Co by měl každý učitel vědět o žákovi hemofilikovi

Učitelé se mohou stát vašimi velkými spojenci v boji za bezpečí a úspěch vašich ratolestí ve škole. Napřed se ale musíte postarat o to, aby se pedagog dozvěděl o malém hemofilikovi vše důležité.
Co by měl každý učitel vědět o žákovi hemofilikovi

Učitelé se mohou stát vašimi velkými spojenci v boji za bezpečí a úspěch vašich ratolestí ve škole. Napřed se ale musíte postarat o to, aby se pedagog dozvěděl o malém hemofilikovi vše důležité. Většina učitelů je velmi ochotných vyjít dětem se speciálními zdravotními potřebami vstříc.

Přestože je ve třídě velký počet žáků, přesvědčte učitele o tom, že pozornost, kterou vašemu dítěti věnuje, rozhodně nebude na úkor ostatních. 

Informace můžete učiteli předat ústně, vhodnější a snazší pro zapamatování ale bude, pokud přinesete již vytištěná fakta:

  1. Krevní srážlivost u mého dítěte nefunguje stejně jako u jiných dětí. I drobná ranka krvácí déle a dítě může být postiženo i vnitřním krvácením, které není na pohled patrné, ale může jej ohrozit na životě. Berte jej proto prosím vážně, pokud se necítí dobře, a poraďte se se školním zdravotníkem nebo nás informujte. Pokud dítě potřebuje lékařské ošetření, mělo by to být v hemofilickém centru.
  2. Aby se malý žáček mohl věnovat některým fyzickým aktivitám, kde hrozí nárazy a poranění, musí používat chrániče. V pohybu ani ve hře mu ale prosím nebraňte, jsou pro něj důležité stejně jako pro jiné děti.
  3. Je v pořádku, aby se o zdravotním stavu malého hemofilika dozvěděli i jeho spolužáci, mělo by se to ale odehrát kontrolovaně. Rodiče se na této aktivitě mohou sami podílet.
  4. Moje dítě sice trpí závažným onemocněním, přesto je to ale školák s běžnými zájmy, radostmi i sny. Pomozte prosím, aby jeho život zůstal tak normální, jak jen to je možné.
  5. Prosíme o otevřenou komunikaci mezi školou a rodiči. Malý hemofilik potřebuje, aby všichni dospělí, kteří jej obklopují, táhli za jeden provaz.

Pokud se s podobnými zásadami obrátíte na učitele svého potomka, jistě se dokážete domluvit ku prospěchu dítěte.

(hak)

Zdroj: specialchildren.about.com

Novinky

Jak funguje moderní léčba hemofilie

Jak funguje moderní léčba hemofilie

Hemofilie je dědičné onemocnění, které se projevuje zvýšenou krvácivostí. Jeho podstatou je nedostatek až úplná absence srážecích faktorů VIII nebo IX v plazmě. Znalost podstaty nemoci nám pomohla přijít s účinnou terapií, která za posledních 60 let ušla neuvěřitelný kus cesty. Jak vznikají rekombinantní léčiva a co znamená, když má lék prodloužený poločas rozpadu?
20. 4. 2022
Jak dokážou agentury domácí zdravotní péče pomoci hemofilikům?

Jak dokážou agentury domácí zdravotní péče pomoci hemofilikům?

Pro pacienty s hemofilií je užitečné vědět, že pokud se ocitnou v situaci, kdy si nejsou schopní sami zajistit aplikaci léku nebo další související ošetření, mohou využít pomoci agentur domácí zdravotní péče. Kdo může ošetření v domácím prostředí předepsat? Jak dokážou kvalifikované sestry svou návštěvou podpořit rodiny malých hemofiliků? Kde hledat potřebné kontakty?
25. 9. 2021

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
drop drop drop