Cestování s hemofilií aneb Na co nezapomenout a co přibalit

Mnoho hemofiliků by rádo cestovalo, ale bojí se. Dnes už jsou obavy zbytečné. Díky vzájemně propojené síti středisek léčby může do zahraničí vyrazit i člověk s poruchami srážlivosti krve. Jen to chce vše plánovat trochu dopředu.
Cestování s hemofilií aneb Na co nezapomenout a co přibalit

K létu neodmyslitelně patří dovolená, často spojená s příležitostí podívat se do jiných zemí. Lidé s poruchami krevní srážlivosti však mohou v souvislosti s cestami pociťovat stres spojený s nejistotou ohledně rizik svého zdravotního stavu. Důkladná příprava a plán pro řešení krizových situací jim ale pomůže zajistit poklidný průběh akce a sníží obavy spojené s jejich zdravotním omezením. 

Pomocná ruka napříč světem 

Každý hemofilik navštěvuje v rámci své léčby HTC středisko (centrum pro léčbu hemofilie) nebo CCC středisko (centrum komplexní péče), a proto může se ještě před cestou poradit s lékařem o specifikách oblasti, do které cestuje. Střediska jsou navzájem propojena, takže vaše „domácí“ centrum může zkontaktovat HTC ústav v místě, kam se chystáte. Je také dobré si zjistit, zda se HTC ve vaší prázdninové destinaci nespecializuje pouze na dospělé, nebo naopak jen na děti. Důležité je, aby hemofilik nebo jeho rodiče měli povědomí o tom, jakým typem a stupněm závažnosti hemofilie trpí a jak postupovat v případě krvácivé příhody nebo zranění obecně.

Ohlaste se předem

HTC nejbližší vašemu místu pobytu naleznete na stránkách www.wfh.org. Vpravo nahoře klikněte na záložku „Resources“ a z nabídky vlevo vyberte „Find a Treatment Center“. Jakmile si zvolíte, pošlete na danou adresu mail nebo dopis, ve kterém popíšete, jaká porucha srážení se vás přesně týká, jakou užíváte léčbu a jak dlouho budete v místě pobývat. Na samotnou cestu si pak nechte od lékaře vystavit alespoň krátkou lékařskou zprávu pro celní úřady a letištní kontrolu. Vzory těchto zpráv v angličtině můžete najít na adrese http://www.wfh.org/en/page.aspx?pid=904

Co by nemělo chybět 

  • Vezměte s sebou odborníkem ověřenou zprávu s detaily o svém zdravotním stavu pro lékaře v místě svého pobytu.
  • Na cesty si berte všechna léčiva, která používáte. V jiné zemi by nemusela být dostupná nebo by mohla být velmi drahá.
  • Při přesunu letadlem nedávejte léky do zavazadlovém prostoru. Mohlo by dojít k jejich znehodnocení, například teplotními podmínkami.
  • Mějte s sebou lékařem potvrzenou zprávu o svých potížích pro celní úřady nebo letištní kontrolu.
  • Nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění, které zohlední váš zdravotní stav.
  • Spojte se dopředu s HTC střediskem v oblasti, do které míříte. U příslušné národní asociace hemofiliků se lze se též informovat na standardy léčby. 

Cestujte s chytrou aplikací

Zajímavou (nejen) cestovatelskou pomůcku pro hemofiliky představuje aplikace Hemophilia Travel Guide. Je vyvinutá pro tablety a mobilní telefony využívající operační systém Android. Pomocí ní můžete vyhledávat nejbližší HTC střediska, zkontrolovat svůj cestovní checklist nebo se pomocí SOS tlačítka spojit přímo s lékařskou pomocí. Aplikaci lze stáhnout na adrese https://play.google.com.

Pokud máte toulavé nohy, hemofilie rozhodně není nepřekonatelnou překážkou. S pomocí sítě lékařských a podpůrných institucí prakticky po celém světě se hemofilikům otevřely velké cestovatelské možnosti. Jedinou omezující skutečností je už jen nutnost plánovat dopředu a počítat se všemi možnými eventualitami.

(marz) 

Zdroje:
www.hemophilia.org
http://hemophilia-travel-guide.android.informer.com/
www.wfh.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop