Čeká vaše dítě profylaktická léčba hemofilie? Nebojte se jí!

Pokud byla u vašeho potomka zjištěna hemofilie, jistě vás tato novinka zaskočila. Rozhodně nejde o příjemné zjištění, ale nemusíte zoufat.
Čeká vaše dítě profylaktická léčba hemofilie? Nebojte se jí!

Pokud byla u vašeho potomka zjištěna hemofilie, jistě vás tato novinka zaskočila. Rozhodně nejde o příjemné zjištění, ale nemusíte zoufat. Dobrou zprávou je, že v dnešní době je k dispozici bezpečná léčba, kterou je navíc v potřebných případech možné podávat i preventivně.

Profylaxi ano, či ne?

Profylaktické podávání chybějícího faktoru srážlivosti má předejít závažnému krvácení. Profylaxe je určena především dětem s těžkou formou hemofilie. Zhodnotit, zda je pro vaše dítě profylaktická léčba tou nejlepší možností, by měl hematolog v hemofilickém centru. Ten vezme při rozhodování v úvahu hladinu srážecího faktoru v krvi, tíži a četnost krvácení či to, zda dítě krvácí samovolně, a některé další údaje. Pokud vše hovoří pro těžkou hemofilii, bude dítěti nabídnuta profylaktická léčba. Tu bývá nutné zahájit již ve velmi raném věku. Jen tak se předejde nepříjemným komplikacím a poškození kloubů.

Méně krvácení díky profylaxi

Výsledky profylaktického podávání faktorů srážlivosti hovoří jasnými čísly. V dnešní době se díky profylaxi v České republice podařilo u těžkých hemofiliků snížit průměrný počet krvácení na čtyři epizody za rok. Část dětí s těžkou hemofilií na profylaktické léčbě však nekrvácela ani jednou za rok.

Jak profylaktická léčba probíhá a na co se připravit?

Lék na hemofilii – infuze s faktorem srážlivosti – se při profylaktické léčbě podávají nejčastěji 2–3krát týdně. Podání koncentrátu je nitrožilní a může probíhat buď v hemofilickém centru, nebo i doma.

Po zahájení profylaxe hematolog zhodnotí stav dítěte i to, jak nemoc na léčbu odpovídá, a určí, jak často bude nutné infuze podávat. Hemofilie je onemocnění na celý život, léčba obvykle doprovází dítě po celé dětství, o přesné délce trvání profylaktické léčby rozhodne ošetřující hematolog. Pokud budete mít k profylaktické léčbě svého dítěte jakékoliv dotazy, neváhejte se ptát. Lékař i ošetřující personál vám na všechny otázky rádi odpoví.

Pro rodiče je velmi náročné vidět, jak se jejich dítě potýká s chronickou nemocí. Přesto by si ale měli uvědomit, že moderní léčba předchází projevům krvácení i pozdějším komplikacím. Díky profylaxi tak mohou i děti s těžkou hemofilií prožít plnohodnotné dětství.

(hak)

Zdroje:
www.hemaware.org
zdravi.e15.cz

Novinky

Jak funguje moderní léčba hemofilie

Jak funguje moderní léčba hemofilie

Hemofilie je dědičné onemocnění, které se projevuje zvýšenou krvácivostí. Jeho podstatou je nedostatek až úplná absence srážecích faktorů VIII nebo IX v plazmě. Znalost podstaty nemoci nám pomohla přijít s účinnou terapií, která za posledních 60 let ušla neuvěřitelný kus cesty. Jak vznikají rekombinantní léčiva a co znamená, když má lék prodloužený poločas rozpadu?
20. 4. 2022
Jak dokážou agentury domácí zdravotní péče pomoci hemofilikům?

Jak dokážou agentury domácí zdravotní péče pomoci hemofilikům?

Pro pacienty s hemofilií je užitečné vědět, že pokud se ocitnou v situaci, kdy si nejsou schopní sami zajistit aplikaci léku nebo další související ošetření, mohou využít pomoci agentur domácí zdravotní péče. Kdo může ošetření v domácím prostředí předepsat? Jak dokážou kvalifikované sestry svou návštěvou podpořit rodiny malých hemofiliků? Kde hledat potřebné kontakty?
25. 9. 2021

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
drop drop drop