Co by měl každý učitel vědět o žákovi hemofilikovi

Učitelé se mohou stát vašimi velkými spojenci v boji za bezpečí a úspěch vašich ratolestí ve škole. Napřed se ale musíte postarat o to, aby se pedagog dozvěděl o malém hemofilikovi vše důležité.
Co by měl každý učitel vědět o žákovi hemofilikovi

Učitelé se mohou stát vašimi velkými spojenci v boji za bezpečí a úspěch vašich ratolestí ve škole. Napřed se ale musíte postarat o to, aby se pedagog dozvěděl o malém hemofilikovi vše důležité. Většina učitelů je velmi ochotných vyjít dětem se speciálními zdravotními potřebami vstříc.

Přestože je ve třídě velký počet žáků, přesvědčte učitele o tom, že pozornost, kterou vašemu dítěti věnuje, rozhodně nebude na úkor ostatních. 

Informace můžete učiteli předat ústně, vhodnější a snazší pro zapamatování ale bude, pokud přinesete již vytištěná fakta:

  1. Krevní srážlivost u mého dítěte nefunguje stejně jako u jiných dětí. I drobná ranka krvácí déle a dítě může být postiženo i vnitřním krvácením, které není na pohled patrné, ale může jej ohrozit na životě. Berte jej proto prosím vážně, pokud se necítí dobře, a poraďte se se školním zdravotníkem nebo nás informujte. Pokud dítě potřebuje lékařské ošetření, mělo by to být v hemofilickém centru.
  2. Aby se malý žáček mohl věnovat některým fyzickým aktivitám, kde hrozí nárazy a poranění, musí používat chrániče. V pohybu ani ve hře mu ale prosím nebraňte, jsou pro něj důležité stejně jako pro jiné děti.
  3. Je v pořádku, aby se o zdravotním stavu malého hemofilika dozvěděli i jeho spolužáci, mělo by se to ale odehrát kontrolovaně. Rodiče se na této aktivitě mohou sami podílet.
  4. Moje dítě sice trpí závažným onemocněním, přesto je to ale školák s běžnými zájmy, radostmi i sny. Pomozte prosím, aby jeho život zůstal tak normální, jak jen to je možné.
  5. Prosíme o otevřenou komunikaci mezi školou a rodiči. Malý hemofilik potřebuje, aby všichni dospělí, kteří jej obklopují, táhli za jeden provaz.

Pokud se s podobnými zásadami obrátíte na učitele svého potomka, jistě se dokážete domluvit ku prospěchu dítěte.

(hak)

Zdroj: specialchildren.about.com

Novinky

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop