6 kroků k zástavě nečekaného krvácení u hemofilika

Hemofilie je dědičná nemoc projevující se sníženou srážlivostí krve. To ovšem neznamená, že člověk s touto chorobou může vykrvácet z jakékoliv malé rány.
6 kroků k zástavě nečekaného krvácení u hemofilika

Hemofilie je dědičná nemoc projevující se sníženou srážlivostí krve. To ovšem neznamená, že člověk s touto chorobou může vykrvácet z jakékoliv malé rány. Porušená srážlivost se nejvíce projevuje u cév středního kalibru, zejména v končetinách. Připomeňme si nyní první pomoc při krvácení v několika hlavních krocích.

1. Klid

Klid je potřebný pro správné zahojení poškozené cévy. U nečekaného krvácení je zapotřebí dodržovat následující postupy:

  • Při krvácení do loketního kloubu musí být postižená končetina v klidu a bez jakékoliv zátěže (např. nošení tašek).
  • Objeví-li se krvácení do dolní končetiny, je nutný klid na lůžku a omezení pohybu.

2. Led

Ledováním postižené oblasti dosáhnete snížení bolestivosti, svalového napětí a otoku v místě poranění. Led můžete použít v mnoha formách:

  • K chlazení je vhodný pytlík se zmraženou zeleninou nebo do nádoby se studenou vodou nasypte rozdrcené kostky a postižené místo ponořte.
  • Nikdy nechlaďte déle než 15 minut, v ráně může dojít k zástavě krevního oběhu a k odumření zdravých buněk.
  • Led nikdy nepřikládejte přímo na otevřenou ránu! Mohlo by dojít k infekci, která by léčbu značně zkomplikovala.

3. Znehybnění

Postižené místo, nejčastěji kloub, je potřeba alespoň částečně znehybnit – k tomuto účelu nejlépe slouží obinadla. Dávejte si však pozor, abyste ránu příliš nezaškrtili. Bude-li se otok dále zvětšovat, může dojít k utlačení cév a odumření tkáně. Znehybnění tlumí bolest a zejména u dětí slouží jako prevence dalšího poranění.

4. Komprese

Stlačením cév dojde k omezení krvácení, je však potřeba se vyvarovat příliš silného zaškrcení elastickým obinadlem. Kompresí velkého množství cév může dojít k odumírání zdravých buněk. Pokud jsme obvaz více utáhli, poznáme to snadno podle bledosti a chladu postiženého místa.

5. Poloha

Postiženou končetinu je dobré držet nad úrovní srdce, nejlépe je podložit ji třeba polštáři. Z rány bude dobře odtékat krev i zánětlivý otok a léčba se tím urychlí. Pozor však na přílišné odkrvení končetiny.

6. Podání srážlivých faktorů

Nemocní s hemofilií jsou velmi bedlivě sledováni ošetřujícím lékařem a podle závažnosti jejich poruchy jsou jim preventivně podávány chybějící srážlivé faktory. Při větším krvácení je však často nutná hospitalizace. 

Jak vidíte, pomoc hemofilikům při nečekaném krvácení není tak složitá, jak se na první pohled zdá. Je však potřeba dodržovat zaručené postupy a při zhoršení stavu raději navštívit lékaře.

(holi)

Zdroj: www.hemophilia.ca

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop