Známí hemofilici – od historie po současnost

Hemofilie se dočkala značné pozornosti již v 19. století. Krvácivou poruchu totiž proslavila britská královna Viktorie. Nemoc se však nevyhýbá ani slavným lidem dneška. Důkazem jsou známí herci či sportovci, kteří hemofilií trpí.
Známí hemofilici – od historie po současnost

Královna Viktorie byla nejen slavnou britskou panovnicí, ale také nositelkou hemofilie typu B. Právě ve spojitosti s královskou rodinou hovoříme o hemofilii jako o „královské nemoci“. Viktorie předala krvácivou poruchu svým potomkům a díky politickým sňatkům také všem významným královským rodinám v Evropě.

Dědičné prokletí

Jejímu synovi princi Leopoldovi byla hemofilie diagnostikována již v dětství. Princ se navzdory tehdejším nepříznivým vyhlídkám dožil dospělosti. Rok po narození prvního potomka však nešťastně uklouzl, poranil si hlavu a koleno a do rána zemřel na následky krvácení. Obdobný osud postihl i tři Viktoriiny pravnuky, kteří taktéž zemřeli na následky nezastavitelného krvácení. Dvojitou nepřízeň osudu zakusil i potomek ruského trůnu Alexej Nikolajevič. Od mala bojoval s příznaky krvácivého onemocnění, jehož původ můžeme vystopovat až k jeho prababičce Viktorii. Malý carevič však nezemřel na následky hemofilie. S ostatními členy rodiny byl popraven roku 1918. V té době už byl upoután na kolečkové křeslo.

Slavní s nemocnou krví 

  • Richard Burton. Herec, který ztvárnil nezapomenutelnou roli řeckého imperátora Antonia v historickém velkofilmu Kleopatra. V roce 1984 zemřel na následky mozkové mrtvice.
  • Alex Dowsett. Profesionální cyklista z Velké Británie, který několikrát vyhrál národní mistrovství v cyklistice a byl i velkou nadějí pro olympiádu v Londýně. Ta mu bohužel kvůli zranění utekla.
  • Barry Haarde. Amatérský cyklista ze Spojených států amerických se v 80. letech nakazil při krevních transfuzích virem HIV i hepatitidou C. Podstoupil úspěšnou léčbu a na důkaz silné vůle se rozhodl projet na svém milovaném kole celou Severní Ameriku. Své síly spojil s charitativní organizací, která mu pomohla vybírat peníze pro hemofiliky, ale také rozvracet mýty o tomto nepříjemném onemocnění.
  • Jesse Schrader. Profesionální americký baseballista, který se na vrchol dostal díky perfektní zdravotní péči o své tělo.
  • Alexendra Borstein. Americká herečka známá z filmů Italské prázdniny, Catwoman, Divoké kočky nebo Vrahouni, je nositelkou hemofilie.

U dalších známých osobností se onemocnění hemofilií pouze předpokládá. Neexistuje totiž dostatek důkazů, které by domněnku potvrdily. Jedná se například o amerického prezidenta Abrahama Lincolna, slavného mongolského nájezdníka Čingischána nebo o katolickou řeholnici matku Terezu.

(holi)

Zdroje:
missingfactor.weebly.com
news.sciencemag.org

Novinky

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop