Cestování je radost. I s hemofilií!

Hemofilie je nemoc, která ovlivňuje mnoho sfér lidského života. Mohlo by se zdát, že cestování s ní je nemožné. Ale není tomu tak. Jen je potřeba se na putování pořádně připravit.

Zavazadlo hemofilika se bude odlišovat hlavně cestovní lékárnou. Sami nejlépe víte, co potřebujete, a co by tedy tato speciální část vaší bagáže měla obsahovat.

  • Všechny preparáty a vybavení vozte z domova, protože v jiných zemích může být drahé nebo také nemusí být vůbec k sehnání.
  • U léků, které užíváte pravidelně, počítejte s dostatečnou rezervou. Je dobré s sebou mít i recept na srážecí faktor navíc.
  • Hodit se mohou též chladicí sáčky a elastická obinadla.
  • Každá lékárna hemofilika by měla obsahovat také léky proti bolesti, které vám doporučil lékař. Ty, které se dají běžně koupit, totiž mohou srážení krve prodlužovat, a proto by je lidé s hemofilií neměli vůbec užívat.
  • Při balení se řiďte doporučeným skladováním konkrétních přípravků.

Vše potřebné v příručním zavazadle

Při cestování mějte vždy u sebe identifikační kartičku s údaji o své nemoci. Pokud letíte letadlem, všechny nezbytné léky a pomůcky si zabalte do příručního zavazadla. Budete potřebovat také dopis od svého lékaře, ve kterém bude vysvětleno, co s sebou vezete, proč a jaké následky by mohlo mít, pokud tyto věci nebudete mít při ruce. Před odletem si prostudujte, co je povoleno s sebou v příručním zavazadle mít, a pokud něco z vaší cestovní lékárny tyto předpisy nesplňuje, kontaktujte přepravce.

Důležité dokumenty

Dále se svým lékařem sepište informace o nemoci, jak se běžně projevuje a jak se léčí. To vám přijde vhod, pokud byste se dostali do situace, kdy nebudete schopní toto sami sdělit. Všechny dokumenty by samozřejmě měly být minimálně v angličtině, ale ještě lépe v řeči země, do které cestujete. Nakonec by v dopise měl být i kontakt na vašeho ošetřujícího lékaře nebo centrum, ve kterém se léčíte. Vyřizování víza a hlavně pak zdravotního pojištění nenechávejte na poslední chvíli. Včas si také zjistěte kontaktní informace (jméno, adresu a telefonní číslo) center léčících hemofilii, která budou v okolí vaší trasy a ubytování.

Cestování a dovolená jsou věci, na které se lidé těší. Nenechte si je pokazit jen proto, že trpíte hemofilií. Stačí důkladná příprava a do světa můžete vyrazit bez obav. 

(mak)

Zdroj: 
www.wfh.org


HLEDÁŠ HELP? HEMOJUNIOR!

Dočetli jste až sem a stále vám něco chybí? Navštivte webové stránky Hemojunioru, který pomáhá dětem s hemofilií, jejim rodinám a přátelům. Staňte se našimi přáteli i vy!

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.

LÉČBA HEMOFILIE

Základem léčby hemofilie je umělé dodání srážecího faktoru, který v krvi osob s hemofilií chybí. U každého jednotlivce se musí léčba nastavit individuálně v závislosti na tíži onemocnění a aktuální hladině srážecího faktoru v krvi.

Centra pomoci

Všechna centra

ZPRAVODAJ

Aktuální novinky přímo do Vaší schránky.