatními členy rodiny byl popraven roku 1918. V té době už byl upoután na kolečkové křeslo.

Slavní s nemocnou krví 

  • Richard Burton. Herec, který ztvárnil nezapomenutelnou roli řeckého imperátora Antonia v historickém velkofilmu Kleopatra. V roce 1984 zemřel na následky mozkové mrtvice.
  • Alex Dowsett. Profesionální cyklista z Velké Británie, který několikrát vyhrál národní mistrovství v cyklistice a byl i velkou nadějí pro olympiádu v Londýně. Ta mu bohužel kvůli zranění utekla.
  • Barry Haarde. Amatérský cyklista ze Spojených států amerických se v 80. letech nakazil při krevních transfuzích virem HIV i hepatitidou C. Podstoupil úspěšnou léčbu a na důkaz silné vůle se rozhodl projet na svém milovaném kole celou Severní Ameriku. Své síly spojil s charitativní organizací, která mu pomohla vybírat peníze pro hemofiliky, ale také rozvracet mýty o tomto nepříjemném onemocnění.
  • Jesse Schrader. Profesionální americký baseballista, který se na vrchol dostal díky perfektní zdravotní péči o své tělo.
  • Alexendra Borstein. Americká herečka známá z filmů Italské prázdniny, Catwoman, Divoké kočky nebo Vrahouni, je nositelkou hemofilie.

U dalších známých osobností se onemocnění hemofilií pouze předpokládá. Neexistuje totiž dostatek důkazů, které by domněnku potvrdily. Jedná se například o amerického prezidenta Abrahama Lincolna, slavného mongolského nájezdníka Čingischána nebo o katolickou řeholnici matku Terezu.

(holi)

Zdroje:
missingfactor.weebly.com
news.sciencemag.org


HLEDÁŠ HELP? HEMOJUNIOR!

Dočetli jste až sem a stále vám něco chybí? Navštivte webové stránky Hemojunioru, který pomáhá dětem s hemofilií, jejim rodinám a přátelům. Staňte se našimi přáteli i vy!

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.

LÉČBA HEMOFILIE

Základem léčby hemofilie je umělé dodání srážecího faktoru, který v krvi osob s hemofilií chybí. U každého jednotlivce se musí léčba nastavit individuálně v závislosti na tíži onemocnění a aktuální hladině srážecího faktoru v krvi.

Centra pomoci

Všechna centra

ZPRAVODAJ

Aktuální novinky přímo do Vaší schránky.