Bezpečný domov je pro dítě důležitý. U dětí s hemofilií to platí dvojnásob

Pro každého rodiče je nemoc dítěte vždy stresovou záležitostí, obzvlášť když se jedná o nemoc na celý život. V dnešní době se hemofilie nedá vyléčit, ale lze ji velmi úspěšně léčit
Bezpečný domov je pro dítě důležitý. U dětí s hemofilií to platí dvojnásob

Pro každého rodiče je nemoc dítěte vždy stresovou záležitostí, obzvlášť když se jedná o nemoc na celý život. V dnešní době se hemofilie nedá vyléčit, ale lze ji velmi úspěšně léčit a osoby s hemofilií mohou žít plnohodnotný život. Přesto je vhodná jistá opatrnost. Jak tedy pečovat o malé dítě s diagnostikovanou hemofilií? Mohou vám pomoci jednoduché úpravy vaší domácnosti a další maličkosti. Váše dítě tak bude v bezpečí.

Třináct tipů pro zvýšení bezpečí (nejen) domova pro dítě s hemofilií:

  1. První i každé další botky všech malých dětí by měly být kvalitní, aby se správně vyvíjela nožní klenba. U dětí s hemofilií jsou vhodnější botky kotníkové, aby se chránily kotníky před podvrtnutím.

  2. Když se dítě učí chodit, odstraňte z jeho dosahu vše, o co by se mohlo poranit nebo na sebe svrhnout.

  3. Pro malé dítě s hemofilií, které se učí chodit, jsou vhodné chrániče kolínek a loktů, aby pády nebyly tak tvrdé. Do kalhot je možné všít do oblasti zadečku měkkou vložku – zmírní se tak dopady a vaše dítě bude mít mnohem méně modřin.

  4. Ostré rohy a hrany dveří, stolu a ostatního nábytku olepte bezpečnostní páskou.

  5. Pokud máte v bytě schody, dejte před ně branku, aby se na ně malý osoba s hemofilií nedostal bez vašeho vědomí a nespadl, takový úraz by mohl způsobit velmi závažné krvácení.

  6. V koupelně nalepte na zem i do vany či sprchového koutu protiskluzovou podložku, aby dítě neuklouzlo. Dokud není dost velké, aby se zcela bezpečně dostalo samo z vany, vždy mu raději asistujte.

  7. Dbejte na používání ochranné přilby při jízdě na kole a bruslích.

  8. Zabraňte možnému pádu z postýlky jejím důsledným zavíráním, u starších dětí spících ve velké posteli je vhodné ochranné zábradlí.

  9. Upozorněte rodiče kamarádů svého dítěte s hemofilií na jeho nemoc, ostatní děti by měly vědět o tom, že se nesmí prát a hrát hry, kde dochází k tvrdšímu fyzickému kontaktu.

  10. Poraďte se s dalšími rodiči dětí s hemofilií, jaké mají tipy na bezpečnost svých dětí. Často to bývají maličkosti, které velmi dobře poslouží.

  11. Děti s hemofilií by měly být očkovány proti žloutence typu A a B. Žloutenka typu B je v ČR zahrnuta v povinném očkovacím kalendáři a jsou proti ní očkovány všechny děti. Žloutenka typu A patří mezi očkování dobrovolná, hrazená pacientem.

  12. Osoby s hemofilií mohou mít po očkování velké modřiny v místě aplikace očkovací látky. Chlazení místa vpichu ihned po očkování zmenšuje tvořící se modřinu. Lékař by měl použít co nejmenší jehlu k aplikaci očkovací látky. U osob s těžkou formou hemofilie je někdy nutné podání léčby navíc před očkováním – o tom by vás ale jistě poučil hematolog starající se o vaše dítě.

  13. Dbejte na racionální stravu vašeho dítěte, dítě s nadváhou více namáhá klouby a ty jsou potom více ohroženy krvácením.

(vesa)

Zdroj: www.hemophilia.org

Navštivte také: agenturydomacipece.cz 

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop