Aby se zubní ošetření nestalo noční můrou

Návštěva zubní ordinace není zábavnou kratochvílí pro nikoho. U pacientů s hemofilií však navíc hrozí riziko v podobě nezastavitelného krvácení. Má-li zubní ošetření a hojení u těchto jedinců proběhnout bez komplikací, musí být na stomatologický zásah optimálně připraveni.
Aby se zubní ošetření nestalo noční můrou

Péče o pacienty s hemofilií je jiná v tom, že případné invazivní ošetření je třeba konzultovat s ošetřujícím hematologem. Hrozí totiž riziko krvácení, které může dříve či později po zákroku nastat a samovolně se nezastaví. „Snažíme se o to, aby ošetření bylo co nejšetrnější. Pacienti jsou ošetřováni v lokální anestezii, tedy při vědomí. Záleží na tíži onemocnění, tedy kolik procent srážlivého faktoru danému pacientovi zbývá,“ vysvětluje MUDr. Karel Chleborád, který už od roku 2007 působí na Dětské stomatologické klinice v Motole.

Zatímco u lehkých hemofiliků zpravidla příprava na zubní ošetření není nutná, u středně těžkých a těžkých pacientů s hemofilií je nezbytná. Přípravu provádí ošetřující hematolog, který u hemofilika zjistí aktuální hladinu koagulačních faktorů a na základě toho stanoví, jaké množství chybějícího faktoru je třeba před zásahem stomatologa aplikovat. Podání profylaktické léčby tak umožní hladký průběh ošetření.

Moderní preparáty zajišťují hemofilikům komfortní zubní péči

Právě díky moderní léčbě, která v posledních desetiletích prošla zásadním vývojem a díky níž je dnes možné se závažným krvácivým onemocněním žít téměř bez omezení, je i zubní ošetření pro hemofiliky mnohem snesitelnější než dříve. „Před dvaceti lety byli hemofilici ošetřováni velmi často pouze v celkové anestezii při hospitalizaci. Jelikož tkáňové lepidlo, které se aplikuje do rány po ošetření, bylo v kapalném stavu, bylo nutné před ošetřením zhotovit v zubní laboratoři takzvanou krycí desku z plastu, aby se lepidlo udrželo v místě rány. Deska se po ošetření upevnila na jednu čelist pomocí zinkoxideugenolové pasty, která se nechala ztuhnout v ústech. Pacient musel po šetření požívat 10 dní pouze kašovitou stravu,“ vzpomíná MUDr. Karel Chleborád.

Moderní tkáňové lepidlo má houbovitou konzistenci a po aplikaci není nutné překrývat ránu krycí deskou. To vede k rychlejšímu a lepšímu výsledku hojení a minimalizaci rizika poranění při pohybu krycí desky. Zároveň je pro pacienta výrazně komfortnější také pooperační fáze, což potvrzuje i Blanka, maminka dnes 11letého chlapce s hemofilií: „Když bylo synovi 5 let, byli jsme na větším zákroku ve FN Motol kvůli ošetření stoličky. Z důvodu hrozícího zánětu – zub byl hodně zkažený – lékařka přistoupila k extrakci zubu. Na hematologii byl synovi aplikován koncentrát před zákrokem, poté mu zub na oddělení vytrhli, ránu zalepili tkáňovým lepidlem a zašili. Po tomto zákroku několik dnů jedl měkčí stravu, aby si ránu po vytržení zubu znovu neporanil.“

Když hemofilika nečekaně rozbolí zub…

I lidem s krvácivým onemocněním se samozřejmě stává, že je zničehonic rozbolí zub nebo u nich dojde k jiné zdravotní nepříjemnosti, která vyžaduje akutní zásah zubaře. Není ovšem výjimkou, že „běžný“ stomatolog se pacienta s hemofilií bojí ošetřit. U méně zkušeného či nedostatečně poučeného zubního lékaře tak může být výsledek ošetření dramatický. „Synovi stomatolog odvrtal zoubek tak moc, že to začalo krvácet tak, že skončil v celkové anestezii a s vytržením sousedících zubů. Kvůli tomu přišel předčasně o první zoubky a musel nosit několik let různé mezerníky a rovnátka. Z pohledu odborníků zde chyběla konzultace s hematologií,“ uvádí Katka, maminka dnes 15letého hemofilika.

V případě akutního zákroku je tedy bezpodmínečně nutné, aby ošetřující stomatolog byl o krvácivé chorobě včas informován. Na základě toho se musí rozhodnout, jestli je schopen ošetření provést, nebo zda musí pacienta odeslat na pracoviště, kde se o hemofiliky umějí postarat.

(jez)

Spolupráce na článku: MUDr. Karel Chleborád a pacientské sdružení Hemojunior

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop