Zubní péče u hemofiliků aneb Jak předejít krvácení

Lidé s poruchami krevní srážlivosti mohou mít stejné problémy s chrupem jako kdokoli jiný. Nicméně mnoho hemofiliků se obává čištění zubů kartáčkem a používání zubní nitě. Mají strach, že si tím sami způsobí krvácení. Obavy jsou ale zbytečné. Naopak bez čištění se zuby kazí.
Zubní péče u hemofiliků aneb Jak předejít krvácení

Za potíže může plak

V případě kazu vznikají v zubech dutinky. Dochází k tomu tehdy, pokud se důkladně neodstraní zubní plak. To je lepivá vrstva s bakteriemi na povrchu zubů. Tyto bakterie mění cukry z potravy na kyseliny, které pak svým škodlivým působením narušují povrch zubu a dávají tak vznikat dutinkám. Plak také způsobuje onemocnění dásní, které se může projevit jejich krvácením. To vůbec nejčastěji nastává v místech obtížného přístupu kartáčku, proto je pravidelná a pečlivá péče (s použitím zubního kartáčku a nitě či mezizubního kartáčku) o chrup nezbytná.

Ve znamení důslednosti

Jak nejlépe se můžeme o své zuby starat? 

  • Čištění chrupu stačí provádět dvakrát denně, ráno a večer.
  • Očista kartáčkem by měla trvat zhruba dvě minuty, zásadní je správně zvolená technika.
  • Pomocí dentální nitě či raději mezizubního kartáčku se pak snadno odstraní zbytky potravy z mezizubních prostor.
  • Vhodné je neopomíjet pravidelně a odborně prováděnou dentální hygienu.

Nevíte-li si rady, jak o svůj chrup pečovat, je vhodné poradit se se stomatologem.

Myslete na správnou stravu 

Velký přínos pro zdravé zuby představuje kromě čištění zubů také konzumace vyvážené stravy. Lízátka a další sladkosti je vhodné jíst jen málo, jelikož přinášejí bakteriím v ústech zdroj k tvorbě kyselin. Pravidelné čištění zubů pomáhá v prevenci vzniku krvácení, strach z něj tedy mít nemusíte. Pomoci může i konzumace potravin s menším obsahem cukru a pravidelné návštěvy zubního lékaře (přibližně jednou za šest až dvanáct měsíců). Lidé s rovnátky by se měli řídit radami odborníků a vyhýbat se nevhodným potravinám.

(ave)

Zdroj:
www.hog.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop