Známí hemofilici – od historie po současnost

Hemofilie se dočkala značné pozornosti již v 19. století. Krvácivou poruchu totiž proslavila britská královna Viktorie. Nemoc se však nevyhýbá ani slavným lidem dneška. Důkazem jsou známí herci či sportovci, kteří hemofilií trpí.
Známí hemofilici – od historie po současnost

Královna Viktorie byla nejen slavnou britskou panovnicí, ale také nositelkou hemofilie typu B. Právě ve spojitosti s královskou rodinou hovoříme o hemofilii jako o „královské nemoci“. Viktorie předala krvácivou poruchu svým potomkům a díky politickým sňatkům také všem významným královským rodinám v Evropě.

Dědičné prokletí

Jejímu synovi princi Leopoldovi byla hemofilie diagnostikována již v dětství. Princ se navzdory tehdejším nepříznivým vyhlídkám dožil dospělosti. Rok po narození prvního potomka však nešťastně uklouzl, poranil si hlavu a koleno a do rána zemřel na následky krvácení. Obdobný osud postihl i tři Viktoriiny pravnuky, kteří taktéž zemřeli na následky nezastavitelného krvácení. Dvojitou nepřízeň osudu zakusil i potomek ruského trůnu Alexej Nikolajevič. Od mala bojoval s příznaky krvácivého onemocnění, jehož původ můžeme vystopovat až k jeho prababičce Viktorii. Malý carevič však nezemřel na následky hemofilie. S ostatními členy rodiny byl popraven roku 1918. V té době už byl upoután na kolečkové křeslo.

Slavní s nemocnou krví 

  • Richard Burton. Herec, který ztvárnil nezapomenutelnou roli řeckého imperátora Antonia v historickém velkofilmu Kleopatra. V roce 1984 zemřel na následky mozkové mrtvice.
  • Alex Dowsett. Profesionální cyklista z Velké Británie, který několikrát vyhrál národní mistrovství v cyklistice a byl i velkou nadějí pro olympiádu v Londýně. Ta mu bohužel kvůli zranění utekla.
  • Barry Haarde. Amatérský cyklista ze Spojených států amerických se v 80. letech nakazil při krevních transfuzích virem HIV i hepatitidou C. Podstoupil úspěšnou léčbu a na důkaz silné vůle se rozhodl projet na svém milovaném kole celou Severní Ameriku. Své síly spojil s charitativní organizací, která mu pomohla vybírat peníze pro hemofiliky, ale také rozvracet mýty o tomto nepříjemném onemocnění.
  • Jesse Schrader. Profesionální americký baseballista, který se na vrchol dostal díky perfektní zdravotní péči o své tělo.
  • Alexendra Borstein. Americká herečka známá z filmů Italské prázdniny, Catwoman, Divoké kočky nebo Vrahouni, je nositelkou hemofilie.

U dalších známých osobností se onemocnění hemofilií pouze předpokládá. Neexistuje totiž dostatek důkazů, které by domněnku potvrdily. Jedná se například o amerického prezidenta Abrahama Lincolna, slavného mongolského nájezdníka Čingischána nebo o katolickou řeholnici matku Terezu.

(holi)

Zdroje:
missingfactor.weebly.com
news.sciencemag.org

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop