Cestování je radost. I s hemofilií!

Hemofilie je nemoc, která ovlivňuje mnoho sfér lidského života. Mohlo by se zdát, že cestování s ní je nemožné. Ale není tomu tak. Jen je potřeba se na putování pořádně připravit.
Cestování je radost. I s hemofilií!

Zavazadlo hemofilika se bude odlišovat hlavně cestovní lékárnou. Sami nejlépe víte, co potřebujete, a co by tedy tato speciální část vaší bagáže měla obsahovat.

  • Všechny preparáty a vybavení vozte z domova, protože v jiných zemích může být drahé nebo také nemusí být vůbec k sehnání.
  • U léků, které užíváte pravidelně, počítejte s dostatečnou rezervou. Je dobré s sebou mít i recept na srážecí faktor navíc.
  • Hodit se mohou též chladicí sáčky a elastická obinadla.
  • Každá lékárna hemofilika by měla obsahovat také léky proti bolesti, které vám doporučil lékař. Ty, které se dají běžně koupit, totiž mohou srážení krve prodlužovat, a proto by je lidé s hemofilií neměli vůbec užívat.
  • Při balení se řiďte doporučeným skladováním konkrétních přípravků.

Vše potřebné v příručním zavazadle

Při cestování mějte vždy u sebe identifikační kartičku s údaji o své nemoci. Pokud letíte letadlem, všechny nezbytné léky a pomůcky si zabalte do příručního zavazadla. Budete potřebovat také dopis od svého lékaře, ve kterém bude vysvětleno, co s sebou vezete, proč a jaké následky by mohlo mít, pokud tyto věci nebudete mít při ruce. Před odletem si prostudujte, co je povoleno s sebou v příručním zavazadle mít, a pokud něco z vaší cestovní lékárny tyto předpisy nesplňuje, kontaktujte přepravce.

Důležité dokumenty

Dále se svým lékařem sepište informace o nemoci, jak se běžně projevuje a jak se léčí. To vám přijde vhod, pokud byste se dostali do situace, kdy nebudete schopní toto sami sdělit. Všechny dokumenty by samozřejmě měly být minimálně v angličtině, ale ještě lépe v řeči země, do které cestujete. Nakonec by v dopise měl být i kontakt na vašeho ošetřujícího lékaře nebo centrum, ve kterém se léčíte. Vyřizování víza a hlavně pak zdravotního pojištění nenechávejte na poslední chvíli. Včas si také zjistěte kontaktní informace (jméno, adresu a telefonní číslo) center léčících hemofilii, která budou v okolí vaší trasy a ubytování.

Cestování a dovolená jsou věci, na které se lidé těší. Nenechte si je pokazit jen proto, že trpíte hemofilií. Stačí důkladná příprava a do světa můžete vyrazit bez obav. 

(mak)

Zdroj: 
www.wfh.org

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop