Co by měl každý učitel vědět o žákovi hemofilikovi

Učitelé se mohou stát vašimi velkými spojenci v boji za bezpečí a úspěch vašich ratolestí ve škole. Napřed se ale musíte postarat o to, aby se pedagog dozvěděl o malém hemofilikovi vše důležité.
Co by měl každý učitel vědět o žákovi hemofilikovi

Učitelé se mohou stát vašimi velkými spojenci v boji za bezpečí a úspěch vašich ratolestí ve škole. Napřed se ale musíte postarat o to, aby se pedagog dozvěděl o malém hemofilikovi vše důležité. Většina učitelů je velmi ochotných vyjít dětem se speciálními zdravotními potřebami vstříc.

Přestože je ve třídě velký počet žáků, přesvědčte učitele o tom, že pozornost, kterou vašemu dítěti věnuje, rozhodně nebude na úkor ostatních. 

Informace můžete učiteli předat ústně, vhodnější a snazší pro zapamatování ale bude, pokud přinesete již vytištěná fakta:

  1. Krevní srážlivost u mého dítěte nefunguje stejně jako u jiných dětí. I drobná ranka krvácí déle a dítě může být postiženo i vnitřním krvácením, které není na pohled patrné, ale může jej ohrozit na životě. Berte jej proto prosím vážně, pokud se necítí dobře, a poraďte se se školním zdravotníkem nebo nás informujte. Pokud dítě potřebuje lékařské ošetření, mělo by to být v hemofilickém centru.
  2. Aby se malý žáček mohl věnovat některým fyzickým aktivitám, kde hrozí nárazy a poranění, musí používat chrániče. V pohybu ani ve hře mu ale prosím nebraňte, jsou pro něj důležité stejně jako pro jiné děti.
  3. Je v pořádku, aby se o zdravotním stavu malého hemofilika dozvěděli i jeho spolužáci, mělo by se to ale odehrát kontrolovaně. Rodiče se na této aktivitě mohou sami podílet.
  4. Moje dítě sice trpí závažným onemocněním, přesto je to ale školák s běžnými zájmy, radostmi i sny. Pomozte prosím, aby jeho život zůstal tak normální, jak jen to je možné.
  5. Prosíme o otevřenou komunikaci mezi školou a rodiči. Malý hemofilik potřebuje, aby všichni dospělí, kteří jej obklopují, táhli za jeden provaz.

Pokud se s podobnými zásadami obrátíte na učitele svého potomka, jistě se dokážete domluvit ku prospěchu dítěte.

(hak)

Zdroj: specialchildren.about.com

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop